POChP - 2 miliony Polaków walczą o oddech

2016-04-13 1:00

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest trzecią przyczyną zgonów na świecie. W Polsce liczbę chorych szacuje się nawet na 2 miliony. Tym bardziej dziwi, że Polacy tak mało wiedzą o tej chorobie. Wypełnijmy tę lukę – wiedza może uratować życie.

POChP - 2 miliony Polaków walczą o oddech
Autor: thinkstockphotos.com Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest trzecią przyczyną zgonów na świecie.

Spis treści

  1. POChP - jak powstaje choroba
  2. POChP - spóźnione diagnozy
  3. POChP - terapia skuteczna, ale...

POChP jest jednym z najczęstszych schorzeń dróg oddechowych. Nieleczone stopniowo prowadzi do niepełnosprawności, skraca życie nawet o kilkanaście lat. POChP można zapobiegać, a także za pomocą leków znacznie poprawić jakość życia chorych.

POChP - jak powstaje choroba

Charakterystyczny jest przewlekły stan zapalny oskrzeli połączony z rozedmą płuc i zmniejszeniem ich życiowej pojemności. Choroba niszczy zarówno część przewodową płuc (czyli oskrzela i oskrzeliki), jak i część oddechową (pęcherzyki płucne). Aby zrozumieć mechanizm powstawania tego schorzenia, należy wyjaśnić pojęcie obturacji. W przypadku choroby płuc oznacza ono zwężenie światła oskrzeli. W POChP jest ono nieodwracalne, spowodowane przewlekłym stanem zapalnym oskrzeli.

Procesy zapalne leżące u źródeł choroby spowodowane są najczęściej wieloletnim narażeniem na wdychanie zanieczyszczeń – dymu papierosowego, pyłów, gazów, nasilają je częste infekcje dróg oddechowych, czynnikiem ryzyka jest także alergia. Objawem stanu zapalnego w oskrzelach jest wzmożone wydzielanie śluzu, powodujące postępujące ograniczenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Ponadto komórki zapalne niszczą tkankę płuc w otoczeniu oskrzelików – pękają ścianki dzielące drobniutkie pęcherzyki płucne i powstają tzw. pęcherze rozedmowe. Skutkiem tych procesów jest zmniejszanie się pojemności i powierzchni oddechowej płuc, w konsekwencji zmniejszenie wymiany gazowej w płucach. A to prowadzi do niedotlenienia i stopniowego spadku wydolności całego organizmu.

POChP - spóźnione diagnozy

Najczęstszą przyczyną powstawania choroby jest nałóg palenia tytoniu. Pierwszy i najbardziej charakterystyczny objaw – poranny kaszel z odkrztuszaniem śluzu – bywa z reguły bagatelizowany właśnie przez palaczy jako niegroźna dolegliwość towarzysząca nałogowi („kaszel palacza”). Zadyszka przy wysiłku jest postrzegana jako naturalny, związany z wiekiem spadek sprawności. Często choroba wykrywana jest przypadkowo, przy okazji innych badań. Większość chorych zgłasza się do lekarza dopiero, gdy wraz z postępem choroby pojawiają się kolejne, bardziej niepokojące dolegliwości – trudności z oddychaniem, świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej i napady duszności podczas wysiłku. Wtedy jednak choroba jest już zaawansowana – gdy na tym etapie pojawia się diagnoza, chory zwykle utracił już 40% powierzchni oddechowej płuc.

POChP - terapia skuteczna, ale...

Podstawą sukcesu w leczeniu POChP są prawidłowo dobrane i właściwie stosowane farmaceutyki. Choroba jest przewlekła i by zahamować jej postęp i osiągnąć poprawę stanu zdrowia, leczenie powinno trwać praktycznie do końca życia. Niestety, często chorzy odstawiają lekarstwa, znużeni trudnymi schematami leczenia czy zniechęceni brakiem znaczącej poprawy stanu zdrowia. Po roku jedynie 30% pacjentów kontynuuje terapię.

Więcej w majowym numerze Zdrowiaw sprzedaży od 13 kwietnia

miesięcznik "Zdrowie"