Zauważyłeś na skórze "oko byka"? Pojawia się po odpadnięciu kleszcza
Ten charakterystyczny objaw nie pojawi się u każdego, kogo ukąsił kleszcz, ale jest sygnałem, że osobnik był nosicielem bakterii borrelia burgdorferi. Jeśli zauważysz go u siebie, nie czekaj i udaj się do lekarza. "Oku byka" mogą towarzyszyć także inne objawy, jednak tylko konsultacja ze specjalistą może uchronić cię przed rozwojem boreliozy.
Ukąszenie przez kleszcza niesie ze sobą ryzyko rozwoju boreliozy. Jednym z sygnałów świadczących o tym, że mogliśmy zostać ukąszeni przez kleszcza, który był nosicielem niebezpiecznych bakterii, jest "oko byka". "Oko byka" - inaczej nazywane "tarczą strzelniczą" - pojawia się u ok. 65 proc. osób zakażonych bakterią borrelia burgdorferi. Występuję zazwyczaj między 3. a 30. dniem od ukąszenia kleszcza.
Co to jest "oko byka"?
"Oko byka" pojawia się wokół rany po ugryzieniu, tworząc charakterystyczny kolisty kształt. Często towarzyszy mu wysypka, która z czasem może się powiększać. Zazwyczaj dopiero rozprzestrzeniające się zmiany skórne, przykuwają uwagę osoby, która nawet nie wiedziała, że została ukąszona przez kleszcza.
Ten niepokojący symptom boreliozy pojawia się nie tylko po ukąszeniu kleszcza, ale jako ślad po ukąszeniu innych insektów, np. nimfy kleszcza. Gdy zauważysz u siebie "oko byka", natychmiast udaj się do lekarza. To jedyna szansa na uchronienie się przed niebezpiecznym rozwojem boreliozy.
Jak rozpoznać "oko byka"?
"Oko byka" jest charakterystyczną zmianą skórną mającą co najmniej 5 cm i świadczącą o wystąpieniu rumienia wędrującego. Nie zawsze ma charakterystyczny kolisty kształt, ale najczęściej widać na nim miejsce ukąszenia.
Centralna cześć tego skórnego objawu zazwyczaj jest jaśniejsza niż zewnętrzne okręgi, które z reguły mają kolor czerwony bądź różowy. Pojawienie się "oka byka" to symptom wczesnej boreliozy zlokalizowanej.
Borelioza, czyli choroba z Lyme jest najczęstszą chorobą przenoszoną przez kleszcze. Tylko szybka reakcja i przyjęcie leków, może uchronić nas przed dalszym rozwojem choroby. Niestety, leczenie tego schorzenia często jest nieefektywne i czasochłonne.
Objawy towarzyszące "oku byka"
Wysypka, która towarzyszy "oku byka", ma kluczowe znaczenie. To odpowiedź układu immunologicznego na bakterie, które dostały się do organizmu. Z czasem średnica rumienia może wynosić ponad 30 cm.
Rumień może pojawiać się także na innych miejscach na ciele. Jednak widoczne miejsce wkłucia to znak, że jak najszybciej należy rozpocząć antybiotykoterapię. Często z "okiem byka" pojawiają się także inne objawy.
Najczęściej "oku byka" towarzyszą: