Ból po wyrwaniu zęba - co robić? Sposoby na ból po usunięciu zęba

2021-01-18 9:46

Ból po wyrwaniu zęba nie jest niczym niepokojącym wówczas, jeśli czujesz go przez pewien czas po tym, jak ustąpi znieczulenie. Niepokoić powinien natomiast ból po wyrwaniu zęba, który nie ustępuje, a wręcz się nasila - lub taki, który pojawia się dopiero po pewnym czasie od ekstrakcji. O czym świadczy ból po wyrwaniu zęba? W jakich przypadkach ból po usunięci zęba może sygnalizować powikłania? Jak łagodzić ból po wyrwaniu zęba i kiedy konieczna jest ponowna wizyta u dentysty?

Ból po wyrwaniu zęba - co robić? Sposoby na ból po usunięciu zęba
Autor: Getty Images

Ból po wyrwaniu zęba jest zupełnie naturalny - to bezpośredni efekt ekstrakcji zęba, w trakcie której dochodzi m.in. do podrażnienia okolicznych tkanek i nerwów. Zaczynamy odczuwać go zazwyczaj około godziny, dwóch po zabiegu, kiedy stopniowo ustępuje działanie środków znieczulających. Zwykle też ból po wyrwaniu zęba ustępuje najdalej w ciągu najbliższych dwóch-trzech dni, chociaż zazwyczaj dzieje się to dużo szybciej. 

Może się jednak zdarzyć, że ból po wyrwaniu zęba nie znika: dolegliwości są takie same lub nawet nasilają się. Niekiedy dołączają się do nich również inne niepokojące objawy, takie jak przykry zapach z ust lub dziwny posmak. Taka sytuacja wymaga już pilnego kontaktu ze stomatologiem.

Ile czasu trwa ból po wyrwaniu zęba, jak go łagodzić, po czym poznać, że ból po usunięciu zęba ma związek z powikłaniami, do jakich doszło po zabiegu?

Spis treści

  1. Ból po wyrwaniu zęba - jak długo trwa?
  2. Jak łagodzić ból po wyrwaniu zęba?
  3. Ból po wyrwaniu zęba - jak rozpoznać powikłania?

Ból po wyrwaniu zęba - jak długo trwa?

Ile czasu trwa ból po wyrwaniu zęba? To zależy zarówno od wielkości zęba, stopnia trudności zabiegu, stanu okolicznych tkanek, jak i od indywidualnej wrażliwości oraz tempa, w jakim goi się rana. Po wyrwaniu zęba w dziąśle tworzy się ubytek - tym większy, im większy był ząb, który trzeba było usunąć.

Niekiedy stomatolog musi również naciąć dziąsło, co dodatkowo zwiększa powierzchnię rany.  Wszystko to ma wpływ na to, jak szybko goi się rana po usunięciu zęba, a więc i na to, ile czasu odczuwamy ból po ekstrakcji.

Regułą jest to, że ból po wyrwaniu zęba zaczyna być odczuwalny tuż po ustąpieniu znieczulenia. Zazwyczaj utrzymuje się około dwóch, trzech dni, chociaż normalne jest również i to, że jest odczuwalny znacznie dłużej - nawet przez dwa, trzy tygodnie, kiedy w ranie tworzy się skrzep, a tkanki stopniowo się goją.

Ból po wyrwaniu zęba może być odczuwalny tylko w miejscu ekstrakcji, ale zdarza się również, że promieniuje do ucha lub obejmuje całą szczękę, a dziąsła są tkliwe, obrzęknięte. Z upływem czasu ból powinien stawać się coraz słabszy.

Jak łagodzić ból po wyrwaniu zęba?

Ból po wyrwaniu zęba można łagodzić za pomocą powszechnie dostępnych środków przeciwbólowych na bazie paracetamolu lub ibuprofenu. Należy natomiast unikać leków zawierających kwas acetylosalicylowy, gdyż rozrzedza on krew, co utrudnia tworzenie się skrzepu i gojenie się rany po ekstrakcji.

Pomocne mogą być również chłodne okłady, które należy przykładać na policzek w okolicy rany po wyrwanym zębie - chłód obkurcza naczynia krwionośne i zmniejsza obrzęk w tej okolicy, co z kolei obniża przewodzenie nerwowe i zmniejsza ból. Można wykorzystać np. kompresy z kriożelem lub kostki lodu owinięte w kawałek tkaniny.

Po konsultacji ze stomatologiem można również stosować maści lub spraye o działaniu znieczulającym. Pomocne mogą być również płyny do płukania jamy ustnej o działaniu antybakteryjnym i przyspieszającym odbudowę tkanki - można je stosować jednak nie wcześniej, niż 3 dni po zabiegu, by uniknąć wypłukania się powstającego w ranie skrzepu.

Pierwsza wizyta u dentysty

Ból po wyrwaniu zęba - jak rozpoznać powikłania?

Może się jednak zdarzyć, że ból po wyrwaniu zęba nie tylko nie ustępuje, lecz wręcz się nasila - jest silny, pulsujący, dołączają się również inne objawy takie  jak nieprzyjemny zapach z ust lub dziwny posmak. Taka sytuacja może świadczyć o tym, że doszło do powikłań w postaci np. suchego zębodołu (który tworzy się wówczas, kiedy w loży po ekstrakcji zęba nie ma skrzepu) lub silnego stanu zapalnego.

Ból jest wówczas tak silny, że doustne środki przeciwbólowe nie są w stanie przynieść ulgi. Konieczna jest jak najszybsza wizyta u dentysty, który wykona płukanie zębodołu i założy opatrunek.

Do jak najszybszej wizyty u stomatologa powinien również skłonić silny ból, który promieniuje do ucha lub silny ból głowy, który można powiązać z niedawnym zabiegiem - mogą one mieć związek z promieniowaniem wzdłuż gałęzi nerwu trójdzielnego.

Do konsultacji ze stomatologiem powinien także skłonić ból po wyrwaniu zęba, który pojawia się w okolicy poddanej zabiegowi kilka miesięcy wcześniej - jego przyczyną mogą być np. odłamki kostne pozostawione wewnątrz loży po usuniętym zębie lub zmiany okołowierzchołkowe, które mogą być przyczyną toczącego się w tkance stanu zapalnego. Stomatolog powinien wykonać wówczas nie tylko badanie wewnątrzustne, ale także badanie obrazowe - RTG zęba.

Sprawdź, czy prawidłowo dbasz o zęby
Pytanie 1 z 4
Zęby powinno się czyścić raz dziennie