Ciąża pozamaciczna (ektopowa) zagrożeniem dla życia kobiety

Konsultant: dr n. med. Krzysztof Wieczorek, ginekolog-położnik
93 komentarze
Autor: Anna Jarosz

W ciąży pozamacicznej, zwanej też ciążą ektopową, zapłodnione jajeczko rozwija się poza macicą, a to stanowi poważne zagrożenie dla twego zdrowia. Potrzebna jest szybka pomoc. Od niej zależy też, czy w przyszłości będziesz mogła zostać mamą. Jakie są przyczyny, objawy i leczenie ciąży pozamacicznej (ektopowej)?

Jedna ciąża pozamaciczna (ektopowa) przypada na każde 100 porodów. Najczęściej stwierdza się ją u kobiet między 26. a 30. rokiem życia. W zależności od miejsca, w którym zagnieździło się zapłodnione jajeczko, wyróżnia się:

  • ciążę jajowodową (to 99 proc. przypadków), gdy dochodzi do implantacji zapłodnionej komórki w jajowodzie, zarodek może się rozwijać w każdej części jajowodu
  • ciążę jajnikową, jeśli jajeczko usadowi się i rozwija w jajniku lub na nim
  • ciążę brzuszną (otrzewnową), kiedy rozwija się ona w jamie otrzewnowej lub na innym narządzie wewnętrznym. Jeżeli jajeczko znajduje się na samym końcu jajowodu, tuż przy strzępkach, i tam połączy się z plemnikiem, może oderwać się i wpaść między pętlę jelita, gdzie będzie się rozwijać
  • ciążę szyjkową, kiedy zapłodnione jajeczko rozwija się poniżej ujścia wewnętrznego macicy, poza jej jamą.
Nie przegap

Ważne

Ważne

Nie ma uniwersalnego sposobu zapobiegania ciąży pozamacicznej. Można jednak przyjąć, że niedopuszczanie do częstych zapaleń przydatków częściowo chroni kobietę przed takim zdarzeniem. Lekarze podkreślają, że przebyte stany zapalne przydatków zwykle prowadzą do tworzenia się blizn na jajowodach, co sprzyja ciąży pozamacicznej.

Ciąża pozamaciczna: przyczyny

To zmiany w jajowodach, np. w wyniku endometriozy (przerost śluzówki macicy, który utrudnia zajście w ciążę i prawidłowe zagnieżdżenie się jajeczka), wadliwa budowa macicy czy jajowodu. Zdarza się, że jajowód jest zarośnięty, zwężony lub przyrośnięty do jajnika. Czasem źle funkcjonuje, np. nie wykonuje ruchów perystaltycznych ułatwiających przesunięcie jajeczka do macicy. Jednak najczęściej przyczyną problemów są zmiany przerostowe po zapaleniu przydatków. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza w obliczu mody na stringi, krótkie kurtki i spódniczki.
Jeżeli jajowód porównamy do miękkiej rurki o średnicy 4 mm, to wiadomo, jak łatwo można go uszkodzić. Zrosty tworzące się w efekcie stanów zapalnych można przyrównać do sznurka, którym przewiążemy rurkę. Jej wnętrze zmniejszy się  lub w ogóle nie będzie drożne i jajeczko nie może się przedostać do macicy. Ale zrosty mogą być również skutkiem operacji jajowodu albo torbieli jajnika, a także wcześniej przebytej ciąży pozamacicznej. Gdy kobieta często zapada na różne infekcje bakteryjne i nie leczy ich, jej macierzyństwo może stać pod znakiem zapytania. Bakterie wędrujące po organizmie mogą dotrzeć także do przydatków i wywołać ich stan zapalny. Podobnie jest z bakteriami paciorkowców, które najchętniej gnieżdżą się w zębach zajętych próchnicą.

Trudna diagnoza ciąży ektopowej

Początkowo trudno odróżnić jej objawy od zapalenia jajowodu czy wyrostka robaczkowego. Plamienie też nie jest wskazówką. Zdarza się podczas prawidłowej ciąży czy zbliżającego się poronienia (przy ciąży umiejscowionej nieprawidłowo częściej występuje plamienie niż krwawienie). Jeśli jednak towarzyszy mi ból, istnienie ciąży pozamacicznej jest bardzo prawdopodobne.
Gdy pojawia się ostry ból obejmujący jedną stronę brzucha, świadczy to zwykle o pęknięciu ciąży pozamacicznej. Ból może promieniować do barku i przepony. Krwawienie wewnętrzne powoduje, że tętno jest przyśpieszone, ciśnienie krwi niskie, a skóra blada. Występuje też obfite pocenie się. Gdy kobieta zgłasza się z takimi objawami, lekarz najpierw przeprowadza wywiad. Następnie zleca oznaczenie stężenia gonadotropiny kosmówkowej (hCG) we krwi. Jej obecność potwierdza ciążę. Jeżeli w ciągu 48 godzin stężenie hCG we krwi nie wzrośnie o 66-100 proc., podejrzewa się ciążę pozamaciczną. By mieć pewność, robi się przezpochwowe USG. Gdy w macicy nie widać pęcherzyka ciążowego, diagnoza potwierdza się.

Postępowanie w przypadku ciąży pozamacicznej

U niektórych kobiet ciąża pozamaciczna obumiera i zostaje wchłonięta przez tkanki. Ale najczęściej jest stanem zagrożenia życia, bo może skończyć się wewnętrznym krwotokiem. Jeśli jest mała, to i kłopot mniejszy. Kilkutygodniową ciążę pozamaciczną można zniszczyć lekami. Ta metoda oszczędza jajowód i nie czyni szkód w organizmie kobiety. Gdy trwa np. 7-8 tygodni, krwotok jest zazwyczaj obfity i kobiecie grozi wykrwawienie się. Czasem dochodzi też do pęknięcia jajowodu, w którym rozwijała się ciąża, i musi on być usunięty. Wtedy ratunkiem jest operacja. Do niedawna był to zabieg polegający na przecięciu powłok brzusznych. Obecnie stosuje się laparoskopię. W znieczuleniu ogólnym, przez niewielkie nacięcie w skórze brzucha wprowadza się trzy końcówki aparatu. Jedna z nich to kamera, a dwie to narzędzia operacyjne. Po laparoskopii ranki goją się bardzo szybko, a powstałe blizny są prawie niewidoczne.

Po zabiegu usunięcia ciąży pozamacicznej

Kobieta powinna być pod opieką ginekologa. Jeśli udało się zachować jajowód, pół roku po zabiegu należy sprawdzić jego drożność. Gdy został usunięty, wówczas kobiecie pozostają dwa jajniki i jeden jajowód. Płodność zostaje zachowana. Nie trzeba się też obawiać, że kolejne zapłodnienie zakończy się podobnie. Po ciąży pozamacicznej można mieć dzieci, choć zdarza się, że niektóre pary muszą na nie poczekać nieco dłużej.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 22.05.2014

Komentarze (1 - 10 z 93)
doda , 13.04.2015 09.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
czesc ja jestem po plastyfikacji jajowodow ,ewy jajnik mam nie drozny ale sie nie poddaje i wiem ze naROWIENIA jednym jajniku tez mozna mniec dziecko ale to wymaga czasu i cierpliwoci .Znam przypadek ze na polowie jajnika mozna mniec piekne dzieci .Moja siostra ma czwórke pieknych dzuieciaków . KOBITKI NIE PODAWAJCIE SIE A NAPEWNO LOS BEDZIE LASKAWY I DLA NAS POZD
 
Gosia, 19.03.2015 22.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W 2009roku miałam laparoskopię. Ciąża pozamaciczna jajowodowa prawostronna. Długie leczenie w tym udrożnianie lewego jajowodu i jak do tej pory bezskuteczne. Już pogodziliśmy się z mężem że nie będzie nam dane zostać rodzicami.
 
abi, 16.03.2015 13.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja miałam ciążę pozamaciczną kilkanaście lat temu i niestety przekreśliło to moje szanse na macierzyństwo. Lekarz nie rozpoznał jej na czas. Kosztowało mnie to utratę jajowodu i potężny krwotok. Dziś cieszę się, że żyję, szkoda, że bez dziecka...
 
