Od chrypki po bóle kości. Wczesne objawy nowotworów przewodu pokarmowego

2022-05-31 11:39

Nowotwory przewodu pokarmowego to nowotwory przełyku, żołądka, jelit oraz trzustki i dróg żółciowych. Do najczęściej występujących należą nowotwory jelita grubego i żołądka. Objawy nowotworów przewodu pokarmowego są różne, niektóre łatwo przeoczyć, a im później stawiana jest diagnoza, tym szanse na wyleczenie mniejsze. Sprawdź, jakie objawy mogą sugerować nowotwór przewodu pokarmowego.

Od chrypki po bóle kości. Wczesne objawy nowotworów przewodu pokarmowego
Autor: Getty Images

Spis treści

 1. Rak przełyku: wczesne objawy
 2. Rak żołądka: wczesne objawy
 3. Rak trzustki: wczesne objawy
 4. Rak wątroby: wczesne objawy
 5. Rak jelita grubego: wczesne objawy

Wczesne objawy nowotworów przewodu pokarmowego - raka przełyku, żołądka, jelit oraz trzustki czy dróg żółciowych łatwo przeoczyć bądź przypisać banalnym dolegliwościom, co może się źle skończyć. Dlatego warto zwracać uwagę na wszelkie nietypowe sygnały ze strony przewodu pokarmowego i w razie wątpliwości nie zwlekać z wizytą u lekarza. Sprawdź, co powinno cię zaniepokoić.

Rak przełyku: wczesne objawy

Niestety, w większości przypadków rak przełyku nie daje wczesnych objawów, dopóki nie osiąga postaci zaawansowanej, trudniejszej do wyleczenia. Zdiagnozowanie tej postaci nowotworu jest zazwyczaj rzadkie i przypadkowe. Najczęstsze objawy raka przełyku to trudności w połykaniu z uczuciem uwięźnięcia pokarmu w gardle lub klatce piersiowej. W medycynie to zjawisko określane jest jako dysfagia. Innymi objawami raka przełyku są często:

Krew ta przechodzi przez przewód pokarmowy, co może spowodować pojawienie się czarnego stolca. Z biegiem czasu utrata krwi może prowadzić do niedokrwistości, co może dawać poczucie zmęczenia.

Specjaliści podkreślają, że nowotwory przewodu pokarmowego często nie powodują poważniejszych dolegliwości, gdyż mają zwykle utajony przebieg. Chorzy późno zgłaszają się do lekarza, gdy choroba jest mocno rozwinięta.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do onkologa?

Rak żołądka: wczesne objawy

Wczesne objawy raka żołądka to:

 • niestrawność i przewlekłe bóle brzucha zlokalizowane w nadbrzuszu, nasilające się po posiłku, a zmniejszające się na czczo, nie ustępujące po lekach zobojętniających sok żołądkowy
 • poczucie pełności w nadbrzuszu, zwłaszcza po jedzeniu
 • brak apetytu
 • łagodne mdłości

Bardziej zaawansowany rak żołądka może powodować:

Rak trzustki: wczesne objawy

Wczesne objawy raka trzustki to:

 • cukrzyca pojawiająca się nagle np. brak przypadków w rodzinie
 • zażółcenie skóry lub oczu (żółtaczka)
 • swędzenie skóry, dłoni i podeszew stóp
 • nagły spadek apetytu
 • tendencja do czucia się pełnym po zjedzeniu niewielkiej ilości pokarmu
 • ból brzucha (często znika po pochyleniu się do przodu)
 • powiększenie pęcherzyka żółciowego
 • ciemne, często bardzo cuchnące i mętne stolce (to wynik nie trawienia tłustych pokarmów)
 • nagła niewyjaśniona utrata wagi
Warto wiedzieć

Co czwarty, a w niektórych krajach nawet co trzeci nowotwór złośliwy to rak przewodu pokarmowego – zaalarmowali specjaliści podczas 19. światowego kongresu na temat tego typu nowotworów, który odbywa się w Barcelonie."Rak jelita grubego, trzustki i wątroby to wśród nowotworów odpowiednio druga, czwarta i siódma przyczyna zgonów na świecie" – powiedział wiceprzewodniczący kongresu prof. Josep Tabernero ze szpitala uniwersyteckiego w Barcelonie. Najbardziej niepokojący jest wzrost zachorowań na raka jelita grubego. W Polsce dynamika wzrostu zachorowań na raka jelita grubego jest najwyższa w całej Europie. W latach 1980–2010 z powodu tej choroby nastąpił w naszym kraju czterokrotny wzrost zachorowań u mężczyzn i trzykrotny u kobiet. Rak jelita grubego jest drugą przyczyną zgonów po raku płuc u mężczyzn i raku piersi u kobiet.

Rak wątroby: wczesne objawy

Nowotwór wątroby we wczesnym stadium często nie powoduje objawów. Kiedy nowotwór się rozrasta, może powodować powstanie objawów takich jak:

Rak jelita grubego: wczesne objawy

Jednym z najbardziej oczywistych objawów, który może sygnalizować raka jelita grubego jest pojawiająca się krew w lub na stolcu. Inne objawy to:

Co wiesz o trzustce

Pytanie 1 z 10
Słowo „pancreas”, czyli trzustka wywodzi się z greckiego i oznacza: