Od czego zależy kolor oczu dziecka? [Porada eksperta]

2014-04-03 11:55 Krystyna Spodar

Czy jeżeli oboje rodziców ma niebieskie oczy, to czy ich dziecko może mieć oczy brązowe?

Odpowiedź na to pytanie jest bardziej skomplikowana, niż wydawałoby się każdemu, kto zapamiętał to, co mówiono na lekcji biologii w szkole. Zwykło się przedstawiać problem w sposób uproszczony sugerując, że kolor oczu jest uwarunkowany przez jeden gen, a wersja genu odpowiadająca za kolor niebieski jest recesywna. W takim „szkolnym” układzie, jeśli oboje rodziców miałoby niebieskie tęczówki, to nie mieliby szans na dziecko o innym kolorze oczu.

Rzeczywiste dziedziczenie koloru oczu

W rzeczywistości kolor oczu jest uwarunkowany ilością melaniny (barwnik czarny) oraz stosunkiem eumelaniny (barwnik ciemnobrązowy) do feomelaniny (barwnik czerwonawy). Największe znaczenie w determinacji koloru tęczówek odgrywają geny OCA2 oraz HERC2, ale oprócz wymienionych, znanych jest jeszcze co najmniej 10 innych genów mających wpływ na tę cechę. Ostatecznie współdziałanie wszystkich wspomnianych genów decyduje o efekcie ostatecznym. Zatem rodzice o niebieskich oczach mogą mieć dzieci o oczach brązowych.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Krystyna Spodar

Krystyna Spodar - specjalistka w dziedzinie genetyki klinicznej w NZOZ Genomed, ul. Ponczowa 12, 02-971 Warszawa, www.nzoz.genomed.pl, e-mail: diagnostyka@genomed.pl

Ekspert odpowiada na pytania dotyczące chorób genetycznych i wrodzonych wad rozwojowych, dziedziczenia, oraz diagnostyki prenatalnej.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020

Materiał partnerski

KOMENTARZE