Ciąża po ciąży pozamacicznej: kiedy i jakie niesie ryzyko?

Ciąża po ciąży pozamacicznej (ektopowej) jest możliwa i daje duże szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Oczywiście wiele zależy od tego, jaki był powód nieprawidłowego zagnieżdżenia się zarodka i jek przebiegało leczenie. Jakie ryzyko niesie ze sobą ciąża po ciąży pozamacicznej?

Ciąża po ciąży pozamacicznej niesie ze sobą zwiększone ryzyko ponownej ciąży ektopowej - wzrasta ono z 1 do 10 procent. Dlatego, w przypadku, gdy przyczyną ciąży pozamacicznej były nieprawidłowości związane z budową narządu rodnego, tak ważne jest ich wyleczenie. Lekarze zalecają, by starać się o następną ciążę nie wcześniej niż trzy miesiące po ciąży ektopowej, ale zawsze dopiero po zakończeniu leczenia. Najlepszym sygnałem, że już można rozpocząć starania o kolejną ciążę jest to, że cykl miesiączkowy przebiega prawidłowo.

Ciąża po ciąży pozamacicznej, gdy usunięto jajowód

Usunięcie jajowodu zmniejsza szansę na ciążę do 50-80 procent, ale jej nie przekreśla. Zwykle do owulacji dochodzi naprzemiennie raz w jajniku lewym, raz w prawym. Gdy jeden z nich zostaje usunięty, do owulacji dochodzi co drugi miesiąc. Należy więc monitorować przebieg cyklu i owulację albo za pomocą urządzeń do użytku domowego albo poprosić o pomoc swojego lekarza ginekologa.

Ciąża po ciąży pozamacicznej: badanie drożności jajowodów

W niektórych przypadkach po ciąży ektopowej lekarze zalecają badanie drożności jajowodów – sonohisterografię lub histerosalpingografię (HSG). To pierwsze badanie jest obecnie częściej stosowane, ponieważ jest mniej szkodliwe dla zdrowia pacjentki. Badania te pozwalają sprawdzić drożność światła jajowodów i wykluczyć obecność zrostów, które mogłyby w sposób mechaniczny utrudniać proces zapłodnienia i implantacji. Umożliwiają też lekarzowi dokładne ustalenie umiejscowienia ewentualnych zmian, co ma wpływ na dalsze decyzje dotyczące leczenia.

Ciąża po ciąży pozamacicznej: rola psychiki

Ciąża pozamaciczna to bardzo traumatyczne przeżycie dla kobiety. A stres i zamartwianie się, często wręcz obwinianie się przez nią o to, że doszło do ciąży pozamacicznej nie służą ani rekonwalescencji ani przyszłym staraniom o ciążę. Dlatego lekarze tak bardzo podkreślają konieczność wspierania pacjentek przez najbliższych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE