STŁUCZENIE MÓZGU - pierwsza pomoc

2013-08-02 17:14

Stłuczenie mózgu to stan, który wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Mimo braku jakichkolwiek zewnętrznych oznak uszkodzenia głowy, mogło dojść do przerwania naczyń w obrębie czaszki i powstania zagrażających życiu krwiaków w mózgu. Jak pomóc poszkodowanemu do czasu przybycia pogotowia? Jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku stłuczenia mózgu?

STŁUCZENIE MÓZGU - pierwsza pomoc
Autor: Photos.com Do stłuczenia mózgu może dojść mimo braku zewnętrznych oznak uszkodzenia głowy.

Stłuczenie mózgu to powierzchniowe uszkodzenie półkul mózgu lub jego pnia w wyniku zamkniętego urazu głowy, podczas którego nie doszło do przerwania ciągłości powłok czaszki i bezpośredniego zranienia mózgu. W związku z tym czaszka na zewnątrz wydaje się pozornie nieuszkodzona, a na głowie nie ma żadnej rany lub innych oznak, które wskazywałyby na poważny uraz. Należy jednak wiedzieć, że stłuczenie mózgu to bardzo poważny stan, w wyniku którego może dojść do uszkodzenia naczyń krwionośnych w obrębie czaszki. Wówczas do jej wnętrza wylewa się krew, tworząc krwiak śródczaszkowy, który zagraża życiu. W związku z tym konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza. Sprawdź, jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku stłuczenia mózgu.

Stłuczenie mózgu - pierwsza pomoc

1. Ułóż chorego wygodnie na miękkim podłożu (np. łóżku), z głową nieco podniesioną.

2. Na głowę połóż worek z lodem lub zimną wodą.

3. W razie wymiotów delikatnie obróć głowę chorego na bok i podsuń miskę.

4. Jeśli chory jest nieprzytomny, wezwij pogotowie. Do czasu przybycia pomocy medycznej ułóż chorego na boku, bez poduszki, z głową ułożoną poniżej klatki piersiowej, aby przy wymiotach nie zachłysnął się. Chorego w takim stanie nie wolno odstępować nawet na moment, ponieważ w zamroczeniu może zrobić sobie krzywdę.

5. Jeśli jesteś zmuszony zawieźć chorego do szpitala, pamiętaj, że przewożenie rannego z obrażeniami głowy powinno odbywać się w pozycji leżącej na boku lub na plecach.