Jak pokonać KASZEL U DZIECKA

Konsultant: lek. med. Elżbieta Płońska, pediatra
125 komentarze
Autor: Magdalena Moraszczyk - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Kaszel suchy, mokry, alergiczny, szczekający... Potrafi dać się dziecku we znaki. Może utrudniać oddychanie i często nie pozwala spać w nocy. Naucz się rozpoznawać rodzaje kaszlu u dziecka, żeby wiedzieć, jak malcowi pomóc - kiedy wystarczą domowe sposoby na kaszel, a kiedy z dzieckiem musisz pójść do lekarza.

Nie zawsze kaszel u dziecka jest objawem choroby. W ten sposób śluzówka oskrzeli może reagować na kurz albo okruszek chleba, który dostał się do dróg oddechowych. Kaszel pozwala oczyścić je ze wszystkiego, co drażni. Dlatego dzieci reagują kaszlem na intensywne zapachy, dym papierosowy, gdy się zachłysną. Pokasłują, jedząc kwaśne owoce. Nie ma w tym nic niepokojącego. Problem zaczyna się, gdy kaszel jest uporczywy lub towarzyszą mu dodatkowe objawy.

Kaszel u dziecka - kiedy przyczyną jest alergia, a kiedy przeziębienie?

Gdy nic innego dziecku nie dolega, kaszel może być oznaką alergii. Postaraj się zaobserwować, kiedy maluch kaszle. Jeśli np. podczas zabaw z psem - pewnie przyczyną jest sierść zwierzęcia. Wówczas trzeba pilnie skonsultować się z lekarzem, bo nieleczona alergia wziewna może przerodzić się w astmę.

Jeżeli oprócz kaszlu dziecko ma katar i podwyższoną temperaturę, pewnie złapało infekcję górnych dróg oddechowych albo którąś z chorób wieku dziecięcego (różyczkę, odrę).

Suchy i mokry kaszel u dziecka

Dziecko kaszle, bo ma wysuszoną śluzówkę gardła, którą dodatkowo podrażnia spływająca do gardła wydzielina z nosa (to typowa reakcja na infekcję). W początkowej fazie choroby, gdy wirusy rozmnażają się w śluzówce wyścielającej drogi oddechowe, kaszel jest suchy (tzw. nieproduktywny) i bardzo męczący. Towarzyszy mu ostry i piekący ból gardła.

Po 2-3 dniach zwykle dziecku zaczyna "grać" w płucach i słychać, że odkasłuje śluz. To znak, że kaszel zmienił się na mokry (produktywny). Teraz gęsty śluz, który zgromadził się w drogach oddechowych, zmusza dziecko do kaszlu. W ten sposób organizm próbuje pozbyć się zalegającej flegmy. Mokry kaszel może utrzymywać się nawet kilka tygodni, dopóki drogi oddechowe nie zostaną zupełnie oczyszczone.

Nie przegap

Szczekający kaszel u dziecka: objaw zapalenia krtani

Chrypka oraz suchy i szczekający kaszel mogą świadczyć o zapaleniu krtani. Najczęściej zapadają na nie dzieci w wieku 2-7 lat, najwięcej 3- i 4-latków. Infekcja atakuje znienacka, zwykle w nocy albo nad ranem. Maluch budzi się z płaczem, ślini się, z trudem łapie powietrze. Ledwo mówi, czasem w ogóle nie może wydobyć głosu. Jego stan szybko się pogarsza. Podczas silnego ataku nagle zaczyna się dusić (ma sine usta i język, porusza skrzydełkami nosa). Dzieje się tak, ponieważ podczas choroby dochodzi do obrzęku błony śluzowej krtani. Drogi oddechowe dzieci są bardzo wąskie i nawet niewielki obrzęk może znacznie utrudnić oddychanie. Natychmiast wezwij lekarza, żeby dał dziecku leki zmniejszające obrzęk. Może trzeba będzie zabrać malucha do szpitala, by podać mu tlen.

Zanim przyjedzie lekarz:

  • Weź dziecko na ręce i przytul. Maluch jest przerażony, że nie może dobrze oddychać.
  • Podejdź do otwartego okna lub wyjdź na balkon. Duszność zmniejsza się pod wpływem chłodnego powietrza.
  • Nie podawaj niczego do picia. Dziecko, które z trudem oddycha, może się napojem zakrztusić.

Domowe sposoby na kaszel u dziecka

Kaszel, który towarzyszy zwykłemu przeziębieniu, możesz spróbować zwalczyć sama. Ale domowe kuracje wolno stosować tylko wtedy, gdy choroba ma łagodny przebieg i poza przeziębieniem maluchowi nic nie dolega.

Dbaj o nawilżanie powietrza. Suche podrażnia śluzówki, więc zwiększa pieczenie i ból gardła. Jeżeli nie masz nawilżacza, powieś na kaloryferze pojemniki z wodą albo mokre ręczniki, a na łóżeczku mokre pieluchy. Możesz też nalać do wanny gorącej wody i przez kilka minut posiedzieć z malcem w łazience. Wilgotne powietrze złagodzi suchy kaszel i ułatwi odkrztuszanie wydzieliny. Często wietrz pokój i utrzymuj w nim temperaturę ok. 20°C.

Podłóż pod główkę dodatkowe poduszki. Pozycja półsiedząca spowoduje, że zmniejszy się spływanie z nosa śluzu na tylną ścianę gardła, co ułatwi odkrztuszanie.

Zadbaj, by maluch dużo pił. Dobrze zrobi mu ciepła herbatka z cukrem albo sokiem malinowym. Dziecku, które ukończyło 1. rok życia, można przyrządzić herbatę ze sparzonym miodem (rozpuść go we wrzątku, żeby zabić bakterie) i cytryną. Trzylatkowi można już podać miód prosto ze słoika. Ból i drapanie w gardle towarzyszące kaszlowi złagodzi także herbatka z lipy.

Rób inhalacje. Wystarczy para wodna, ale jeśli dziecko nie jest uczulone, można dodać olejek tymiankowy, eukaliptusowy albo przygotować napar z ziół. Inhalacje łagodzą ból i drapanie w gardle oraz ułatwiają "odrywanie się" flegmy. W dużym szerokim garnku zagotuj 5-6 litrów wody, wsyp po płaskiej łyżce tymianku, szałwii, rumianku i jeszcze chwilę gotuj. Gdy zioła zaczynają parować, postaw garnek koło łóżeczka i kieruj parę w stronę twarzy maluszka. Starsze dziecko może pochylić się nad garnkiem i głęboko wdychać parę. Uważaj jednak, żeby się nie poparzyło.

Oklepuj plecy (gdy kaszel jest mokry). To ułatwia odrywanie się wydzieliny. Rób to kilka razy dziennie dłonią ułożoną w łódeczkę. Oklepywanie zaczynaj od końca żeber w kierunku ramion. Niemowlę ułóż sobie na kolanach tak, by główka znajdowała się nieco niżej niż pupa. Starsze dziecko może leżeć w łóżeczku.

Ważne

Ważne

O czym świadczy ten kaszel

  • kaszel suchy - początek infekcji, zakrztuszenie, alergia, zapalenie płuc.
  • kaszel mokry - druga faza przeziębienia, zapalenie oskrzeli.
  • kaszel świszczący - choroby krtani i płuc, astma.
  • kaszel napadowy - alergia, astma, koklusz.
  • kaszel szczekający - zapalenie krtani i tchawicy, choroby zakaźne.

Dziecko kaszle - kiedy iść z nim do lekarza?

Gdy kaszle niemowlę, najlepiej od razu iść z nim do lekarza. U tak małych dzieci nietrudno o powikłania (uwaga: łatwo pomylić np. zapalenie oskrzeli czy płuc ze zwykłym przeziębieniem). Ze starszym można poczekać 2-3 dni, obserwując, czy stan zdrowia malucha się nie pogarsza.

Jeśli mimo domowej kuracji po 2-3 dniach stan dziecka się nie poprawi, utrzymuje się wysoka gorączka, wystąpią dodatkowe objawy (np. biegunka, wysypka), maluch wciąż ma suchy kaszel - trzeba skonsultować się z lekarzem. Pediatra stwierdzi, czy nie doszło do powikłań. W razie potrzeby zastosuje odpowiednie leczenie.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 09.07.2015

Komentarze (1 - 10 z 125)
averia, 12.08.2015 15.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
maritka, a w jakim wieku musi być dziecko, żebym mogła podać mu fosidal? Synek ma 3,5 roku, złapał teraz jakąś infkecję i bardzo kaszle. Jakoś nie jestem w stanie mu złagodzić tego kaszlu niczym. Może ten fosidal by pomógł
 
maritka, 04.08.2015 12.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jak moje dzieciaki mają infekcję to na kaszel im zawsze podaję fosidal, bo łagodzi, ale też leczy, ponieważ jest przeciwzapalny. Można go nawet stosować wspomagająco z antybiotykami
 
AndaAnda, 27.07.2015 23.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Moja córka ma 4 mce i zaczęła kaszleć mokro. Już od tygodnia, podaję jej DEFLEGMIN przepisany przez lekarza ale mam wrażenie ze on niewiele jej pomaga. nadal kaszle tak samo jak na początku. Czy ktoś mi coś podpowie. I jeszcze pytanie Czy ktoś może wie od jakiego wieku można podawać domowy SYROP Z SOSNY i jak dawkować?
 
