Zdrowe odżywianie - jak wyeliminować grzeszki jesienno-zimowe

2009-01-30 9:00

Co roku, zimą przybywa ci tkanki tłuszczowej? Zmień swoje przyzwyczajenia, aby do wiosny stracić jej nadmiar. Wyeliminuj z życia kilka złych nawyków żywieniowych, a w ich miejsce wprowadź nowe zwyczaje. Zadbaj o racjonalne odżywianie - zrezygnuj z kalorycznych przekąsek, dopilnuj diety, by była zdrowa i zbilansowana i nie rezygnuj z aktywności fizycznej.

Zdrowe odżywianie - jak wyeliminować grzeszki jesienno-zimowe
Autor: GettyImages Co roku, zimą przybywa ci tkanki tłuszczowej? Zmień swoje przyzwyczajenia, aby do wiosny stracić jej nadmiar. Wyeliminuj z życia kilka złych nawyków żywieniowych, a w ich miejsce wprowadź nowe zwyczaje. Zadbaj o racjonalne odżywianie - zrezygnuj z kalorycznych przekąsek, dopilnuj diety, by była zdrowa i zbilansowana i nie rezygnuj z aktywności fizycznej.

Za oknem pogoda skłania tylko do pozostania w domu, siedzenia w fotelu z książką lub przed telewizorem. Zaczyna się okres podjadania wszystkiego, co jest w zasięgu ręki. Dlatego po zimie znowu czeka cię przykra niespodzianka - wchodzisz na wagę i widzisz dodatkowego kilogramy. Ciuchy, do których wchodziłaś jesienią, teraz są za ciasne. Po co na wiosnę przeżywać rozterki, jeśli już zimą możesz zadbać, aby ci nie przybyło dodatkowych kilogramów. Zadbaj o zdrowe odżywianie, które oznacza racjonalną dietę i eliminację złych nawyków, które prowadzą do nadwagi i otyłości.

Zdrowe odżywianie oznacza pożegnanie z kalorycznymi przekąskami

Czy kiedy oglądasz telewizję lub zaglądasz do internetu, masz gdzieś obok jakieś kanapki, chipsy, ciastka? Czy w zimowe wieczory spędzasz o wiele więcej czasu przed telewizorem lub komputerem niż w okresie letnim? Jeśli tak, na pewno zjadasz o wiele więcej słodkich i słonych przekąsek niż latem. Nawet jeśli wydaje ci się, że tak nie jest, wiosną twoja waga pokaże ci jak bardzo się mylisz. Jak temu zaradzić? Nie kupuj zdradliwych ciasteczek, chipsów, precelków czy innych przekąsek. Zamiast nich wybierz owoce, orzechy, oliwki. Są one bogatsze w witaminy i składniki mineralne od słodkich lub słonych przegryzek. Jeśli jednak nie umiesz ich sobie odmówić kupuj po prostu mniej. Zamiast w dużą paczkę ciasteczek, zaopatrz się w małe opakowanie (2-4 ciasteczka). Zaspokoisz apetyt na coś słodkiego, a przy tym nie zjesz całej dużej paki. Pamiętaj tylko, aby nie kupować na raz po kilkanaście malutkich paczek, będziesz wtedy miała więcej pokus. A jeśli ich nie ma, to nie ma też objadania się zbędnymi i pustymi kaloriami.

Zdrowe odżywianie to ograniczenie w diecie słodkich przysmaków

Zauważyłaś pewnie, że w czasie zimy większość firm produkujących żywność wprowadza na rynek limitowane zimowe serie np.: jogurtów, czekolad, batoników i innych zimowych specjałów. Już samo opakowanie czy nazwa nowych produktów kuszą do spróbowania. Różnorodność zachęca do kupienia wszystkich nowych smakołyków od razu. Łasuch będzie miał problem z odmówieniem sobie przyjemności i skończy się to zjedzeniem kilku jogurtów więcej, czy kolejnej tabliczki czekolady o piernikowym aromacie. Jeśli nie potrafisz zdecydować się na konkretną nowość namów koleżanki i razem spróbujcie zimową bombonierkę czy nowe chipsy. A może wspólnie kupicie kilka produktów i każda z was będzie mogła spróbować wszystkie smaki, a przy tym zamiast zjeść całą czekoladę, zjecie zaledwie kilka kostek. Efektem takiego działania nie będzie spożycie 500 kcal czyli tylu ile zawiera cała tabliczka, a maksymalnie 200 kcal, a przy tym poznasz smak wszystkich nowości i nie będziesz musiała w sklepie toczyć walki ze sobą.

Zdrowe odżywianie to umiejętność odmawiania sobie kuszących smakołyków

Zdarzyło ci się przenosić spotkania z przyjaciółmi na okres świąt i ferii, tylko dlatego, że wtedy masz więcej czasu? Chyba każda z nas nadrabia zaległości towarzyskie zimą. Spotkania w pubach, restauracjach czy kawiarenkach - wszyscy je uwielbiają. Pachnąca jedzeniem restauracja, czy uwodząca zapachami kawy pomieszanej ze świeżym ciastem kawiarnia zachęcają do... jedzenia. Z przyjacielem z pracy zjesz obiad w restauracji, wypijesz parę piw z przyjaciółkami, a z mamą kilka razy wpadniesz na ciasto do ulubionej kawiarni i już kilkaset dodatkowo zjedzonych kalorii. Dlatego omijaj szerokim łukiem kawiarnie, restauracje, puby i pizzerie. Możesz przecież z przyjaciółkami zapisać się na siłownię – jeżdżąc na rowerku można swobodnie poplotkować, a przy tym spalić kilka kalorii. Dodatkowo pamiętaj, że podczas ćwiczeń fizycznych wydziela się hormon szczęścia, a co za tym idzie szanse na depresję zimową maleją z każdym fitnessowym spotkaniem. Z mamą wybierz się na spacer po parku, odrobinka ruchu zawsze się przyda. Aktywność fizyczna wzmocni organizm, poprawi sprawność motoryczną, a z czasem może zachęci do wspólnego hobby jakim jest nordic walking.

Zdrowe odżywianie oznacza dietę bogatą w warzywa i owoce

Twoja dieta w czasie zimy radykalnie się zmienia. Dostępność warzyw i owoców ulega znacznemu ograniczeniu, a przy tym ich wysokie ceny zniechęcają do kupowania. Absolutnie jednak nie rezygnuj z warzyw i owoców. Swoją zawartością witamin i składników mineralnych znacznie wzbogacą twoją dietę. Fitozwiązki zawarte m.in. w brukselce, kalafiorze, brokułach czy rzepie mogą uchronić nas przed cukrzycą, chorobami układu krążenia czy osteoporozą. Część warzyw takich jak pomidory, czerwona papryka, marchew uchroni nas przed różnymi nowotworami oraz zaćmą. Natomiast wszystkie warzywa i owoce jedzone w czasie zimy poprawią odporność. No i najważniejsza cecha owoców i warzyw - niewielka liczba kalorii. Na kanapki kładź pomidor, rzodkiewkę, szczypiorek, świeży i kiszony ogórek, dodawaj sałatę, do obiadu jedz surówki, na podwieczorek owoce, na kolacje sałatki. Są sycące i pomogą ci zwalczyć apetyt na tuczące przekąski i dokładki.

Ważne

Poradnikzdrowie.pl wspiera bezpieczne leczenie i godne życie osób chorych na otyłość.
Ten artykuł nie zawiera treści dyskryminujących i stygmatyzujących osoby chore na otyłość.