Skoki ciśnienia tętniczego - jaka może być przyczyna? [Porada eksperta]

2012-04-24 22:52

Od pewnego czasu zdarzają mi się bardzo nagłe skoki ciśnienia tętniczego. Mam cukrzycę i nadciśnienie, które było uregulowane, a wartości ciśnienia niskie. Nagle, na początku stycznia, skoczyło ciśnienie (190/110), dołączyły się silne drżenia ciała, uczucie duszenia. Po wizycie na kardiologii, endokrynologii, badaniach w kierunku guza chromochłonnego - nic nie znaleziono. Skoki zdarzają się nadal. Mam 54 lata, czekam na scyntygrafię nerek. Czy takie skoki mogą być związane z nerkami?

Porada internisty
Autor: Getty Images

Ciśnienie krwi jest wartością dość często zmieniającą się w ciągu doby. Jeżeli wartości ciśnienia nie przekraczają 140/90 mmHg, to można uważać, że zmienność ta jest powodowana bodźcami fizjologicznymi, do których należy stan układu nerwowego, wykonywanie wysiłku fizycznego, sen, spożywanie pokarmów itp. W przypadku zwyżek sięgających wartości takich jak 190/110 należy poszukiwać przyczyny innej niż bodźce fizjologiczne.

Najczęstszą przyczyną zwyżek ciśnienia krwi jest nadmierne spożycie jonu sodowego w diecie. Radziłabym więc w pani przypadku przede wszystkim przeanalizowanie posiłków, które pani spożywa. W Polsce najczęstszymi źródłami jonu sodowego (soli) w diecie są: pieczywo (najwięcej soli zawierają bagietki), wędliny (im bardziej sucha jest wędlina, tym więcej soli zawiera), suche żółte sery, pizza i podobne potrawy. Inne źródła o dużej zawartości soli to kiszona kapusta, kiszone ogórki, kostki rosołowe.

Poza dietą częstą przyczyna zwyżek ciśnienia krwi są stany lęku i niepokoju. I wreszcie kolejna przyczyna to zmiany w profilu hormonalnym związane z okresem menopauzy. Z pewnością powinna pani zwrócić uwagę na swoją dietę oraz przeanalizować, w jakich okolicznościach dnia codziennego dochodzi do zwyżek ciśnienia krwi.

Bez badań stanu nerek trudno jest powiedzieć, czy zwyżki ciśnienia krwi mogą być związane z jakimś schorzeniem tego narządu. Badaniem nerek najczęściej wykonywanym w związku z diagnostyką nadciśnienia jest USG jamy brzusznej – określa się wielkość nerek, grubość warstwy korowej oraz budowę nerek. Drugie badanie to USG tętnic nerkowych metodą Dopplera, które pozwala na ocenę stanu tętnic – badanie określa, czy nie ma zwężenia tętnicy nerkowej. Stan ten może powodować wysokie ciśnienie oporne na leczenie.

Scyntygrafia jest rzadziej wykonywanym badaniem pomocnym w diagnozowaniu stanów związanych z utrudnionym odpływem moczu oraz czynnością nerek. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości wykonywane są inne badania specjalistyczne. Zakres badań powinna omówić pani ze swoim lekarzem prowadzącym.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta