PORAŻENIE MÓZGOWE - objawy. Jakie objawy wskazują na porażenie mózgowe?

2013-10-08 8:46 Monika Majewska

Porażenie mózgowe (MPD) może dawać różne objawy. Wszystko zależy od stopnia i rozległości uszkodzenia. Jeśli obszar uszkodzenia mózgu jest znaczny, objawy porażenia można zauważyć już u noworodka. Jeśli uszkodzenia są nieznaczne, różnorodne zaburzenia ruchu i postawy mogą pojawić się u niemowlęcia, a nawet później, bo ok. 18. roku życia. Sprawdź, jakie są objawy porażenia mózgowego (MPD).

Objawy porażenia mózgowego (MPD) mają różny charakter i zależą od lokalizacji uszkodzenia, jego stopnia i rozległości. Mogą pojawić się już w wieku niemowlęcym w postaci asymetrii w ułożeniu ciała. Jeśli uszkodzenia są mniejszego stopnia, objawy mogą się pojawić później, tj w trzecim albo czwartym kwartale życia.

Porażenie mózgowe (MPD) - objawy. Zaburzenia ruchowe

1. Zaburzenia rozwoju napięcia mięśniowego

  • spastyczność w stopniu znacznym ogranicza zakres ruchomości dziecka, ponieważ objawia się wzmożonym napięciem mięśniowym i w konsekwencji prowadzi do sztywności mięśni.
  • wiotkość mięśni (hipotonia mięśniowa) objawia się obniżonym napięciem mięśniowym, które również ogranicza zakres ruchomości dziecka
  • atetoza - występowanie nierytmicznych, powolnych ruchów zlokalizowanych w kończynach górnych

Dziecko odgina się nienaturalnie, ma trudności z utrzymaniem główki lub z jej odwracaniem, nie potrafi przewrócić się z boku na bok, chwytać zabawek, ponieważ jego ruchy są nieskoordynowane. Dziecko przejawia również trudności ze ssaniem piersi, połykaniem pokarmów. W późniejszym okresie dziecko nie próbuje siadać czy stawiać pierwszych kroków.

2. Porażenie mózgowe (MPD) wiąże się z bezwładem określonej części ciała, co uniemożliwia wykonywanie jakichkolwiek ruchów. Z kolei niedowłady, czyli częściowe porażenie mięśni ruchowych, przyczyniają się jedynie do ograniczenia wykonywania ruchów.

3. Zaburzenia rozwoju psychomotorycznego

Dziecko osiąga niektóre umiejętności na czas, inne zbyt późno, pojawiają się nadaktywność, zaburzenia koncentracji, problemy z nauką. Im mniejsze uszkodzenie mózgu, tym objawy są mniej nasilone.

4. Ruchy mimowolne - atetoza, choreoatetoza (niezależne od woli chorego ruchy tułowia i kończyn), dystonia (ruchy mimowolne powodujących skręcanie i wyginanie różnych części ciała), ataksja ( zaburzenia koordynacji ruchowej całego ciała).

Obawami współtowarzyszącymi są:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
As
|

Zaszczepilam dziecko dostało porażenia wyprowadzilam je w miarę możliwości choć i tak nie jest do końca ok. Urodził się zdrowy . Nop zapomnij że lekarz wpisze przecież wg nich Szczepienia są super ja już wolę tezec gruźlicę niż to co było u nas

agata45
|

Niestety coraz więcej dzieci choruje na MPD. Najważniejsza przy tym schorzeniu jest rehabilitacja. Od kiedy? Jak najwcześniej. Polecam dobrego fizjoterapeutę dziecięcego Paulinę Budzińska.