Pan Andrzej nie miał żadnych objawów, ale chirurg znalazł dwa guzy. "Czasami tylko źle się czułem"

2023-01-12 13:43

Choroby nowotworowe nadal kojarzą nam się z bólem, jednak okazuje się - tak jak w przypadku pana Andrzeja - że rak wcale nie musi boleć. Gdy na jelicie znów pojawił się guz dr Naser Dib od razu podjął decyzję o operacji. Jak wygląda wycięcie zmian na jelicie grubym? To wszystko pokazaliśmy w drugim odcinku cyklu “Skalpel”.

Skalpel: Pan Andrzej nie miał żadnych objawów, ale chirurg znalazł dwa guzy. "Czasami tylko źle się czułem"

Pan Andrzej zaczął chorować w 2022 roku. Wtedy też przeszedł swoją pierwszą operację wycięcia nowotworu jelita grubego. - Nie miałem żadnych objawów. Czasami tylko źle się czułem - przyznaje. Złe samopoczucie dało jednak podstawy ku temu, by zwrócić się do lekarza. Podczas dalszych badań ujawniła się także zmiana nowotworowa na wątrobie.

Ekstrakcja guza jelita grubego, bo tak profesjonalnie nazywa się wycięcie nowotworu, nie wymaga szczególnych przygotowań. - Do tej operacji nie przygotowujemy pacjentów żadną dietą, żadnym przygotowaniem jelitowym, czyli pacjent nie ma wykonywanej lewatywy, ani nie ma podawanych leków przeczyszczających - mówi dr Naser Dib. 

Jak wygląda wycięcie nowotworu jelita grubego? Jak wygląda nowotwór wycięty z wątroby? Zapraszamy na nowy odcinek cyklu “Skalpel”.