Jak pokonać KASZEL U DZIECKA

Konsultant: lek. med. Elżbieta Płońska, pediatra
145 komentarze
Autor: Magdalena Moraszczyk - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Kaszel suchy, mokry, alergiczny, szczekający... Potrafi dać się dziecku we znaki. Może utrudniać oddychanie i często nie pozwala spać w nocy. Naucz się rozpoznawać rodzaje kaszlu u dziecka, żeby wiedzieć, jak malcowi pomóc - kiedy wystarczą domowe sposoby na kaszel, a kiedy z dzieckiem musisz pójść do lekarza.

Kaszel u dziecka nie zawsze jest objawem choroby. W ten sposób śluzówka oskrzeli może reagować na kurz albo okruszek chleba, który dostał się do dróg oddechowych. Kaszel pozwala oczyścić je ze wszystkiego, co drażni. Dlatego dzieci reagują kaszlem na intensywne zapachy, dym papierosowy, gdy się zachłysną. Pokasłują, jedząc kwaśne owoce. Nie ma w tym nic niepokojącego. Problem zaczyna się, gdy kaszel jest uporczywy lub towarzyszą mu dodatkowe objawy.

Kaszel u dziecka - kiedy przyczyną jest alergia, a kiedy przeziębienie?

Gdy nic innego dziecku nie dolega, kaszel może być oznaką alergii. Postaraj się zaobserwować, kiedy maluch kaszle. Jeśli np. podczas zabaw z psem - pewnie przyczyną jest sierść zwierzęcia. Wówczas trzeba pilnie skonsultować się z lekarzem, bo nieleczona alergia wziewna może przerodzić się w astmę.

Jeżeli oprócz kaszlu dziecko ma katar i podwyższoną temperaturę, pewnie złapało infekcję górnych dróg oddechowych albo którąś z chorób wieku dziecięcego (różyczkę, odrę).

Suchy i mokry kaszel u dziecka

Dziecko kaszle, bo ma wysuszoną śluzówkę gardła, którą dodatkowo podrażnia spływająca do gardła wydzielina z nosa (to typowa reakcja na infekcję). W początkowej fazie choroby, gdy wirusy rozmnażają się w śluzówce wyścielającej drogi oddechowe, kaszel jest suchy (tzw. nieproduktywny) i bardzo męczący. Towarzyszy mu ostry i piekący ból gardła.

Po 2-3 dniach zwykle dziecku zaczyna "grać" w płucach i słychać, że odkasłuje śluz. To znak, że kaszel zmienił się na mokry (produktywny). Teraz gęsty śluz, który zgromadził się w drogach oddechowych, zmusza dziecko do kaszlu. W ten sposób organizm próbuje pozbyć się zalegającej flegmy. Mokry kaszel może utrzymywać się nawet kilka tygodni, dopóki drogi oddechowe nie zostaną zupełnie oczyszczone.

Szczekający kaszel u dziecka: objaw zapalenia krtani

Chrypka oraz suchy i szczekający kaszel mogą świadczyć o zapaleniu krtani. Najczęściej zapadają na nie dzieci w wieku 2-7 lat, najwięcej 3- i 4-latków. Infekcja atakuje znienacka, zwykle w nocy albo nad ranem. Maluch budzi się z płaczem, ślini się, z trudem łapie powietrze. Ledwo mówi, czasem w ogóle nie może wydobyć głosu. Jego stan szybko się pogarsza. Podczas silnego ataku nagle zaczyna się dusić (ma sine usta i język, porusza skrzydełkami nosa). Dzieje się tak, ponieważ podczas choroby dochodzi do obrzęku błony śluzowej krtani. Drogi oddechowe dzieci są bardzo wąskie i nawet niewielki obrzęk może znacznie utrudnić oddychanie. Natychmiast wezwij lekarza, żeby dał dziecku leki zmniejszające obrzęk. Może trzeba będzie zabrać malucha do szpitala, by podać mu tlen.

Zanim przyjedzie lekarz:

  • Weź dziecko na ręce i przytul. Maluch jest przerażony, że nie może dobrze oddychać.
  • Podejdź do otwartego okna lub wyjdź na balkon. Duszność zmniejsza się pod wpływem chłodnego powietrza.
  • Nie podawaj niczego do picia. Dziecko, które z trudem oddycha, może się napojem zakrztusić.

