Dieta przy biegunce. Co jeść, gdy masz biegunkę?

2019-03-15 10:01 Monika Majewska

Dieta przy biegunce powinna być lekkostrawna i bogata w rozpuszczalne frakcje błonnika pokarmowego, który wiąże wodę w jelicie grubym i zagęszcza treść pokarmową. Ważnym elementem diety przy biegunce jest także odpowiednia podaż wody i soków, które uzupełnią niedobór płynów i wyrównają poziom elektrolitów w organizmie. Przeczytaj albo posłuchaj i dowiedz się, jak powinna być skomponowana dieta przy biegunce i co jeść, gdy masz biegunkę.

Dieta przy biegunce. Posłuchaj, co jeść, gdy masz biegunkę. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Dieta przy biegunce powinna być lekkostrawna i niskobłonnikowa. Ważna jest także odpowiednia podaż płynów, ponieważ podczas biegunki stolce przechodzą przez okrężnicę bardzo szybko, co uniemożliwia wchłanianie wody przez organizm. Następstwem tego procesu jest odwodnienie organizmu, utrata elektrolitów i zaburzenie wchłaniania składników odżywczych z pokarmów.

W związku z tym zaleca się wypijanie min. 2 litrów płynów na dobę, nie tylko w postaci wody wysoko zmineralizowanej, lecz także w postaci jogurtów pitnych czy soków owocowych (najlepiej z czarnej porzeczki, jagody lub aronii). Osoby zmagające się z biegunką powinny także spożywać małe ilości określonych pokarmów w odstępie 2-3 godzin.

Dieta przy biegunce pomoże złagodzić objawy:

materiał partnera
Skutki ataku rotawirusa
Autor: GSK

Co jeść, gdy mam biegunkę? Lista produktów wskazanych

Niżej wymienione produkty są bogate w rozpuszczalne frakcje błonnika pokarmowego, który wiąże wodę w jelicie grubym i zagęszcza treść pokarmową.

  • owoce: jagody, czarna porzeczka, aronia; morele, banany (są bogate w potas, pierwiastek tracony podczas odwodnienia organizmu).
  • warzywa: marchew, dynia, ziemniaki, podobnie jak owoce, w postaci gotowanej lub pieczonej,
  • zboża z rodziny wiechlinowatych, tj. ryż, kleik ryżowy, kasza jęczmienna;
  • sucharki lub stary chleb;

Płyny

Ważne

Jeśli biegunka trwa dłużej niż kilka dni, udaj się do lekarza. Długotrwała biegunka może być bowiem spowodowana infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi. Przyczyną częstego oddawania płynnego stolca może być także obecność pasożytów, a nawet rak jelita grubego.

Dieta przy biegunce - produkty zakazane

Produkty zakazane w diecie przy biegunce zawierają dużo błonnika nierozpuszczalnego, który przyśpiesza perystaltykę jelit.

Płyny

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Marlena
|

niestety to bzdura; zarowno b uraki jak i sliwki dzialaja przeczyszczajaco

lukier
|

Pisz wolniej, nie wal w klawisze na oślep bo nie można cię zrozumieć.

Sonks
|

Tak, przy nerwicy lekowej moga byc biegunki.

kasia
|

Ania idz do gastrologa bo ja tez mam biegunki od 7 lat i okazalo sie ze mam nietoleracje laktozy a do tego prawdopodobnie nieswoiste apalenie jelita ale jestem w trakcie robienia kolejnych badan.wiem jakie to uciazliwe dlatego trzeba szukac przyczyny jesli utrzymuja sie dlugi czas.

Ania
|

J.w. od dwoch lat mnie mecza. Teraz juz mimo diety odpowiedniej, zalatwiam sie sama zolta woda, bez grudek. Nic. Mam dosc. Nie moge z domu wyjsc, mam 27lat, czy to moze byc rak jelita? Babcia mi na to zmarla (74l). Boje sie.

Jurej
|

Treść kolejnych dwoch zdań niesie sprzeczne infoma je! Czy ktoś panuje nad tym portalem?

emma
|

Ja to w ogóle staram się na początku trochę przegłodzić. Nie zapominam tylko o piciu wody i biorę acidolac, bo wiadomo, że biegunka bardzo florę bakteryjną dewastuje, a w ten sposób przywracam jej równowagę

Natka
|

Zakazane są tylko soki z jabłek i śliwek :p

Majka76
|

Przecież przesmażone jabłka i kisiel są jak najbardziej wskazane w czasie biegunki.

Irrika
|

Przy biegunce pomocny jest multialc synbiotyk, który ureguluję florę w jelitach i będzie po biegunce. Faktycznie, trzeba dużo pić, bo organizm może się odwodnić.