Kleszcze wbijają się w miejsca, których się nie spodziewasz. Prawie nikt ich nie sprawdza

2022-05-04 16:14

Sezon na kleszcze trwa w najlepsze. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie swojego ciała, zwłaszcza po spacerach. Okazuje się jednak, że nie wystarczy obejrzeć swoich rąk, nóg czy szyi. Istnieje wiele innych, nietypowych miejsc, w które mogą się wbić te groźne pajęczaki.

Kobieta używa spray na kleszcze
Autor: Getty Images

Uważa się, że szczyt aktywności rocznej kleszczy przypada na przełom maja i czerwca oraz wrzesienia i października. Jednak ze względu na ciepłe zimy, kleszcze w Polsce atakują niemal przez cały rok. Dlatego cały czas trzeba być czujnym i bacznie się obserwować.

Kleszcze. Sprawdź, jak je przechytrzyć

Gdzie najczęściej można spotkać kleszcze?

Kleszcze mogą pojawiać się praktycznie wszędzie i nie dotyczy to tylko lasów i łąk. Te pajęczaki występują także w miastach, przydomowych ogrodach, skwerach, nad rzekami czy w miejskich parkach. Uwielbiają wysoką trawę oraz drzewa liściaste.

Gdzie najczęściej wbijają się kleszcze?

Kleszcze najczęściej wbijają się w te części ciała, które są miękkie, ciepłe i dobrze ukrwione.

Do miejsc najchętniej wybieranych przez kleszcze należą przede wszystkim:

  • pachy,
  • wnętrze ramion,
  • pachwiny,
  • okolice ludzkich genitaliów,
  • pośladki,
  • głowa oraz szyja,
  • zagłębienia pod kolanem.

Zdarza się jednak, że kleszcze znajdują sobie bardziej nietypowe miejsca. Dlatego sprawdzenie ciała po spacerze nie powinno się ograniczać tylko do tych podstawowych punktów.

Najbardziej nietypowe miejsca, w które wbijają się kleszcze

Bywa, że kleszcze potrafią się wbić w naprawdę nieprzewidywalne miejsca. Z tego względu mogą zostać niezauważone, co może się źle skończyć. Dlatego nie bagatelizuj sprawdzania tych miejsc.

Kleszcze mogą się wbić w okolice ucha, szczególnie pod lub za uszami. Zdarza się jednak, że wgryzają się wewnątrz ucha, przez co jeszcze trudniej je zauważyć.

Jednak to nie wszystko. Kleszcze potrafią się wbić dosłownie wszędzie. Najmniej spodziewanym miejscem, w którym możesz znaleźć kleszcza jest... język. Potrafią się również wkłuć w wewnętrzną część ust. Tego typu przypadki dotyczą najczęściej dzieci.

Trudnym do zlokalizowania miejscem, w którym mógł wbić się kleszcz są stopy, a właściwie palce od stóp lub przestrzenie między nimi. Dlatego tak ważne jest dokładne sprawdzanie tego obszaru ciała.

Kleszcza można również spotkać w pępku. Jego zlokalizowanie może przyspożyć problemów, dlatego dokładnie oglądaj tę partę ciała.