Sylwiak, 11.06.2015 09.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
a wiesz, że ma żółcień pomarańczową w składzie, która może powodować alergie itp. rzeczy? Jest mnóstwo syropów, które działają w ten sam sposób, a nie mają w składzie żółcieni pomarańczowej!
 
mama_krzysia, 03.06.2015 16.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
a któraś z mam próbowała pyramidonek?
 
nuggat, 30.05.2015 13.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dziecko po syropie szybciej wraca do zdrowia, bo nie tylko łagodzi objawy, ale hamuje rozwój choroby, bo jest przeciwzapalny.
 
Doris, 28.05.2015 19.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja siostra poleciła mi dla synka dobry syropek na kaszel mokry i suchy DicoTuss. Na ulotce jest napisane, że można go podawać dzieciom od 1 roku życia. W składzie jest wyciąg z bluszczu, prawoślazu lekarskiego i miód.
 
Adam, 03.05.2015 16.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kupiłem do domu nawilżacz powietrza Boneco bo mnie pomaga sesja w saunie parowej więc pomyślałem że przewlekły kaszel u moich bliźniaczek może być spowodowany suchym powietrzem w domu i okazało się że miałem rację a lekarze przez prawie rok co 3 tygodnie przepisywali leki za 100zł na jedną córkę czyli 200zł w niecały miesiąc.
 
bloodyMom, 30.04.2015 13.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W składzie bardzo wielu leków, w tym leków dla dzieci można spotkać żółcień pomarańczową. Jest to barwnik chemiczny, który występuje pod znakiem E110. W Wielkiej Brytanii, USA oraz kilku krajach Europy został on zakazany z uwagi na jego stosowanie w przemyśle kosmetycznym. Można go bowiem spotkać też w farbach do włosów. Żołcień pomarańczowa jest szkodliwa dla zdrowia. Powoduje alergie, nadpobudliwość u dzieci, schorzenia układu trawiennego a także może być rakotwórcza.
 
sertka, 28.04.2015 15.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Fosidal był kiedyś na receptę, ale teraz już nie jest. Dobrze jest zacząć go podawać jak najszybciej, jak tylko pojawią się pierwsze objawy mokrego kaszlu, żeby szybko zahamować stan zapalny.
 
następne »
strona 1 z 13
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Dieta dziecka po 12. miesiącu życia. Rozszerzanie diety rocznego dziecka Dieta dziecka po 12. miesiącu życia. Rozszerzanie diety rocznego dziecka

Dieta dziecka kończącego 12 miesięcy powinna powoli się zmieniać. Maluch po pierwszych urodzinach...

więcej

14131

KATAR u niemowlaka: 10 sposobów na zatkany nosek KATAR u niemowlaka: 10 sposobów na zatkany nosek

Dzieci do 1. roku życia oddychają wyłącznie przez nos, i to aż 50 razy na minutę. Jednak kanały...

więcej

35916

SZCZEPIENIE przeciwko PNEUMOKOKOM. Ile kosztuje szczepionka? SZCZEPIENIE przeciwko PNEUMOKOKOM. Ile kosztuje szczepionka?

Szczepienie przeciwko pneumokokom nie jest jeszcze na liście szczepień obowiązkowych. Z tego powodu...

więcej

20907

Ospa wietrzna u niemowląt. Objawy i leczenie ospy wietrznej u niemowląt Ospa wietrzna u niemowląt. Objawy i leczenie ospy wietrznej u niemowląt

Ospa wietrzna u niemowląt zdarza się bardzo rzadko. Na ospę wietrzną narażone są przede wszystkim...

więcej

12256

Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Ja przeciwwskazań nie widzę. Należy jednak zapytać o to lekarza wykonującego kolonoskopię, może jakieś przeciwwskazania do stosowania antykoncepcji hormonalnej pojawią się.

Multi-Gyn to substytut diety i powinien być stosowany po wyleczeniu (zakończeniu leczenia). Można go przyjmować z przerwą na miesiączkę.

Krwawienie po stosunku jest najczęściej spowodowane urazem tkanek. Radziłabym zgłosić się do lekarza. Obfite krwawienie spowodowane jest na ogół poważnym urazem tkanek i wymagającym zeszycia rany.

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.