Zmarł kolejny zakażony tajemniczym wirusem. Śmiertelny patogen przenoszą kleszcze

2022-04-22 9:35

Niepokojące wieści napływają do nas ze Stanów Zjednoczonych. Rośnie tam liczba przypadków rzadkiego i potencjalnie śmiertelnego wirusa przenoszonego przez kleszcze – wirusa Powassan. Jeden z ostatnio zakażonych pacjentów, zmarł w szpitalu.

Zmarł kolejny zakażony tajemniczym wirusem. Śmiertelny patogen przenoszą kleszcze
Autor: Getty Images

Wirus Powassan jest przenoszony przez kleszcze. W ostatnią środę amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji (CDC) poinformowały, że mieszkaniec hrabstwa Waldo w południowo-środkowej części Maine zmarł po zakażeniu wirusem Powassan. W oświadczeniu wskazano, że pacjent miał objawy neurologiczne.

Nie ma szczepionek, które mogłyby chronić przed zakażeniem ani leków do leczenia choroby wywołanej przez wirus Powassan. Jedyną możliwością zmniejszenia ryzyko zakażenia wirusem jest unikanie miejsc, w jakich mogą przebywać kleszcze.

Eksperci ostrzegają Amerykanów przed niebezpiecznym wirusem. - Kleszcze są teraz aktywne i szukają gospodarza do ugryzienia. Wzywam mieszkańców i gości Maine do podjęcia kroków zapobiegających ukąszeniom kleszczy – apeluje Nirav D. Shah, dyrektor Maine CDC.

Groźny gatunek kleszcza. Gdzie występuje?

Wzrasta liczba zakażonych wirusem Powassan

Choć przypadki zakażeń tym wirusem są rzadkie, w ostatnich latach liczba zgłaszanych zachorowań na terenie Stanów Zjednoczonych wzrosła. Najczęściej do zakażeń dochodzi od późnej wiosny do połowy jesieni, kiedy kleszcze są najbardziej aktywne.

Rocznie w USA odnotowuje się około 25 przypadków zakażeń tym rzadkim wirusem. Jednak przed 2015 rokiem wirus był mniej powszechny. W latach 2011-2014 rozpoznano około 10 przypadków zakażeń.

Jakie objawy daje wirus Powassan?

Wiele osób zarażonych wirusem Powassan nie ma objawów. Jeśli choroba da o sobie znać, objawy pojawiają się zazwyczaj od tygodnia do miesiąca od ukąszenia kleszcza. Pierwsze z symptomów, które wskazuje CDC, obejmują:

Wirus Powassan jest groźny, ponieważ może powodować poważne dolegliwości. Objawy ciężkiej choroby obejmują utratę koordynacji, drgawki, trudności w mówieniu, splątanie. Chorzy często wymagają hospitalizacji, ponieważ muszą uzyskać wsparcie w oddychaniu, zmniejszeniu obrzęku mózgu i nawodnieniu.

Zakażenie wirusem Powassan pomoże spowodować poważne choroby takie jak zapalenie mózgu czy zapalenie opon mózgowych. Szacuje się, że jeden na dziesięć neuroinwazyjnych przypadków kończy się śmiercią.

Połowa ludzi, którzy przeszli ciężką chorobę, ma długotrwałe zdrowotne problemy. Mowa o nawracających bólach głowy, utracie masy i siły mięśni, a także problemach z pamięcią.