Domowe sposoby na kaszel u dziecka

Kaszel, który towarzyszy zwykłemu przeziębieniu, możesz spróbować zwalczyć sama. Ale domowe kuracje wolno stosować tylko wtedy, gdy choroba ma łagodny przebieg i poza przeziębieniem maluchowi nic nie dolega.

Dbaj o nawilżanie powietrza. Suche podrażnia śluzówki, więc zwiększa pieczenie i ból gardła. Jeżeli nie masz nawilżacza, powieś na kaloryferze pojemniki z wodą albo mokre ręczniki, a na łóżeczku mokre pieluchy. Możesz też nalać do wanny gorącej wody i przez kilka minut posiedzieć z malcem w łazience. Wilgotne powietrze złagodzi suchy kaszel i ułatwi odkrztuszanie wydzieliny. Często wietrz pokój i utrzymuj w nim temperaturę ok. 20°C.

Podłóż pod główkę dodatkowe poduszki. Pozycja półsiedząca spowoduje, że zmniejszy się spływanie z nosa śluzu na tylną ścianę gardła, co ułatwi odkrztuszanie.

Zadbaj, by maluch dużo pił. Dobrze zrobi mu ciepła herbatka z cukrem albo sokiem malinowym. Dziecku, które ukończyło 1. rok życia, można przyrządzić herbatę ze sparzonym miodem (rozpuść go we wrzątku, żeby zabić bakterie) i cytryną. Trzylatkowi można już podać miód prosto ze słoika. Ból i drapanie w gardle towarzyszące kaszlowi złagodzi także herbatka z lipy.

Rób inhalacje. Wystarczy para wodna, ale jeśli dziecko nie jest uczulone, można dodać olejek tymiankowy, eukaliptusowy albo przygotować napar z ziół. Inhalacje łagodzą ból i drapanie w gardle oraz ułatwiają "odrywanie się" flegmy. W dużym szerokim garnku zagotuj 5-6 litrów wody, wsyp po płaskiej łyżce tymianku, szałwii, rumianku i jeszcze chwilę gotuj. Gdy zioła zaczynają parować, postaw garnek koło łóżeczka i kieruj parę w stronę twarzy maluszka. Starsze dziecko może pochylić się nad garnkiem i głęboko wdychać parę. Uważaj jednak, żeby się nie poparzyło.

Oklepuj plecy (gdy kaszel jest mokry). To ułatwia odrywanie się wydzieliny. Rób to kilka razy dziennie dłonią ułożoną w łódeczkę. Oklepywanie zaczynaj od końca żeber w kierunku ramion. Niemowlę ułóż sobie na kolanach tak, by główka znajdowała się nieco niżej niż pupa. Starsze dziecko może leżeć w łóżeczku.

Ważne

Ważne

O czym świadczy ten kaszel

  • kaszel suchy - początek infekcji, zakrztuszenie, alergia, zapalenie płuc.
  • kaszel mokry - druga faza przeziębienia, zapalenie oskrzeli.
  • kaszel świszczący - choroby krtani i płuc, astma.
  • kaszel napadowy - alergia, astma, koklusz.
  • kaszel szczekający - zapalenie krtani i tchawicy, choroby zakaźne.

Dziecko kaszle - kiedy iść z nim do lekarza?

Gdy kaszle niemowlę, najlepiej od razu iść z nim do lekarza. U tak małych dzieci nietrudno o powikłania (uwaga: łatwo pomylić np. zapalenie oskrzeli czy płuc ze zwykłym przeziębieniem). Ze starszym można poczekać 2-3 dni, obserwując, czy stan zdrowia malucha się nie pogarsza.

Jeśli mimo domowej kuracji po 2-3 dniach stan dziecka się nie poprawi, utrzymuje się wysoka gorączka, wystąpią dodatkowe objawy (np. biegunka, wysypka), maluch wciąż ma suchy kaszel - trzeba skonsultować się z lekarzem. Pediatra stwierdzi, czy nie doszło do powikłań. W razie potrzeby zastosuje odpowiednie leczenie.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 20.07.2016

Komentarze (1 - 10 z 145)
gratka, 27.02.2017 23.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miód daje się zapobiegawczo jak dziecko jeszcze zdrowe, moje laski piją olej z siemienia lnianego, bobolen możesz dać na każdym etapie choroby, kaszel nie mal od razu zelżeje, a gardło dostanie osłonkę, i przestanie prowokować odruch kaszlu.
 
