Czy stosując domową chemię należy nosić maseczkę?

2021-05-27 8:46

Środki czystości dostępne na półkach sklepowych wpływają na nasze zdrowie. W ich składzie znajdziemy niebezpieczne substancje powodujące podrażnienia oczu, układu oddechowego, czy wpływające na pracę układu hormonalnego. Na co zwrócić uwagę podczas domowych porządków by uniknąć zagrożenia? Czy podczas sprzątania domową chemią powinniśmy nosić maseczkę ochronną?

Czy stosując domową chemię należy nosić maseczkę?
Autor: Getty Images

Domowa chemia może wpływać na zdrowie człowieka. Sprzątanie w ochronnych rękawiczkach jest rzeczą naturalną i nie budzi wątpliwości. Wiele osób zachowuje szczególną ostrożność podczas kontaktu niektórych detergentów ze skórą lub z oczami. Jednak co naszym układem oddechowym? Czy kontakt z detergentami może być szkodliwy dla naszych dróg oddechowych? Które z nich wymagają użycia maseczki?

Spis treści

  1. Czym są detergenty?
  2. Wpływ detergentów na zdrowie człowieka
  3. Szkodliwy wpływ detergentów a niewłaściwe użycie
  4. Bezpieczeństwo podczas sprzątania

Czym są detergenty?

Detergenty to substancje czyszczące i preparaty zawierające w swoim składzie środki powierzchniowo czynne przeznaczone do mycia i czyszczenia różnego rodzaju powierzchni.

Najpopularniejszym detergentem jest mydło, które zmniejsza napięcie powierzchniowe. Choć obecnie najczęściej wykorzystywane jest do mycia rąk, to jeszcze kilka lat temu znajdowało zastosowanie w domowych porządkach.

Detergenty mają postać płynów, proszków, mleczek czy past, a ich skład uzależniony jest od przeznaczenia.

Wpływ detergentów na zdrowie człowieka

Skład detergentów uzależniony jest od ich przeznaczenia, jednak w większości z nich znajdziemy:

  • Chlor, główny składnik środków do czyszczenia toalet, armatury łazienkowej i wybielaczy do prania. Posiada działanie przeciwdrobnoustrojowe. Jest substancją trującą, podrażniającą błony śluzowe i układ oddechowy.
  • Wodorotlenek sodu ukryty jest w środkach do udrażniania rur. Podrażnia błonę śluzową i układ oddechowy.
  • Triclosan, będący składnikiem płynów do mycia naczyń, posiada właściwości antybakteryjne i grzybobójcze. Zaburza równowagę mikroflory bakteryjnej człowieka.
  • Parabeny niekorzystnie wpływają na pracę hormonów.
  • Amoniak to popularny związek chemiczny, który znajdziemy w wielu produktach do czyszczenia. Jest substancją o właściwościach trujących, podrażnia oczy, układ oddechowy, płuca.
  • Ftalany mają negatywny wpływ na funkcje rozrodcze i układ oddechowy. Ponadto powodują uszkodzenie DNA.
  • Sodium Lauryl Sulfate (SLS) jeden z popularniejszych detergentów będący składnikiem środków pieniących. Może podrażniać skórę i oczy.

Szkodliwy wpływ detergentów a niewłaściwe użycie

Negatywny wpływ detergentów na zdrowie człowieka najczęściej wynika z niewłaściwego użytkowania, a także zbyt długiej ekspozycji na ich działanie. Dotyczy to najczęściej osób, które są na nie narażone w życiu zawodowym.

Szkodliwe substancje będące składnikami domowej chemii, mogą dostać się do organizmu poprzez kontakt ze skórą, oczami, czy drogami oddechowymi.

Wdychanie oparów preparatów silnie żrących powoduje:

Z kolei przy zbyt długiej ekspozycji, detergenty mogą przyczynić się do:

  • poważnych zaburzeń układu oddechowego,
  • zaburzeń hormonalnych,
  • problemów z płodnością,
  • jak i rozwoju nowotworów.

Ponadto nawet odświeżacze powietrza przyczyniają się do rozwoju astmy i podrażniają drogi oddechowe.

Czyszcząc piekarnik w kuchni czy armaturę łazienkową nie zdajemy sobie sprawy, że nie tylko usuwamy bród, zarazki i polerujemy powierzchnię, ale przyczyniamy się też do powstania podrażnień, czy rozwoju alergii. Jak temu zapobiec?

Bezpieczeństwo podczas sprzątania

Szczególną ostrożność podczas domowych porządków powinni zachować alergicy, osoby starsze, czy kobiety w ciąży. Jednak tak naprawdę zasad bezpieczeństwa podczas sprzątania powinien przestrzegać każdy z nas – niezależnie od wieku i płci.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

  • Przede wszystkim należy unikać bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami żrącymi, dlatego warto stosować rękawiczki ochronne.
  • Ponadto nawet podczas domowych porządków, z użyciem niebezpiecznych dla zdrowia detergentów, powinniśmy założyć maseczkę ochronną by nie doprowadzić do podrażnienia układu oddechowego.
  • W niektórych przypadkach, np. używając żrących preparatów do udrażniania rur warto zabezpieczyć oczy okularami ochronnymi.

Należy pamiętać, że każde czyszczone pomieszczenie należy dobrze przewietrzyć, by nie narazić na kontakt z oparami pozostałych domowników.

Czytaj też: