Co mi pomoże na zgagę? [Porada eksperta]

2018-09-19 19:44

Moja narzeczona codziennie ma problemy ze zgagą, co mogłoby jej pomóc?

Porada internisty
Autor: Getty Images

Przyczyną zgagi jest cofanie się do przełyku treści pokarmowej znajdującej się w żołądku. Ponieważ treść żołądkowa jest kwaśna powoduje ona przykre uczucie palenia. W warunkach prawidłowych zwieracz pomiędzy przełykiem a żołądkiem nie pozwala na cofanie się treści pokarmowej z żołądka.

Zgaga powoduje powstanie uczucia palenia w okolicy mostka, w nadbrzuszu, ale też inne stany chorobowe mogą wywoływać takie dolegliwości. Dlatego też osoba cierpiąca na zgagę powinna udać się do swojego lekarza rodzinnego, który ustali przyczynę dolegliwości i postawi rozpoznanie. Dla postawienia rozpoznania niekiedy konieczne jest wykonanie badań dodatkowych, ich zakres ustala lekarz indywidualnie.

Bardzo często wykonywanym badaniem w takich przypadkach jest gastroskopia. Podczas tego badania można ustalić, czy i jakie nieprawidłowości w obrębie przełyku oraz żołądka są odpowiedzialne za wywołanie zgagi. Podczas badania może zostać rozpoznana choroba refleksowa przełyku – ma ona miejsce gdy zwieracz pomiędzy przełykiem a żołądkiem pracuje nieprawidłowo. Inna spotykana często sytuacja to tzw. przepuklina rozworu przełykowego przepony.

Także pewne pokarmy mogą wywoływać zgagę. Należy do nich alkohol, kawa, herbata, coca-cola, napoje gazowane, czekolada oraz owoce cytrusowe i produkty marynowane. Po ustaleniu rozpoznania zlecane są leki powodujące zobojętnianie kwaśnej treści żołądkowej. Ważne jest także unikanie zjadania dużych porcji pokarmu lub wypijania dużych objętości płynów. Pomocne bywa podwyższenie poduszki na czas snu. Najważniejsze jest jednak skontaktowanie się z lekarzem i i ustalenie sprawozdania.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta