Licówki kompozytowe, porcelanowe, akrylowe... Czym się różnią od koron zębowych?

2019-09-26 11:13 Monika Majewska

Licówki są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby się pochwalić nowym, olśniewającym uśmiechem. Ostateczny efekt zależy od materiału, z jakiego są wykonane uzupełnienia protetyczne. Warto więc wiedzieć, jakiego rodzaju licówki są dostępne w gabinetach stomatologicznych, kiedy można je zastosować i czym się różnią od równie popularnych koron zębowych.

Licówki to bardzo cienkie płytki najczęściej wykonywane z porcelany, mocowane na licowej (wargowej) stronie zębów na za pomocą specjalnego kleju. Dzięki nim możemy wyeliminować wszystkie estetyczne niedoskonałości zębów:

 • zmienić ich kolor
 • wyregulować kształt
 • ustalić odpowiednią długość
 • odbudować brakujące fragmenty

Dzięki porcelanie zęby zachowują naturalnie wyglądający połysk i kolor i są nie do odróżnienia od naturalnych zębów. Ponadto porcelana jest materiałem biologicznie obojętnym, w związku z tym nie wywołuje objawów alergii.

Posłuchaj o licówkach. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Jak się zakłada licówki?

Obecnie licówki można umocować na zębach na dwa sposoby:

 • z uprzednim szlifowaniem zęba - preparacja polega na niewielkim zeszlifowaniu licowej warstwy szkliwa w celu zrobienia miejsca pod przyszłą licówkę. Uprzednie szlifowanie jest konieczne, jeśli zamierzamy ingerować w korygowany ząb, np. jeśli przy pomocy licówek chcemy zmniejszyć rozmiar zębów, cofnąć zęby wysunięte lub wyrównać zęby obrócone. Bez tego zabiegu ząb wystawałby z łuku.
 • bez szlifowania - podczas tej procedury nie ingeruje się w tkanki zęba, w związku z tym zakładanie licówek jest procesem odwracalnym. Przed pobraniem wycisku zęby są jedynie delikatnie polerowane. Licówki bez szlifowania są doskonałym rozwiązaniem w przypadku likwidowania diastemy, wydłużenia zębów albo zmiany ich koloru.

Rodzaje licówek

Obecnie w gabinetach stomatologicznych zakłada się na zęby kilka rodzajów licówek:

 • licówki akrylowe tylko tymczasowo zabezpieczają ząb przed założeniem licówki właściwej. Składnikami masy akrylowej są zazwyczaj akryl utwardzalny przez gotowanie lub akryl samopolimeryzujący utwardzalny światłem. Licówki akrylowe są nietrwałe (wytrzymują ok. 2 lat), grubsze i cięższe od pozostałych rodzajów licówek. Ponadto są mało estetyczne, a co za tym idzie - dużo tańsze.
 • licówki kompozytowe stworzone są z kilku materiałów o różnych właściwościach. Najczęściej jeden z materiałów ma właściwości wiążące, które gwarantują lepszą wytrzymałość, spójność i twardość kompozytu, z kolei dzięki drugiemu materiałowi licówka jest odporna na urazy mechaniczne. Licówka kompozytowa jest jednolita w kolorze, co sprawia, że wygląda sztucznie. W dodatku tworzywo, z którego jest wykonana, często przebarwia się (najczęściej żółknie).
 • licówki ceramiczne - do ich wykonania wykorzystuje się ceramiki skaleniowe, dzięki którym uzyskujemy optycznie naturalny wygląd zęba. Głównymi składnikami licówek ceramicznych są: krzemionka, kaolin, kwarc oraz barwniki, które po zmieleniu, wymieszaniu z wodą i wymodelowaniu są wypalane w piecu. Licówki ceramiczne są trwalsze niż kompozytowe i o wiele droższe.
 • licówki porcelanowe są najpopularniejszym rodzajem licówek. Charakteryzuje je duża elastyczność i trwałość - podczas zabiegu trwale łączą się z zębem i mają dużą wytrzymałość mechaniczną. Wszystko dzięki masie porcelanowej, na którą składają się: masa akrylowa, masa ceramiczna oraz inne materiały złożone. Licówki porcelanowe można mocować na wszystkich zębach, ale głównie zakłada się je w na tych , które są widoczne podczas mówienia. Licówki porcelanowe nie ulegają przebarwieniom, są bowiem odporne na osadzanie się kamienia nazębnego i innych osadów.
 • licówki pełnoceramiczne mają podobne warstwy jak ząb, czyli warstwę szkliwa i zębinę porcelanową. Podbudową pod licówkę jest porcelana wykonana z cyrkonu lub tlenku glinu.
Ważne

Licówki nie są przeznaczone dla osób cierpiących na choroby dziąseł (np. paradontozę czy zapalenie przyzębia). Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są także zbyt zniszczone zęby, np. zbytnie uszkodzenia szkliwa czy rozległe plomby. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem są korony.

Przeciwwskazania do zakładania licówek

 • choroby dziąseł i przyzębia
 • bruksizm,
 • silne przebarwienia zębów,
 • zbyt mała ilość szkliwa,
 • ząb leczony kanałowo.

Czym się różnią licówki od koron?

Licówki:

 • licówka to cienka płytka wykonana najczęściej z porcelany lub ceramiki;
 • licówki nakłada się tylko na zdrowe zęby;
 • zabieg zakładania licówek wykonuje się tylko w celach estetycznych, np. gdy zęby są przebarwione lub krzywe;
 • licówka jest mocowana do zębów za pomocą specjalnego kleju;
 • wyróżniamy licówki akrylowe, kompozytowe, licówki ceramiczne, licówki porcelanowe, licówki pełnoceramiczne, licówki ręcznie malowane;
 • licówki są tańsze od koron, a ich cena zależy od materiału, z jakiego zostały wykonane (od 80 do 2 500 zł);

Korony:

 • korona to inaczej sztuczny ząb;
 • korona jest mocowana albo do naturalnego korzenia zęba, albo do implantu, który imituje korzeń zęba, za pomocą specjalnego łącznika;
 • zabieg zakładania koron wykonuje się w celu uzupełnienia ubytków zębowych;
 • wyróżniamy korony metalowe, akrylowe, metalowe licowane akrylem, ceramiczne, metalowe licowane porcelaną, cyrkonowe
 • koszt wykonania jednej korony waha się od 275 zł do 5000 zł.
O autorze
Monika Majewska - właściwe zdjęcie
Monika Majewska
Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 6/2020
KOMENTARZE
Iwona
|

Dajcie spokój z tymi autoreklamami. Lepiej napisałbys jakieś merytoryczne argumenty na temat a nie takie słabe hasła.

Franken
|

..natomiast czy najlepszy? ..czyli: czy ta drożyzna ma swoje odzwierciedlenie w jakości ? otóż niekoniecznie. Gabinetów dentystycznych jest sporo, świetnie wyposażonych, jednak głównym
miernikiem jakości jest STARANNOŚĆ. Sugerowanie jakości wysoką ceną usługi to po prostu jedna z technik marketingowych. I tak jest w przypadku gabinetu Borczyk.

brzostek9
|

moje zęby przed założeniem licówek wyglądał strasznie. cieszę się, że trafiłam do kliniki impladent :)

BarbaraDoman
|

Nigdy nie byłam zadowolona w pełni z moich zębów. Szczególnie na ich kolor, bo co tu dużo mówić - są po prostu żółte. Niestety, licówki nie wchodziły w grę, po po pierwsze mam bardzo wrażliwe dziąsła, często krwawią, a po drugie moje zęby są jednak dość duże. Licówka jeszcze bardziej je powiększyła. Mogło to by wyglądać dosyć groteskowo. Także u mnie jedynym rozwiązaniem było wybielenie. Daleko nie szukałam, bo koło domu mam gabinet Martomedica i to do nich się zwróciłam o pomoc. Cały zabieg okazał się bardzo skuteczny, od ponad roku zęby nie straciły swojej białej barwy.

dent
|

co za ignorant pisał powyższy artykuł ?? Szanowny "AUTORZE/KO"
po 1/ rozgraniczenie "licówki ceramiczne" i " licówki porcelanowe" jest błędne gdyż CERAMIKA i PORCELANA to to samo ! po 2/ koronę cementuje sie na oszlifowanym zębie a nie na korzeniu ! 3/ każda licówka jest "ręcznie malowana" po 4/ o kwalifikowaniu pacjenta pod licówki nawet szkoda mówić
Błąd za błędem, bzdura za bzdurą. Trudno znaleźć zdanie bez tzw "bobola" - ciekawe z jakiej literatury autorka korzystała i z kim konsultowała tekst - na pewnie nie z dentysta lub technikiem dent.

Magda
|

Ja też nie jestem zadowolana ze swoich licówek. Moje jedynki wyglądają jak dwie łopaty albo mieszanka klólika z bobrem. Do tego z przodu są białe ale od tyłu zaraz po paru dniach zrobiły się czarne od nalotu którego ni jak nie da się wyczyścić. Ta czerń przebija się przez biel. Profesjonalne czyszczenie zębów co2-3tyg to żadne rozwiązanie.Żałuję bardzo. Bardzo duży wydatek a estetycznie porażka. Wstydzę się uśmiechać bo zaraz wyskakują mi z ust dwie łopaty. Ciężko mi trzymać zamknięte usta. Każdy powinien się dwa razy zastanowić zanim zrobi licówkę bo jest to niestety nieodwracalne.
Dziwne że wszyscy którzy są zadowoleni od razu podają nazwę klinki i żadnych konkretów.

Maya
|

Klinika Borczyka w Katowicach robi bardzo ładne licówki, świetnie dopasowane formą i kolorystyką do twarzy.

Czesława
|

Za dobrego dentystę trzeba zapłacić - takie są fakty. Jeszcze tak wymagający zabieg wymaga profesjonalnego sprzętu i doskonałego specjalisty. Ja korony zakładałam w Warszawie w klinice Medens, polecam każdemu wymagającemu Pacjentowi.

marek
|

Rossa, ale to dentysta nie pokazał Ci jak te licówki będą wyglądały? Kupiłaś kota w worku? Z tego co wiem to zawsze wcześniej wykonywany jest mock-up, a dodatkowo pisałaś, że naturalnie miałaś duże zęby, czy to znaczy, że dentysta wiedział, że to Ci przeszkadza i ma je wizualnie poprzez licówki zmniejszyć? Zresztą zawsze białe zęby wyglądają na nieco większe niż zęby zżółknięte. Nie wiem, czy to była tak zupełnie tylko wina dentysty, ale pewnie tego już nie rozstrzygniemy.

ziuta
|

Rossa, to nie powinno tak być! On Ci skopał zęby, skonsultuj to z kimś i do sądu, niech poprawia konował.