Impotencja, udar, problemy z płodnością? 5 zaskakujących skutków tytoniu
Nie tylko palenie papierosów, i nie tylko rak płuc. Według Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC), stosowanie tytoniu w jakiejkolwiek formie może prowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych, wpływając na niemal każdy organ w ciele. Konsekwencje są o wiele bardziej rozległe, niż mogłoby się wydawać.

Jak tytoń wpływa na organizm? Zapalenie dziąseł
CDC alarmuje, że każda forma używania tytoniu - czy to palenie papierosów, żucie tytoniu, czy stosowanie woreczków z nikotyną (tzw. snusu) - zwiększa ryzyko rozwoju chorób dziąseł, znanych również jako choroby przyzębia.
Dym tytoniowy sprzyja rozwojowi bakterii w jamie ustnej, a jednocześnie osłabia układ odpornościowy, utrudniając organizmowi walkę z infekcją. Nieleczone zapalenie dziąseł może prowadzić do nieświeżego oddechu, krwawienia, a nawet utraty zębów.
Wpływ tytoniu na organizm: nowotwory – nie tylko płuc
Choć powiązanie między stosowaniem tytoniu a rakiem zostało odkryte stosunkowo późno, obecnie naukowcy wiedzą, że palenie może powodować wiele różnych rodzajów nowotworów. Według American Cancer Society, palenie tytoniu jest odpowiedzialne za około 20% wszystkich przypadków raka i 30% wszystkich zgonów z powodu raka w Stanach Zjednoczonych.
Oprócz raka płuc, stosowanie tytoniu powiązano z nowotworami:
- jamy ustnej,
- nerek,
- wątroby,
- trzustki,
- żołądka.
Co ważne, ryzyko raka jamy ustnej, języka, przełyku i trzustki rośnie nie tylko w przypadku palenia, lecz także innych używek zawierających tytoń. Dzieje się tak, ponieważ tytoń kryje w sobie rakotwórcze związki chemiczne, zwane karcynogenami, które uszkadzają DNA i utrudniają jego naprawę, co może prowadzić do niekontrolowanego podziału komórek – czyli raka.
Wpływ tytoniu na organizm: impotencja
Palenie tytoniu może być przyczyną problemów z erekcją, o czym przekonały się boleśnie tysiące, jeśli nie miliony mężczyzn na świecie. Dzieje się tak, ponieważ dym tytoniowy zmniejsza dostępność tlenku azotu w organizmie - związku kluczowego dla uzyskania wzwodu.
W momencie pobudzenia seksualnego dochodzi tlenek azotu doprowadza do przemian, które rozluźniają mięśnie gładkie w penisie, tak by krew napłynęła do ciał jamistych i doszło do erekcji. Ograniczona ilość tlenku azotu utrudnia ten proces.
Dobra wiadomość jest taka, że rzucenie palenia może pomóc w odzyskaniu sprawności seksualnej.
Wpływ tytoniu na organizm: problemy z płodnością
Stosowanie tytoniu wpływa negatywnie także na płodność - zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. American Society for Reproductive Medicine stwierdza, że palenie tytoniu może opóźniać poczęcie, przyspieszać menopauzę, a także zmniejszać koncentrację plemników, ich ruchliwość, kształt i strukturę.
Oszacowano nawet, że już 5 papierosów dziennie może utrudnić zajście w ciążę. Co więcej, palenie tytoniu zwiększa ryzyko ciąży pozamacicznej, poronienia i urodzenia martwego dziecka.
Na szczęście, rzucenie palenia przed staraniami o dziecko, może zarówno poprawić liczbę i jakość plemników, jak i skrócić czas potrzebny na zajście w ciążę.
Jakie są skutki tytoniu? Udar zagrażający życiu
Stosowanie tytoniu znacznie odbija się też na zdrowiu układu krążenia - w tym serca, naczyń krwionośnych i samej krwi. Szczególnie szkodliwe w tym przypadki są substancje zawarte w dymie tytoniowym, które osłabiają i uszkadzają naczynia krwionośne, zwiększając ryzyko udaru.
Udar niedokrwienny występuje, gdy główne naczynia krwionośne zaopatrujące mózg zostają zablokowane, co prowadzi do śmierci komórek mózgowych. Udar krwotoczny z kolei, gdy naczynie krwionośne w mózgu pęka, powodując krwawienie i uszkodzenie pobliskich części mózgu.
Według Stroke Association, palacze są około trzy razy bardziej narażeni na udar niż osoby niepalące. Nawet bierne palenie zwiększa ryzyko udaru o 20-30%.
