Plamienie z pochwy. Jakie mogą być przyczyny plamienia z pochwy?

2023-06-26 13:49

Plamienie, czyli krwiste lub brązowawe plamki na bieliźnie pojawiające się poza miesiączką, często budzą niepokój. Plamienia jednak nie zawsze muszą oznaczać coś groźnego. Są takie, które wynikają z naszej fizjologii. Warto jednak wiedzieć, kiedy o plamieniach trzeba powiedzieć ginekologowi. Jakie mogą być przyczyny plamienia z pochwy?

Plamienie z pochwy
Autor: Getty Images Plamienie z pochwy. Jakie mogą być przyczyny plamienia z pochwy?

Spis treści

  1. Plamienie z pochwy to powód do niepokoju? 
  2. Plamienie w środku cyklu (plamienie śródcykliczne)
  3. Plamienie po stosunku
  4. Plamienie podczas stosowania antykoncepcji
  5. Plamienie w ciąży
  6. Plamienie przed miesiączką
  7. Plamienia po menopauzie

Plamienie z pochwy to powód do niepokoju? 

Plamienie z pochwy to niewielka ilość zabarwionej krwią wydzieliny z pochwy. Może mieć kolor jasnoczerwony lub ciemny wręcz brązowy, o rdzawym odcieniu. Czasem pojawia się w środku cyklu, czasem poprzedza okres, czasem pod koniec miesiączki, przedłużając jej trwanie. Zawsze warto zgłosić plamienie ginekologowi, który najlepiej rozwieje wszelkie wątpliwości i obawy, a w przypadku zaburzeń rozpocznie leczenie.

Plamienie w środku cyklu (plamienie śródcykliczne)

Jeśli plamienie z pochwy występuje często w okresie, kiedy ma nastąpić owulacja - najprawdopodobniej jest prawidłowe. U pewnej grupy kobiet występuje tzw. plamienie okołoowulacyjne spowodowane nagłym zmniejszeniem stężenia estrogenów podczas jajeczkowania. Plamienie zazwyczaj jest skąpe, ale może trwać nawet do czterech dni. Ustaje z chwilą zwiększenia stężenia progesteronu.

Plamienia między miesiączkami, których nie da się powiązać z owulacją zawsze trzeba zgłosić lekarzowi. Jeżeli obok plamień występują obfite, bolesne miesiączki może to wskazywać na mięśniaki macicy. Gdy poza plamieniami pojawiają się: gorączka i nagłe skurczowe bóle brzucha, istnieje podejrzenie zapalenia przydatków.

Plamienie międzymiesiączkowe może także wskazywać na zakażenia dróg rodnych, istnienie nadżerki oraz rozwijający się proces nowotworowy.

Poradnik Zdrowie: choroby intymne

Plamienie po stosunku

Krwawienie towarzyszące pierwszemu stosunkowi w życiu jest naturalne i prawidłowe. Wiąże się z przerwaniem błony dziewiczej. Drobne krwawienia mogą się zdarzyć także kobietom prowadzącym już regularne życie seksualne. Ścianki pochwy są bardzo delikatne i łatwo o otarcia lub zadrapania.

Drobne krwawienie po stosunku może wynikać ze zbyt słabego nawilżenia pochwy, co sprzyja zranieniom. Zastosowanie preparatu nawilżającego (lubrykantu) powinno rozwiązać problem.

Krwawienia z pochwy, które pojawiają się po stosunku często lub zawsze, wymagają koniecznie konsultacji z lekarzem. Mogą bowiem być symptomem infekcji narządów rodnych lub choroby wenerycznej, świadczyć o istnieniu nadżerki, polipów szyjki macicy, a nawet nowotworu. Krwawienia po stosunku są też objawem chlamydiozy, czyli zakażenia bakterią Chlamydia trachomatis.

Plamienie podczas stosowania antykoncepcji

Plamienie z pochwy jest powszechną dolegliwością podczas pierwszych trzech miesięcy zażywania pigułki hormonalnej. Może się pojawić przy każdej zmianie preparatu na inny rodzaj. Jeśli plamienia podczas zażywania pigułki hormonalnej nie trwają dłużej niż 6 miesięcy i nie nasilają się, można to uznać za normalny objaw przyzwyczajania się organizmu do antykoncepcji hormonalnej.

Gdy krwawienia przedłużają się poza ten okres lub stają się coraz bardziej intensywne, trzeba iść do ginekologa i zmienić rodzaj pigułki. Krwawienie i plamienie podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej może zdarzyć się także wtedy, gdy zapomnimy zażyć jedną lub więcej pigułek czy wtedy gdy odlepi się plasterek. Jest to tzw. plamienie z odstawienia wynikające z nagłego zmniejszenia stężenia dostarczanych z zewnątrz hormonów.

Plamienie międzymiesiączkowe może się również pojawić podczas pierwszych trzech miesięcy po włożeniu wkładki domacicznej. Jest reakcją na obecność ciała obcego w macicy. W przypadku, gdy plamienia utrzymują się dłużej niż trzy miesiące lub stają się bardziej obfite, trzeba się skonsultować z ginekologiem. Najprawdopodobniej trzeba będzie zmienić metodę antykoncepcji.

Plamienie w ciąży

Przypadki plamienia w ciąży trzeba za każdym razem zgłosić ginekologowi prowadzącemu ciążę. Przyczyny mogą być banalne:

  • pojawiające się w pierwszych miesiącach skąpe krwawienia w terminie spodziewanej miesiączki,
  • reakcja organizmu na zachodzące zmiany hormonalne,
  • zmęczenie,
  • krwawienie z zewnętrznej warstwy pęcherza płodowego.

Ale bywa, że plamienia sygnalizują niebezpieczeństwo poronienia. Dlatego w ciąży o każdym takim epizodzie trzeba poinformować lekarza.

Plamienie przed miesiączką

Zdarza się czasem, że plamienie poprzedza okres. Pojawiają się plamki, tak jakby miał się zacząć, potem przerwa nawet kilka dni i dopiero wtedy zaczyna się właściwa miesiączka. Nie oznacza to nic strasznego, ale warto zgłosić to ginekologowi.

U kobiet regularnie miesiączkujących takie plamienie może oznaczać tzw. niedomogę lutealną, czyli niewydolność ciałka żółtego czego konsekwencją jest niedostateczne wydzielanie progesteronu.

U kobiet po 40. roku życia, wchodzących w okres klimakterium, plamienie przed miesiączką jest jednym z objawów zmniejszenia produkcji progesteronu, czyli fizjologicznie zachodzących zmian w ich organizmie. Może się to objawiać także przez plamienie występujące na końcu miesiączki i przedłużające jej trwanie.

Plamienia po menopauzie

Menopauza to ostatnia prawidłowa miesiączka w życiu kobiety. Ale przez 6 do nawet 12 miesięcy po niej mogą pojawiać się nieregularne plamienia oraz krwawienia i nie ma się co nimi martwić. Natomiast każde plamienie lub krwawienie z pochwy występujące później, niż po roku od ostatniej prawidłowej miesiączki trzeba zgłosić lekarzowi i zbadać jego  przyczyny.

Powodem krwawienia mogą bowiem być:

  • mięśniaki macicy,
  • przerost i polipy endometrium,
  • polipy szyjki macicy,
  • zanikowe zmiany endometrium prowadzące do odsłaniania zakończeń naczyń krwionośnych pod błoną śluzową, 
  • nowotwory trzonu macicy.

Każdy z tych problemów wymaga interwencji lekarskiej.