Zaparcia nawykowe u dorosłych - przyczyny i objawy. Jak leczyć przewlekłe zaparcia u dorosłych?

2017-12-11 14:26 Monika Majewska

Zaparcia nawykowe u dorosłych zazwyczaj są efektem błędów dietetycznych. Stosowanie ubogoresztkowej diety, która zawiera bardzo niewielkie ilości błonnika, powoduje osłabienie ruchów perystaltycznych (robaczkowych) jelita grubego, a w konsekwencji przyczynia się do długotrwałego zatrzymania stolca. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy zaparcia nawykowego u dorosłych i jak przebiega leczenie tego typu zatwardzeń.

Zaparcia nawykowe u dorosłych to czynnościowe, nie spowodowane żadnymi anatomicznymi zmianami chorobowymi, długotrwałe zatrzymanie stolca w wyniku słabych ruchów perystaltycznych (robaczkowych) jelita grubego, albo też nadmiernego skurczu jego warstwy mięśniowej. Warto wiedzieć, że pojęcie zaparcia nawykowego odnosi się przede wszystkim do konsystencji stolca, a nie częstości jego oddawania. Wypróżnienia nawet co 3-4 dni, ale swobodne, o normalnej konsystencji można uznać za prawidłowe. Przyjmuje się, że normalna częstotliwość wydalania kału to od 3 razy na dzień do 3 razy na tydzień.

Zaparcia nawykowe u dorosłych - przyczyny

Zaparciom nawykowym sprzyja także regularne przyjmowanie niektórych leków, których działaniem ubocznym są właśnie zatwardzenia. Do tej grupy leków należą m.in. leki przeciwbólowe zawierające kodeinę, leki przeciwpadaczkowe, a także diuretyki (leki zwiększające ilość oddawanego moczu).

   Zaparcia nawykowe u dorosłych - objawy

   1. Cechą charakterystyczną zaparcia nawykowego u dorosłych jest stolec o małej objętości, suchy, zbity, zazwyczaj silnie cuchnący, z domieszką śluzu, zwykle o wyglądzie kału bobkowego (owczego), ciemnobrązowy lub czarny.

   2. Brak uczucia pełnego opróżnienia jelit po często utrudnionej i bolesnej defekacji. W takiej sytuacji objawami towarzyszącymi mogą być wzdęcia czy bolesne oddawanie gazów.

   3. Dorośli cierpiący na zaparcia nawykowe często skarżą się również na:

   Zaparcia nawykowe u dorosłych - leczenie

   W związku z tym, że u dorosłych najczęstszą przyczyną nawykowych zaparć jest niewłaściwa dieta, należy przywrócić zakłóconą regularność i sposób odżywiania się. Leczenie farmakologiczne należy zastosować w ostateczności, ponieważ stopniowo staje się coraz mniej skuteczne i wymaga stałego zwiększania dawki leków.

   Zaparcia nawykowe u dorosłych - zapobieganie

   1. Unikaj stresów i napięć wyzwalających nadmierną kurczliwość błony mięśniowej jelit.

   2. Bądź aktywny fizycznie.

   3. Spożywaj posiłki o ściśle określonych (stale tych samych) porach dnia w celu uregulowania pracy przewodu pokarmowego.

   4. Podejmuj próby regularnego oddawania kału nawet wtedy, gdy nie odczuwasz (początkowo) żadnego parcia ani potrzeby jego oddania.

   5. Uwzględnij w sposobie odżywiania się duże ilości drażniącego jelita błonnika (np. jarzyn, owoców, chleba razowego, kaszy gryczanej, fasolki szparagowej).

   Czy artykuł był przydatny?
   Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
   KOMENTARZE
   Marek
   |

   Jak nazywa się ta klinika?

   dora
   |

   @Iwona dziękuje za wyjaśnienie i przybliżenie tematu, efekt końcowy zachęca, pozbycie się tego wszystkiego itp, ale sama "procedura" jakoś dystans we mnie budzi, na ten moment bym się nie zdecydowała, no chyba, że zaszła by wyższa konieczność. Na chwilę obecną zostaję przy swoich metodach z czopkami, jak na razie nie czuję potrzeby..głębszego oczyszczenia..

   Iwona
   |

   Płukanie jelita grubego (hydrokolonoterapia) to nie lewatywa. Lewatywa jest w stanie oczyścić jedynie ostatni odcinek okrężnicy natomiast podczas hydrokolonoterapii płukane jest całe jelito grube (ok 1,5 metra). Zabieg przeprowadzony w medycznej placówce wykonywany przez pracowników medycznych jest całkowicie bezpieczny i nieinwazyjny. Warto wcześniej udać się na badanie USG jamy brzucha by wykluczyć ewentualne przeciwwskazania (uchyłki jelit czy krwawiące hemoroidy) Woda wprowadzana jest pod delikatnym ciśnieniem a następnie wypłukiwana, taki proces powtarzany jest kilka razy podczas zabiegu. Dzięki hydrokolonoterapii można pozbyć się zalegających kamieni kałowych, niestrawionych resztek pokarmowych, drożdżaków czy pasożytów. Wszystko to zalegając w jelitach prowadzi do fermentacji, procesów gnilnych i nasila nasze dolegliwości. Seria takich zabiegów przyniesie ogromną ulgę pacjentom, usprawniając pasaż jelit oraz przywracając równowagę kwasowo - zasadową flory bakteryjnej. Pozdrawiam

   Morka
   |

   O nie! Lewatywa to koszmar. Do dzisiaj wspominam moją przed porodem. Nigdy więcej! Sto razy wolę czopek.

   dora
   |

   @ela...płukanie jelita..to chyba chodzi o lewatywę po prostu? Dla mnie to już chyba była by ostateczna ostateczność, ja jak już nie mogę sobie naturalnymi sposobami poradzić stosuję czopki musujące evaqu, do kilku minut po aplikacji pobudzają jelita do pracy i przychodzi naturalna potrzeba wypróżnienia..lewatywa to chyba przeczyszcza mocno i jest bardziej inwazyjna i nieprzyjemna...

   Ela
   |

   Od dawna miałam problemy z zaparciami, strasznie się męczyłam, piłam zalecone herbatki ale z czasem moje jelita chyba się do nich przyzwyczaiły bo nawet po nich nie było efektu. Koleżanka powiedziała mi o płukaniu jelita grubego. Znalazłam na fb Klinikę, poszłam na pierwszą wizytę i okazało się, że mój problem jest związany ze złą dietą. Wykonałam serię zabiegów płukania jelita grubego, zastosowałam zaleconą dietę, prócz tego miałam jeszcze zabiegi na grzybicę. Efekt super! Zapomniałam o zaparciach i schudłam. Szczerze polecam

   Ela
   |

   Bardzo dobry i ciekawy artykuł. Ja kiedyś piłam Ziółka na zaparcia działały szybko ale mój organizm się na nie uodpornił.

   also
   |

   kurcze widze ze coraz wiecej ludzi ma problemy z zaparciami. Przykre to . Mnie na zaparcia pomaga dicopeg i jego stosuję w takich sytuacjach.

   Joanna
   |

   Mnie przy każdym stresie zawsze dopada zaparcie, wtedy pomagają mi czopki evaqu

   aga
   |

   Ja kiedyś też miałam problemy z zaparciami. Koleżanka poleciła mi wtedy czopki ewa/qu. Działają bardzo szybko, bo już zaledwie po 20 min. I nie mają skutków ubocznych