Mycha, 13.03.2015 20.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej ja w 2010 tez miałam usuwaną ciąże pozamaciczną umiejscowioną w prawym jajowodzie. Byłam w szpitalu trzy dni a potem 2 tyg. chorobowego. Ciężko było się zdecydować na kolejną próbę zajścia ale strach ma wielkie oczy. Teraz mam trzyletniego synka :) Teraz myśleć o drugim... Co ma być to będzie :) Pozdrawiam wszystkie Panie :) Dzielne z nas Babki ;)
 
beti, 19.06.2013 21.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam wszystkie panie z tym problemem , je już przeszłam jedną ciążę pozamaciczną,nie wiedziałam,że w ogóle jestem w ciaży aż do dnia kiedy zwalił, dosłownie mnie ból brzucha z nóg , ale do rana przeszło,zlekceważyłam to pomimi osłabienia i pobolewań ,przeleżałam w domu 2 dni i z nów atak w tedy szybko do lekarza pierwszego kontaktu = nic nie stwierdził ,ale dał skierowanie do szpitala z podejrzeniem wyrostka ...to było pęknięcie jajowodu ,krwotok wewnętrzny ,mogłam nie przeżyć.pierwsze pytanie jakie zadał mi lekarz ginekolog -czy bolą mnie ramiona tak bolały ale nic wcześniej nie wiedziałam o takiej ciąży i objawach...Teraz jestem znów w pozamacicznej jutro ide do szpitala , mam tylko nadzieję,że jakoś to przeżyję , jak wrócę napiszę...Nie lekceważcie żadnych objawów...pozdrawiam
 
Aga , 13.06.2013 14.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witajcie. Czytam wasze komentarze i w sumie jestem pod dużym wrażeniem, jesteście optymistycznie nastawione :) ja miesiąc temu miałam usuniętą ciążę pozamaciczną i cały jajnik prawy. Obawiam się, że nie będę w stanie już zajść w ciążę :( a bardzo tego pragnę. Niestety mój narzeczony wgl się tym nie przejmuje, nawet nie stara się zrozumieć, co ja przeżyłam. Tak strasznie cieszyłam się ,że będę miała dzidziusia, ale niestety szybko się rozczarowałam :( nie wiem jak sobie poradzić z tym, nie wiem czy mam wgl jeszcze jakieś szanse na zajście w ciążę. Proszę o odpowiedź.
 
aga, 07.02.2013 00.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja przeżyłam ciążę pozamaciczną strasznie źle. Byłam w 11 tygodniu ciąży, okres się spóźniał, cieszyłam się że będę mamą drugiego dziecka, jednak okazało się że trzeba usunąć. Strasznie się czułam, byłam przygnębiona i zamknięta w sobie. Moje objawy były też niefajne - miałam boleści piersi (ciągnięcie w dół), w krótkim czasie dużo przytyłam, ból brzucha i nerwowość, odbijało się to na najbliższych - straszne uczucie. Minął już rok i miesiąc a ja nie mogę zajść w ciążę. Co robić żeby to zmienić...... chcę mieć dziecko. Mam 25 lat, piszcie i radźcie co robić. Pozdrawiam
 
Kasia, 03.03.2012 18.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam! W pażdzierniku skończe 18 lat. Tydzień temu w pątek miałam usunięcie ciąży pozamacinej z lewego jajnika naszczęście oba jajniki i jajowody mam zachowane! Bardzo to przeżyła, ponieważ bardzo chciałam i pragnełam mieć dziecko! jednak moje szczęscie nie trwało długo:( może wydawać się wam ze jestem jeszcze młoda i mam całe życie przed sobą bo każdy w ten sposób próbował mnie pocieszac, ale mimo tego i tak strasznie to mnie boli:( Chciałam się zapytać, czy jest możliwość podczas gdy rozwija się ciąży pozamaciczna może dojść do normalnego zapłodnienia wewnątrzmacicznej? Pytam sie dlatego ze jak juz pisalam jestem tydzien po zabiegu a odczuwam mdłości, kreci mi sie w glowie, ciagle sikam i boli mnie glowa, czasami nie mam apetytu na jedzenie a czasami mam... uwzględnie ze przed zabiegiem podczas gdy juz bylam w ciąży pozamacicznej kochałam sie z moim chłopakiem bezzabezpieczenia i to dosc duzp razy. Prosze o szybką odpowiedz! Dzieki
 