Ol, 27.01.2017 18.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
o tym miodzie nie tak dawno temu w pytaniu na śniadanie słyszałam. Żeby poczekać, zanim się go doda do herbaty aż ta przestygnie. Ale nawet jak utraci właściwości zdrowotne, to chyba będzie dalej działał tak jakby "osłonowo" na śluzówkę gardła, czyż nie? A tak jeśli chodzi o suchy kaszel... ktoś coś może polecić godnego dla roczniaka? W sensie jakis wyrób medyczny, google pokazuje mi jakis bobolen i inne tego typu. Widzę, że niunię drapie gardełko i pokasłuje lekko, zaczyna się infekcja ;/ A jak infekcja to kolorowy weekend się zapowiada, nie ma co....
 
bartnik, 15.12.2016 19.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
miodu nie wolno traktować temperaturą wyższą od 40 st C.
 
Lena, 19.11.2016 14.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Potwierdzam W ciąży tuż przed rozwiązaniem dostałam ten antybiotyk następnie po skończeniu przez tydzien opuchlizna wysypka na całym ciele , uczucie jakbym była poparzona. Bezsenne noce tuż przed urodzeniem synka. Tez podziękowałam ostatnio lekarce, która chciała przepisać go córce Ostrzegam !
 
Dominika, 18.11.2016 23.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przestrzegam wszystkie matki do tego aby lekarze nie przepisywali waszym pociecha Zinatu ! Poczytajcie jakie są skutki uboczne tego antybiotyku i jakie robi spustoszenie w organizmie i odporności dziecka . mój pediatra prawie mnie zabił tym antybiotyków w wieku 4 lat i ostatnio mój syn też miał dostać zinat ale się na to nie zgodzilam. Naprawdę przestrzegam.
 
Mija, 30.08.2016 13.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Najlepsze są ziołowe syropy na kaszel.
 
Kreda, 10.08.2016 22.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Najważniejsze to działać i nie dopuścić do rozwoju choroby. Robić inhalacje, nawilżać powietrze i umieć rozróżnić kaszel alergiczny od kaszlu infekcyjnego. U nas to jest podstawa działania. Jeśli mamy okres pylenia to podajemy zupełnie inne leki niż w przypadku przeziębienia. Wtedy w zupełności starcza syrop nefki, ze względu na szybkie działanie przeciwzapalne.
 
truskawka, 05.06.2016 20.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja akurat nie znam ale chętnie wypróbuje na kaszel synka bo mam już dość tego kasłania. Przyda się coś skutecznego.
 
jarzębina, 17.05.2016 21.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Też go stosujemy, jest naprawdę skuteczny w działaniu. U nas jeszcze idą inhalacje i podawanie ciepłych płynów do picia dla rozrzedzania zalegającej flegmy.
 
Mama Patrycja, 18.04.2016 08.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miodu nie wolno rozpuszczać we wrzątku. Traci on wtedy swoje najcenniejsze wartości. Woda powinna odstać przez chwilę, jej temp. nie powinna przekraczać 70 st. C.
 
następne »
strona 1 z 15
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Wysypka u dziecka –  przyczyny wysypki, objawy, leczenie Wysypka u dziecka – przyczyny wysypki, objawy, leczenie

Wysypka u niemowlaka, jak również wysypka u dziecka nieco starszego, może przyjmować różną postać -...

więcej

91

Gorączka: 9 pytań o gorączkę u dziecka Gorączka: 9 pytań o gorączkę u dziecka

Wysoka temperatura nie zawsze zwiastuje problemy ze zdrowiem. Ale gorączka u dziecka, zwłaszcza...

więcej

90

PLEŚNIAWKI i AFTY u niemowląt i dzieci - jak je rozpoznać i leczyć PLEŚNIAWKI i AFTY u niemowląt i dzieci - jak je rozpoznać i leczyć

Pleśniawki niekiedy matka myli z resztkami mleka w buzi niemowlęcia i dopiero pediatra zwraca na...

więcej

75

Sprawdź, dlaczego twoje dziecko boli głowa. Przyczyny bólu głowy u dzieci Sprawdź, dlaczego twoje dziecko boli głowa. Przyczyny bólu głowy u dzieci

Ból głowy u dzieci wbrew pozorom zdarza się dość często - cierpią nawet niemowlęta. Często...

więcej

69

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

1. Są bardzo małe szansa na zmianę położenia z główkowego na miednicowe po 36. tygodniu ciąży. 2. Do oceny położenia płodu nie potrzebne jest badanie USG. Położenie rozpoznaje się w badaniu...

Tak, jest możliwe, aby dziecko miało grupę krwi Rh-, jeżeli rodzice mają grupę RH+.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.