Jak pokonać KASZEL U DZIECKA

Konsultant: lek. med. Elżbieta Płońska, pediatra
118 komentarze
Autor: Magdalena Moraszczyk

Kaszel suchy, mokry, alergiczny, szczekający... Potrafi dać się dziecku we znaki. Może utrudniać oddychanie i często nie pozwala spać w nocy. Naucz się rozpoznawać rodzaje kaszlu u dziecka, żeby wiedzieć, jak malcowi pomóc - kiedy wystarczą domowe sposoby na kaszel, a kiedy z dzieckiem musisz pójść do lekarza.

Nie zawsze kaszel u dziecka jest objawem choroby. W ten sposób śluzówka oskrzeli może reagować na kurz albo okruszek chleba, który dostał się do dróg oddechowych. Kaszel pozwala oczyścić je ze wszystkiego, co drażni. Dlatego dzieci reagują kaszlem na intensywne zapachy, dym papierosowy, gdy się zachłysną. Pokasłują, jedząc kwaśne owoce. Nie ma w tym nic niepokojącego. Problem zaczyna się, gdy kaszel jest uporczywy lub towarzyszą mu dodatkowe objawy.

Kaszel u dziecka - kiedy przyczyną jest alergia, a kiedy przeziębienie?

Gdy nic innego dziecku nie dolega, kaszel może być oznaką alergii. Postaraj się zaobserwować, kiedy maluch kaszle. Jeśli np. podczas zabaw z psem - pewnie przyczyną jest sierść zwierzęcia. Wówczas trzeba pilnie skonsultować się z lekarzem, bo nieleczona alergia wziewna może przerodzić się w astmę.

Jeżeli oprócz kaszlu dziecko ma katar i podwyższoną temperaturę, pewnie złapało infekcję górnych dróg oddechowych albo którąś z chorób wieku dziecięcego (różyczkę, odrę).

Suchy i mokry kaszel u dziecka

Dziecko kaszle, bo ma wysuszoną śluzówkę gardła, którą dodatkowo podrażnia spływająca do gardła wydzielina z nosa (to typowa reakcja na infekcję). W początkowej fazie choroby, gdy wirusy rozmnażają się w śluzówce wyścielającej drogi oddechowe, kaszel jest suchy (tzw. nieproduktywny) i bardzo męczący. Towarzyszy mu ostry i piekący ból gardła.

Po 2-3 dniach zwykle dziecku zaczyna "grać" w płucach i słychać, że odkasłuje śluz. To znak, że kaszel zmienił się na mokry (produktywny). Teraz gęsty śluz, który zgromadził się w drogach oddechowych, zmusza dziecko do kaszlu. W ten sposób organizm próbuje pozbyć się zalegającej flegmy. Mokry kaszel może utrzymywać się nawet kilka tygodni, dopóki drogi oddechowe nie zostaną zupełnie oczyszczone.

Nie przegap

Szczekający kaszel u dziecka: objaw zapalenia krtani

Chrypka oraz suchy i szczekający kaszel mogą świadczyć o zapaleniu krtani. Najczęściej zapadają na nie dzieci w wieku 2-7 lat, najwięcej 3- i 4-latków. Infekcja atakuje znienacka, zwykle w nocy albo nad ranem. Maluch budzi się z płaczem, ślini się, z trudem łapie powietrze. Ledwo mówi, czasem w ogóle nie może wydobyć głosu. Jego stan szybko się pogarsza. Podczas silnego ataku nagle zaczyna się dusić (ma sine usta i język, porusza skrzydełkami nosa). Dzieje się tak, ponieważ podczas choroby dochodzi do obrzęku błony śluzowej krtani. Drogi oddechowe dzieci są bardzo wąskie i nawet niewielki obrzęk może znacznie utrudnić oddychanie. Natychmiast wezwij lekarza, żeby dał dziecku leki zmniejszające obrzęk. Może trzeba będzie zabrać malucha do szpitala, by podać mu tlen.