kasia, 17.01.2012 22.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jestem po ciąży pozamacicznej, bez jednego jajowodu -usunięty z tego powodu. drugi jajowód udrożniony podczas dość nieprzyjemnego badania, jestem też mamą dwulatka, więc wszystko przed Tobą. powodzenia i najważniejsze: głowa do góry!!!!
 
Marlena, 14.08.2011 11.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, tydzień temu miałam laparoskopię.. Ciąża umiejscowiła się w jajowodzie. Jajowód został cały usunięty. Jestem załamana i mam doła.
 
następne »
strona 1 z 10
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Przeziębienie w ciąży - 7 rad dla przeziębionych mam Przeziębienie w ciąży - 7 rad dla przeziębionych mam

Jesteś w ciąży i masz objawy przeziębienia - kręci cię w nosie, drapie w gardle, masz katar,...

więcej

38758

Krwawienie w ciąży: przyczyny krwawień w pierwszej połowie ciąży Krwawienie w ciąży: przyczyny krwawień w pierwszej połowie ciąży

Krwawienie w ciąży to problem u prawie 30 proc. ciężarnych kobiet. Krwawienie z dróg rodnych w...

więcej

19603

12 przesądów o ciąży. Jakie są przesądy i zabobony dotyczące ciąży? 12 przesądów o ciąży. Jakie są przesądy i zabobony dotyczące ciąży?

Do dzisiaj tu i ówdzie można usłyszeć, że jak ciężarna przejdzie pod sznurkiem do bielizny, to......

więcej

23070

Zatrucie ciążowe (gestoza): przyczyny, objawy i leczenie Zatrucie ciążowe (gestoza): przyczyny, objawy i leczenie

Zatrucie ciążowe, inaczej gestoza, to niebezpieczny stan, który może zagrażać życiu matki i...

więcej

17531

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Podstawową wizytą powinna być zdecydowanie konsultacja laryngologiczna. Jeżeli sytuacja się nie zmienia, koniecznie najpierw trzeba zadziałać od strony lekarskiej. Warto zapytać lekarza o konsultację...

Przez internet nie da się wyjaśnić przyczyny problemów z zajściem w ciążę. Zauważyłam tylko, że źle pani przyjmuje Clostilbegyt. Powinno się go przyjmować tylko przez 5 dni zaczynając od 2. lub 3.,...

Tabletki antykoncepcyjne mogą dawać takie objawy, jak pani napisała. Nie ma innego sposobu, aby przekonać się, czy obniżony nastrój jest wynikiem stosowania tabletek, jak odstawić je na jakiś czas.

Grupy wsparcia
data

Maj 22, 2015

Nie polecam szybkiego odchudzania - bo szybko wraca sie do poprzedniej wagi. W moim przypadku rewelacyjnie sprawdziła się dieta 1800 kalorii plus błonnik witalny hamujący łaknienie. Polecam, wszystkim którzy chcą schudnąć a potem trzymać wagę.

data

Maj 22, 2015

Myslę że jak moja koleżanka która zawsze miała problem z nadwagą i schudła na figurenie to chyba każdemu może ona pomóc.

data

Maj 21, 2015

kiedyś też tak myślałam, że afirmacje siedzą w głowie, a żeby schudnąć trzeba działać, okazało się, że to był właśnie mój problem, dostałam w prezencie wizytę u psychodietetyka i powiedziałam nigdy w życiu, ale szkoda było mi kasy, bo to był prezent, więc poszłam, choć bez wielkich...

data

Maj 22, 2015

W głosowaniu internautów na rtno.pl zielona kawa znalazła się na 3 miejscu pod względem skuteczności odchudzania. Sprawdźcie, jakie suplementy zajęły pierwsze miejsca

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.