Leczenie próchnicy: nowoczesne WYPEŁNIENIA

2018-12-05 9:27

Nowe technologie dotarły już do gabinetów dentystycznych. Wypełnienia ubytków są dziś estetyczne, nie powodują alergii i co najważniejsze - leczą próchnicę.

Dentysta
Autor: Jupiterimages Odwiedzając stomatologa co pół roku, możesz uniknąć borowania.

Spis treści

  1. Leczenie próchnicy - gdy potrzebne jest wypełnienie ubytku
  2. Plomby wytrzymałe jak kamizelki kuloodporne. Starczają nawet na 21 lat
  3. Wypełnienie idealne

Warunkiem utrzymania zębów w świetnej formie jest nie tylko codzienna higiena jamy ustnej. Niezbędne są także regularne (raz na pół roku) wizyty u stomatologa. Dzięki temu w porę można wykryć zmiany w zębach i skutecznie walczyć z próchnicą.

To ważne również dla strachliwych pacjentów, bo im większy ubytek, tym więcej bólu, stresu i pieniędzy kosztuje jego wypełnienie. Współczesna stomatologia oferuje wiele materiałów do wypełnień, czyli plomb. Ich zadaniem jest uzupełnienie zniszczonych tkanek zęba i ochrona przed dalszym rozwojem próchnicy.

Dobrze zabezpieczony ząb może służyć przez długie lata. Dlatego nie czekaj, aż czas pozbawi cię zębów. Najlepiej czym prędzej idź do stomatologa!

Leczenie próchnicy - gdy potrzebne jest wypełnienie ubytku

Na wczesnym etapie próchnicy (na zębie widać odwapnienie w postaci białej lub nieco ciemniejszej plamki) można jeszcze uniknąć borowania zęba.

Niekiedy wystarczy np. remineralizacja szkliwa (nałożenie preparatu z fluorem) czy fotoablacja laserowa (odparowanie chorych tkanek). Jeśli jednak nie zareagujesz w porę, próchnica posunie się w głąb zęba, bakterie zaatakują zębinę (główną tkankę zęba), sprawiając, że stanie się ona miękka i odwapniona.

W rezultacie w zębie pojawi się ubytek. Wtedy dentysta musi usunąć chorą tkankę, oczyścić dziurę, a potem wypełnić ząb odpowiednim materiałem.

Rodzaj wypełnienia zależy od grubości ścianek zęba. Musi być też dobrany do siły, jaka działa na ząb podczas gryzienia (niedostatecznie mocna plomba może wypaść albo spowodować pęknięcie zęba). Inne wypełnienia stosuje się do zębów przednich, inne do tylnych.

O wyborze plomby zawsze decyduje stomatolog. Zaplombowanie zęba trwa od 15 minut do godziny. Dentysta musi zadbać, aby wypełnienie było szczelne (żeby nie było wokół niego szczeliny, przez która bakterie mogłyby dostać się do środka, powodując próchnicę wtórną) i starannie zeszlifowane (by było dobrze dopasowane do zgryzu).

CZYTA JEŻ:

Źródło: lifestyle.newseria.pl

Plomby wytrzymałe jak kamizelki kuloodporne. Starczają nawet na 21 lat

Coraz większą popularność na świecie zyskuje stomatologia bionaśladowcza. To sposób leczenia prowadzący do zachowania własnych zębów tak długo, jak to możliwe. W tym celu stosuje się włókna polietylenowe, wykorzystywane do tej pory do produkcji kamizelek kuloodpornych. To szansa na przełom w leczeniu zębów. Wypełnienia stają się o wiele bardziej wytrzymałe i trwalsze, a to przekłada się na możliwość jak najdłuższego zachowania własnych zębów, zamiast stosowania np. implantów. Tradycyjne wypełnienie zęba wytrzymuje zazwyczaj do 7 lat. Nowa metoda pozwala wydłużyć ten czas nawet trzykrotnie. 