Zanim przyjedzie lekarz:

  • Weź dziecko na ręce i przytul. Maluch jest przerażony, że nie może dobrze oddychać.
  • Podejdź do otwartego okna lub wyjdź na balkon. Duszność zmniejsza się pod wpływem chłodnego powietrza.
  • Nie podawaj niczego do picia. Dziecko, które z trudem oddycha, może się napojem zakrztusić.

Domowe sposoby na kaszel u dziecka

Kaszel, który towarzyszy zwykłemu przeziębieniu, możesz spróbować zwalczyć sama. Ale domowe kuracje wolno stosować tylko wtedy, gdy choroba ma łagodny przebieg i poza przeziębieniem maluchowi nic nie dolega.

Dbaj o nawilżanie powietrza. Suche podrażnia śluzówki, więc zwiększa pieczenie i ból gardła. Jeżeli nie masz nawilżacza, powieś na kaloryferze pojemniki z wodą albo mokre ręczniki, a na łóżeczku mokre pieluchy. Możesz też nalać do wanny gorącej wody i przez kilka minut posiedzieć z malcem w łazience. Wilgotne powietrze złagodzi suchy kaszel i ułatwi odkrztuszanie wydzieliny. Często wietrz pokój i utrzymuj w nim temperaturę ok. 20°C.

Podłóż pod główkę dodatkowe poduszki. Pozycja półsiedząca spowoduje, że zmniejszy się spływanie z nosa śluzu na tylną ścianę gardła, co ułatwi odkrztuszanie.

Zadbaj, by maluch dużo pił. Dobrze zrobi mu ciepła herbatka z cukrem albo sokiem malinowym. Dziecku, które ukończyło 1. rok życia, można przyrządzić herbatę ze sparzonym miodem (rozpuść go we wrzątku, żeby zabić bakterie) i cytryną. Trzylatkowi można już podać miód prosto ze słoika. Ból i drapanie w gardle towarzyszące kaszlowi złagodzi także herbatka z lipy.

Rób inhalacje. Wystarczy para wodna, ale jeśli dziecko nie jest uczulone, można dodać olejek tymiankowy, eukaliptusowy albo przygotować napar z ziół. Inhalacje łagodzą ból i drapanie w gardle oraz ułatwiają "odrywanie się" flegmy. W dużym szerokim garnku zagotuj 5-6 litrów wody, wsyp po płaskiej łyżce tymianku, szałwii, rumianku i jeszcze chwilę gotuj. Gdy zioła zaczynają parować, postaw garnek koło łóżeczka i kieruj parę w stronę twarzy maluszka. Starsze dziecko może pochylić się nad garnkiem i głęboko wdychać parę. Uważaj jednak, żeby się nie poparzyło.

Oklepuj plecy (gdy kaszel jest mokry). To ułatwia odrywanie się wydzieliny. Rób to kilka razy dziennie dłonią ułożoną w łódeczkę. Oklepywanie zaczynaj od końca żeber w kierunku ramion. Niemowlę ułóż sobie na kolanach tak, by główka znajdowała się nieco niżej niż pupa. Starsze dziecko może leżeć w łóżeczku.

Ważne

Ważne

O czym świadczy ten kaszel

Kaszel suchy - początek infekcji, zakrztuszenie, alergia, zapalenie płuc.
Kaszel mokry - druga faza przeziębienia, zapalenie oskrzeli.
Kaszel świszczący - choroby krtani i płuc, astma.
Kaszel napadowy - alergia, astma, koklusz.
Kaszel szczekający - zapalenie krtani i tchawicy, choroby zakaźne.

Dziecko kaszle - kiedy iść z nim do lekarza?

Gdy kaszle niemowlę, najlepiej od razu iść z nim do lekarza. U tak małych dzieci nietrudno o powikłania (uwaga: łatwo pomylić np. zapalenie oskrzeli czy płuc ze zwykłym przeziębieniem). Ze starszym można poczekać 2-3 dni, obserwując, czy stan zdrowia malucha się nie pogarsza.

