STŁUCZENIE MÓZGU - pierwsza pomoc

2013-08-02 17:14
STŁUCZENIE MÓZGU - pierwsza pomoc
Autor: Photos.com Do stłuczenia mózgu może dojść mimo braku zewnętrznych oznak uszkodzenia głowy.

Stłuczenie mózgu to stan, który wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Mimo braku jakichkolwiek zewnętrznych oznak uszkodzenia głowy, mogło dojść do przerwania naczyń w obrębie czaszki i powstania zagrażających życiu krwiaków w mózgu. Jak pomóc poszkodowanemu do czasu przybycia pogotowia? Jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku stłuczenia mózgu?

Stłuczenie mózgu to powierzchniowe uszkodzenie półkul mózgu lub jego pnia w wyniku zamkniętego urazu głowy, podczas którego nie doszło do przerwania ciągłości powłok czaszki i bezpośredniego zranienia mózgu. W związku z tym czaszka na zewnątrz wydaje się pozornie nieuszkodzona, a na głowie nie ma żadnej rany lub innych oznak, które wskazywałyby na poważny uraz. Należy jednak wiedzieć, że stłuczenie mózgu to bardzo poważny stan, w wyniku którego może dojść do uszkodzenia naczyń krwionośnych w obrębie czaszki. Wówczas do jej wnętrza wylewa się krew, tworząc krwiak śródczaszkowy, który zagraża życiu. W związku z tym konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza. Sprawdź, jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku stłuczenia mózgu.

Stłuczenie mózgu - pierwsza pomoc

1. Ułóż chorego wygodnie na miękkim podłożu (np. łóżku), z głową nieco podniesioną.

2. Na głowę połóż worek z lodem lub zimną wodą.

3. W razie wymiotów delikatnie obróć głowę chorego na bok i podsuń miskę.

4. Jeśli chory jest nieprzytomny, wezwij pogotowie. Do czasu przybycia pomocy medycznej ułóż chorego na boku, bez poduszki, z głową ułożoną poniżej klatki piersiowej, aby przy wymiotach nie zachłysnął się. Chorego w takim stanie nie wolno odstępować nawet na moment, ponieważ w zamroczeniu może zrobić sobie krzywdę.

5. Jeśli jesteś zmuszony zawieźć chorego do szpitala, pamiętaj, że przewożenie rannego z obrażeniami głowy powinno odbywać się w pozycji leżącej na boku lub na plecach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.