Ważne

Zabiegi ochronne

W gabinetach stomatologicznych wykonuje się zabiegi pomagające zabezpieczyć zęby przed próchnicą. Najczęściej to:

  • Lakierowanie – wszystkie powierzchnie zębów pokrywa się warstwą lakieru zawierającego fluor, dzięki czemu stają się bardziej odporne na atak bakterii. Taki zabieg przeprowadza się zarówno na zębach mlecznych, jak i stałych
  • Lakowanie – liczne bruzdy i zagłębienia w zębach trzonowych i przedtrzonowych wypełnia się płynem, który pod wpływem światła szybko twardnieje, tworząc warstwę chroniącą szkliwo przed działaniem cukru i bakterii. Lakowanie zaleca się szczególnie dzieciom, choć nie tylko. Ubytki warstwy ochronnej trzeba uzupełniać
  • Fluoryzacja – polega na pędzlowaniu, wcieraniu w zęby roztworów i żeli fluorkowych albo nanoszeniu na powierzchnie zębów specjalnej pianki. Fluor uwalniany z preparatu wbudowuje się w szkliwo, wzmacniając jego strukturę i chroniąc przed działaniem kwasów, powoduje też remineralizację drobnych ubytków. Fluoryzację stosuje się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Zabieg należy powtarzać kilka razy.

Wypełnienie idealne

Kilkanaście lat temu popularne były ciemne plomby amalgamatowe. Ich przeciwnicy twierdzili, że zawarta w nich rtęć uwalnia się do organizmu i szkodzi zdrowiu.

Ale choć współczesne amalgamaty zawierają fluor, są trwałe i niedrogie, stosuje się je rzadziej ze względu na estetykę, brak związania z zębem (często, by wypełnienie się trzymało, trzeba spiłować zdrową tkankę zęba), przewodzenie ciepła i możliwość uczuleń. Nowoczesne plomby wykonywane są z materiałów nieuczulających i obojętnych chemicznie.

Można je też dopasować do barwy zęba. Obecnie stosuje się wypełnienia kompozytowe światło- i chemoutwardzalne – dobrze przylegają do szkliwa, są estetyczne i trwałe (wytrzymują 3–10 lat). Są też bardzo odporne na siły działające na ząb podczas żucia.

Służą do wypełniania ubytków, odbudowania ukruszonych zębów, korekcji ich kształtu. Doskonale sprawdzają się do wypełnień zębów przednich, bo ich barwę można idealnie dobrać do koloru zębów.

CZYTAJ TEŻ:

Wypełnienia glassjonomerowe (szkłojonomery) mają zdolność chemicznego łączenia się z tkanką zęba. Ich zaletą jest to, że zawierają fluor, który chroni ząb przed próchnicą wtórną. Nie są jednak tak estetyczne jak kompozyty i trudno dopasować je do odcienia zęba (są białe), są też słabsze i dość szybko się ścierają.

Stosuje się je do pokrywania ubytków przy szyjkach zębowych, jako dodatkowy podkład pod plombę kompozytową i do wypełniania zębów mlecznych. Trzeba je wymieniać co kilka lat. Giomery to nowa grupa materiałów, które maja połączyć zalety kompozytów i glassjonomerów oraz wyeliminować ich wady.

Wypełnienia te są trwałe i estetyczne, mają niską ścieralność, uwalniają fluor, zapobiegając próchnicy wtórnej. Nie powodują też ścierania zębów przeciwstawnych. Stosuje się je do wypełniania ubytków w zębach przednich i tylnych.

Dentyści mają także do dyspozycji kolorowe plomby dla dzieci, które mogą być atrakcją dla malucha oraz zachętą do odwiedzenia gabinetu stomatologicznego. Stosuje się je do wypełniania ubytków w zębach mlecznych. Ich zaletą jest stopniowe uwalnianie fluoru, dzięki czemu chronią ząb przed nawrotem próchnicy.

Zrób to koniecznie

Próchnicę trzeba leczyć!

Według badań ta choroba dotyczy 98 proc. z nas! A nieleczona prowadzi do groźnych powikłań. Wywołuje nie tylko bolesne stany zapalne miazgi, które wymagają leczenia kanałowego, ale jest też poważnym ogniskiem zakażenia dla całego organizmu – jest m.in. przyczyną bakteryjnego zapalenia wsierdzia, zapaleń nerek i stawów oraz zakażenia krwi.

miesięcznik "Zdrowie"