Jeśli mimo domowej kuracji po 2-3 dniach stan dziecka się nie poprawi, utrzymuje się wysoka gorączka, wystąpią dodatkowe objawy (np. biegunka, wysypka), maluch wciąż ma suchy kaszel - trzeba skonsultować się z lekarzem. Pediatra stwierdzi, czy nie doszło do powikłań. W razie potrzeby zastosuje odpowiednie leczenie.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 20.10.2014

Komentarze (1 - 10 z 118)
Adam, 03.05.2015 16.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kupiłem do domu nawilżacz powietrza Boneco bo mnie pomaga sesja w saunie parowej więc pomyślałem że przewlekły kaszel u moich bliźniaczek może być spowodowany suchym powietrzem w domu i okazało się że miałem rację a lekarze przez prawie rok co 3 tygodnie przepisywali leki za 100zł na jedną córkę czyli 200zł w niecały miesiąc.
 
bloodyMom, 30.04.2015 13.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W składzie bardzo wielu leków, w tym leków dla dzieci można spotkać żółcień pomarańczową. Jest to barwnik chemiczny, który występuje pod znakiem E110. W Wielkiej Brytanii, USA oraz kilku krajach Europy został on zakazany z uwagi na jego stosowanie w przemyśle kosmetycznym. Można go bowiem spotkać też w farbach do włosów. Żołcień pomarańczowa jest szkodliwa dla zdrowia. Powoduje alergie, nadpobudliwość u dzieci, schorzenia układu trawiennego a także może być rakotwórcza.
 
sertka, 28.04.2015 15.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Fosidal był kiedyś na receptę, ale teraz już nie jest. Dobrze jest zacząć go podawać jak najszybciej, jak tylko pojawią się pierwsze objawy mokrego kaszlu, żeby szybko zahamować stan zapalny.
 
ewelina, 27.04.2015 18.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
tamara,czy fosidal jest na receptę? Moje dziecko znowu ma infekcję, a poprzednia skończyła się zapaleniem oskrzeli i może dobrze by było, żeby taki przeciwzapalny syrop dostało.
 
tamara, 21.04.2015 22.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
u nas się sprawdzają inhalacje trzy razy dziennie w zależności od kaszlu podajemy sol fizjologiczną albo leki wziewne. Dodatkowo przeciwzapalnie fosidal , który również również rozkurcza oskrzela. Konsultujemy sie również z lekarzem bo dziecko jest alergikiem, i ustalamy czy nie wprowadzić innych leków.
 
Dorota, 07.04.2015 14.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
osobiście podaję dziecko fenspogal i jakoś do tej pory mnie nie zawiódł. Czasami stosuję również domowe metody typu syrop z cebuli, buraka itp. podobne, ale tylko jak czuję że kaszel nie jest poważny. Znam swoje dziecko i już mniej więcej wiem jak będzie przebiegała infekcja.
 
kasiula, 06.04.2015 10.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jeśli ma katar to jak dla mnie pewnie jej w nocy spływa do gardła i je podrażnia dlatego zaczyna kasłać. W nocy można podawać leki hamujące kasłanie a rano coś na katar i na przeziębienie. Jeśli to tylko katar to oczyszczać nos wodą morką, robić inhalacje. Ale jeśli są objawy przeziębienia to podawać fosidal, który działa przeciwzapalnie. Kaszel jest naturalną reakcją organizmu, który chce się pozbyć zalegającej wydzieliny i rano na pewno bym go nie zwalczała. Raczej smarowała plecy, oklepywała je, robiła inhalacje...
 
Robert, 22.03.2015 23.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, Nasza pięcioletnia Córeczka od około tygodnia zaczęła kaszleć w nocy. kaszel pojawia się zawsze około godziny 23 ....Mała ma katarek w ciągu dnia ....a ww nocy zaczyna się suchy kaszel i zawsze o tej samej porze...Co dajecie Dzieciom na noc na kaszel....?
 
