Torbiele jajników – groźne czy nie?

918 komentarze
Autor: Joanna Gniadek

Torbiele jajników mogą mieć panie w każdym wieku. I choć nie zawsze cysty nie wymagają leczenia, nawet te najmniejsze torbiele jajników trzeba systematycznie kontrolować. Przyczyny torbieli jajników mogą być różne: zespół policystycznych jajników, endometrioza, skłonność do nich można także odziedziczyć.

Torbiele jajników (cysty) można porównać do baloników wypełnionych płynem lub zgrubiałą tkanką. Mogą powstać w jednym jajniku albo w obu naraz. Zwykle torbiel na jajniku jest wielkości orzecha, ale czasem bywa większa od pomarańczy. Podobnie jak mięśniaki macicy, torbiele mogą się umiejscowić wewnątrz jajnika, w jego ścianie lub na zewnątrz (wtedy trzymają się jajnika cienką szypułą). Torbiele jajników zwykle nie powodują dolegliwości, dlatego dowiadujesz się o nich podczas kontrolnego badania USG. Dopiero gdy są bardzo duże, możesz mieć np. bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, często oddawać mocz. Jak powstają torbiele jajników i które z nich wymagają operacyjnego usunięcia?

Torbiele jajników czynnościowe

U wielu kobiet w okresie rozrodczym w jajnikach pojawiają się torbiele czynnościowe. Dzieje się tak, gdy w trakcie cyklu miesiączkowego zachodzą nieprawidłowe zmiany hormonalne. W czasie prawidłowej owulacji dojrzały pęcherzyk Graafa pęka i uwalnia się z niego gotowa do zapłodnienia komórka jajowa. Pęknięty pęcherzyk przekształca się w tzw. ciałko żółte, które zanika, jeśli nie dojdzie do ciąży. Bywa jednak i tak, że pęcherzyk Graafa nie pęka, ale rośnie. W efekcie powstaje torbiel pęcherzykowa.

Zdarza się również, że ciałko żółte nie zanika (mimo że nie doszło do zapłodnienia) i powstaje z niego torbiel. Oba typy torbieli czynnościowych zwykle nie wymagają leczenia i zanikają po kilku cyklach miesiączkowych. Czasem jednak ginekolog ordynuje terapię hormonalną.

Niekiedy na skutek zaburzeń hormonalnych także niedojrzałe pęcherzyki Graafa zamieniają się w maleńkie torbielki. Jest to tzw. wielotorbielowatość, czyli zespół policystycznych jajników. Takie zmiany na ogół trzeba leczyć lekami hormonalnymi. Kuracja trwa wiele lat. Lekarz dobiera leki regulujące cykl miesiączkowy (najczęściej są to środki antykoncepcyjne). Sprawiają one, że w jajnikach nie tworzą się torbiele, a same jajniki zmniejszają objętość.

Nie przegap

Torbiele jajników endometroidalne

Jak szacują lekarze, co trzecia miesiączkująca kobieta miewa kłopoty z endometrium – błoną śluzową wyściełającą macicę od środka. Endometrioza to choroba, w której fragmenty śluzówki mają skłonność do odrywania się i wędrowania po organizmie. Często dostają się do jajników. Z tej tkanki mogą powstać tzw. torbiele endometroidalne (nazywane są czasem czekoladowymi, bo wypełnione są gęstą, ciemną krwią i przypominają kolorem czekoladę). Gdy taka torbiel pęknie i jej zawartość wyleje się do jamy brzusznej, może dojść do zapalenia otrzewnej. A z tym nie ma żartów, bo zapalenie otrzewnej może skończyć się tragicznie. By temu zapobiec, tego typu torbiele na jajnikach (endometroidalne) najczęściej usuwa się operacyjnie.

Torbiele jajników dermatoidalne

Usuwa się też operacyjnie tzw. torbiele dermatoidalne (inaczej – skórzaste). Wiadomo, że zawierają one np. komórki tłuszczowe, włosy, tkankę kostną, a nawet... zęby, które pochodzą z nierozwiniętego płodu. Nie jest znana do końca przyczyna ich powstawania. Jedna z teorii mówi, że prawdopodobnie komórki macierzyste (czyli niezróżnicowane, z których może się rozwinąć dowolna komórka organizmu) kumulują się w jednym miejscu w jajniku i z jakiegoś powodu zaczynają się różnicować, a więc zmieniać w komórki tłuszczowe czy kostne.

Torbiele jajników: diagnostyka

Aby w porę rozpocząć właściwe leczenie (hormonalne, przeciwzapalne albo operacyjne), trzeba najpierw torbiele w jajniku wykryć. Jest to możliwe, jeśli kobiety systematycznie poddają się USG przezpochwowemu. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, by co roku wykonywała je każda kobieta po 35. roku życia. Ponieważ leczenie hormonalne sprzyja powstawaniu niektórych rodzajów torbieli jajnika, każda kobieta niezależnie od wieku, której zalecono tę formę terapii, powinna co roku poddać się USG przezpochwowemu (pierwsze przed zastosowaniem antykoncepcji, by sprawdzić, czy jajniki są zupełnie zdrowe). Regularne wykonywanie tego badania pozwala również na sprawdzanie efektów terapii – jeśli np. przy torbielach czynnościowych stosuje się hormonoterapię, lekarz może skontrolować, na ile jest ona skuteczna.

Ważne

Ważne

Zwykłe badanie USG nie wystarczy, torbiele jajników ujawnia tylko USG przezpochwowe. Jeśli lekarz wykryje podejrzaną zmianę torbielowato-guzowatą, zleca dalszą diagnostykę – badania hormonalne, a czasem także badanie tzw. markerów nowotworowych (CA 125 i CA 199).

Czy torbiele jajników są dziedziczne?

Ginekolodzy są zdania, że nie dziedziczymy skłonności do powstawania torbieli jajników. Z drugiej jednak strony wiadomo, że zaburzenia hormonalne sprzyjają rozwojowi niektórych typów torbieli. Jeśli u matki takie zaburzenia pojawiały się, córka też może mieć problemy z utrzymaniem równowagi hormonalnej w organizmie. A jeśli tak, to może mieć również większą skłonność do powstawania torbieli jajników niż kobiety nieobarczone takim dziedzictwem. Jednak nie oznacza to także, że dolegliwości te muszą wystąpić. Ale kobiety obciążone genetycznie powinny trzymać rękę na pulsie i regularnie odwiedzać ginekologa.

Torbiele jajników: leczenie

Jeśli lekarz zdecyduje, że wystarczy obserwować torbiele, nie ma powodów do niepokoju. Ale jeśli powie, że konieczna jest operacja, nie zwlekaj z decyzją, bo torbiele jajnika mogą być groźne. Formę torbieli mają także nowotwory jajników. Ponieważ – podobnie jak inne torbiele – zwykle nie dają żadnych dolegliwości, często wykrywane są zbyt późno. Zdarza się też, że torbiele się skręcają, pękają, powodując krwotok do otrzewnej, bywają przyczyną ropni jajnika, czasem uszkadzają tkankę jajnika (z tego powodu jajnik trzeba później usunąć). Kobieta, która raz miała torbiele jajnika i została wyleczona, ma tendencje do tworzenia się nowych cyst. W takim przypadku musi robić badania kontrolne. O tym, jak często, decyduje lekarz prowadzący (kontrolne wizyty nie rzadziej niż raz na rok!).

Polecamy
Nowotwory jajników - objawy, diagnostyka, leczenie raka jajnika

Nowotwory jajników - objawy, diagnostyka, leczenie raka jajnika

Nowotwory jajników należą do najbardziej podstępnych. Rozwijając się, rak jajnika długo nie daje objawów. Zmiany w jajnikach można wykryć dzięki ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 21.03.2016

Komentarze (1 - 10 z 918)
jk, 01.02.2016 23.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej.ja tez mam torbiele na jajnikach.na jednym dwa na drugim trzy.jeden lekarz twierdzil ze to czynnosciowe. Kolejny ze endometrialne.zaden nie podjal sie leczenia hormonami.ten ktory twierdzi ze mam endo chce mnie ciac jak tylko sie zdecyduje.na razie sugeruje starac sie o dziecko bo przy endo wiekszosc zachodzi.mam jeszcze tsh podwyzszone i teraz je zbijam z 4.6 na 2.8 mi spadlo.ciazy nie widac a pol roku od wizyty minelo..jestem u kresu.boje sie czy nie wytna mi jajnikow.a okresy mam skape to nie wiem czy jedna kobieta ma skape druga obfite
 
jk, 01.02.2016 22.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dodam ze ja mam skape miesiaczki i niebolesne od czasu urodzenia syna - ma 13 lat. Natomiast przed okresem mam plamienia brazowe i po okresie tez ale bledsze nawet do 12 dnia cyklu
 