OEDrosetux, 14.03.2015 14.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam! Dziękujemy za zaufanie marce Drosetux. Nasz syrop jest lekiem o działaniu przeciwkaszlowym i nie powoduje objawów ubocznych. Syrop ten zawiera 10 składników w niskich potencjach (m.in. Drosera, Belladonna czy Coccus) i jest pozbawiony alkoholu, więc może być bezpiecznie stosowany także u dzieci nawet poniżej 3-go roku życia. W razie pytań odnośnie naszego produktu służę pomocą. Online Ekspert marki Drosetux Katarzyna Woźniak
 
mamaKasi, 17.02.2015 21.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Odkąd moja mała skończyła 3 rok życia i może przyjmować syrop Fenspogal nie podaję nic innego. Kiedyś wierzyłam w naturalne metody i one są skuteczne ale tylko do pewnego momentu. Kiedy trzeba poważnego leku biorę ten lek. Jest bez recepty i najważniejsze nie zawiera żółcieni pomarańczowej a to świństwo jest prawie wszędzie wiec dobrze żeby chociaż w lekach go nie było.
 
następne »
strona 1 z 12
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Kolka u niemowląt - dolegliwość przykra, choć niegroźna Kolka u niemowląt - dolegliwość przykra, choć niegroźna

Gdy kolka dopadnie twojego maluszka, nie wpadaj w panikę. Przytul dziecko i pomóż mu przetrwać te...

więcej

13350

PLEŚNIAWKI i AFTY u niemowląt i dzieci - jak je rozpoznać i leczyć PLEŚNIAWKI i AFTY u niemowląt i dzieci - jak je rozpoznać i leczyć

Pleśniawki niekiedy matka myli z resztkami mleka w buzi niemowlęcia i dopiero pediatra zwraca na...

więcej

24112

KATAR U NIEMOWLĘCIA - jak leczyć, jak ulżyć dziecku KATAR U NIEMOWLĘCIA - jak leczyć, jak ulżyć dziecku

Nie może jeść, nie śpi, często płacze  tak w dużym skrócie można opisać zakatarzone niemowlę....

więcej

12549

PĘPEK noworodka - właściwa higiena i pielęgnacja PĘPEK noworodka - właściwa higiena i pielęgnacja

Noworodek wraca do domu z niezagojonym pępuszkiem. Dla wielu rodziców kikut pępowiny to duży...

więcej

23652

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Tabletki antykoncepcyjne mogą dawać takie objawy, jak pani napisała. Nie ma innego sposobu, aby przekonać się, czy obniżony nastrój jest wynikiem stosowania tabletek, jak odstawić je na jakiś czas.

Tabletki działają antykoncepcyjnie. Skąpe krwawienie miesiączkowe mogło być związane z karmieniem piersią lub tabletkami.

Przez internet nie da się wyjaśnić przyczyny problemów z zajściem w ciążę. Zauważyłam tylko, że źle pani przyjmuje Clostilbegyt. Powinno się go przyjmować tylko przez 5 dni zaczynając od 2. lub 3.,...

Grupy wsparcia
data

Maj 22, 2015

Nie polecam szybkiego odchudzania - bo szybko wraca sie do poprzedniej wagi. W moim przypadku rewelacyjnie sprawdziła się dieta 1800 kalorii plus błonnik witalny hamujący łaknienie. Polecam, wszystkim którzy chcą schudnąć a potem trzymać wagę.

data

Maj 22, 2015

Myslę że jak moja koleżanka która zawsze miała problem z nadwagą i schudła na figurenie to chyba każdemu może ona pomóc.

data

Maj 21, 2015

kiedyś też tak myślałam, że afirmacje siedzą w głowie, a żeby schudnąć trzeba działać, okazało się, że to był właśnie mój problem, dostałam w prezencie wizytę u psychodietetyka i powiedziałam nigdy w życiu, ale szkoda było mi kasy, bo to był prezent, więc poszłam, choć bez wielkich...

data

Maj 22, 2015

W głosowaniu internautów na rtno.pl zielona kawa znalazła się na 3 miejscu pod względem skuteczności odchudzania. Sprawdźcie, jakie suplementy zajęły pierwsze miejsca

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.