jk, 01.02.2016 22.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej.ja tez mam torbiele na jajnikach.na jednym dwa na drugim trzy.jeden lekarz twierdzil ze to czynnosciowe. Kolejny ze endometrialne.zaden nie podjal sie leczenia hormonami.ten ktory twierdzi ze mam endo chce mnie ciac jak tylko sie zdecyduje.na razie sugeruje starac sie o dziecko bo przy endo wiekszosc zachodzi.mam jeszcze tsh podwyzszone i teraz je zbijam z 4.6 na 2.8 mi spadlo.ciazy nie widac a pol roku od wizyty minelo..jestem u kresu.boje sie czy nie wytna mi jajnikow
 
opp, 23.01.2016 21.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
chyba luteine!
 
wioletta migdał, 29.10.2015 01.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy. Sa. Groźne
 
Anna, 20.07.2015 21.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Justyno, ale jakim sposobem NFZ zapłacił? Ja chciałam tylko skierowanie na badanie krwii i mi odmówił napierw lekarz rodzinny, a potem ginekolog, stwierdził ze to nadżerka i ze badan mi nie trzeba. Poszłam prywatnie i mam torbiel na 2,5cm i nie wiem co mam robić. NIe będe brac żadnych tabletek antykonc. bo dopiero rzuciłam tą trutkę.
 
Anna, 20.07.2015 21.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kochana ja przestałam brać tabletki 10 miesięcy temu, a torbiel zrobiła mi się ze spowodowanych zmian hormonalnych właśnie. Tabletki to SA hormony, trzeba strasznie uważać ponieważ same one to ogromne ryzyko! Działamy wbrew naturze, konsekwencje zawsze są! A farmakologia w POLSCE TO BIZNES.
 
Anna, 20.07.2015 21.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Byłam w NFZ stwierdził, że to nadżerka (po czym cisza, zero informacji, a ja pierwsze słyszę, dopiero musiałam poczytać, że są to kompletnie inne objawy (nie ma wydzielin, nie bolą plecy, nic nie boli) nie mam okresu!! Poszłam prywatnie stwierdziła torbiel 2cm, pęcherzyk Graafa nie pękł, a torbiel blokuje miesiączkę, napisała skierowanie na badania hormonalne i zapisała letycynę (rzuciłam tabletki antykoncepcyjne - trutka) i teraz hormony w bałaganie, uważajcie dziewczyny co serwujecie waszemu ciału! Nigdy więcej!
 
malagosa, 14.07.2015 12.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Leki hormonalne, wpływające na cykl, ale nie antykoncepcyjne, o odpowiedniej dawce odpowiedniego hormonu.
 
Ewelina, 19.06.2015 15.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A mogę wiedzieć w jakiej klinice? Bo też chciałabym na NFZ.
 
następne »
strona 1 z 92
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
ENDOMETRIOZA: objawy, diagnoza, leczenie endometriozy ENDOMETRIOZA: objawy, diagnoza, leczenie endometriozy

Endometrioza, czyli podwójna miesiączka - objawy, leczenie, diagnoza. Czy można mieć podwójną...

więcej

23917

Mięśniaki macicy: rodzaje, objawy i leczenie mięśniaków macicy Mięśniaki macicy: rodzaje, objawy i leczenie mięśniaków macicy

Mięśniaki macicy może mieć każda kobieta, w każdym wieku. Początkowo mięśniaki macicy nie dają...

więcej

21914

Upławy: o czym świadczy kolorowa wydzielina z pochwy? Upławy: o czym świadczy kolorowa wydzielina z pochwy?

Biała, żółtozielonkawa, szara, a także różowa lub brązowa wydzielina z pochwy to upławy. Zmieniona...

więcej

19816

Torbiele jajników – groźne czy nie? Torbiele jajników – groźne czy nie?

Torbiele jajników mogą mieć panie w każdym wieku. I choć nie zawsze cysty nie wymagają leczenia,...

więcej

19155

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Preparat ten jest przeciwwskazany w łuszczycy, może spowodować zaostrzenie choroby.

Same te mutacje są jedynie czynnikiem ryzyka powikłań położniczych, stąd prowadzący ginekolog powinien rozważyć stosowanie leczenia przeciwzakrzepowego (co jest zależne od wywiadu rodzinnego oraz...

Jeśli korzeń zęba jest zdrowy, to można za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego osadzić koronę. Jeśli nie ma takiej możliwości, bo korzeń jest pęknięty, radzę zabieg wszczepienia implantu.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.