To jedno z najbardziej niezwykłych zaburzeń zmysłów. Jak się objawia diplacusis?

2022-12-12 11:42

Diplacusis to medyczne określenie jednego z najdziwniejszych zaburzeń zmysłów, jakich można doświadczyć - podwójnego słyszenia. Chociaż nietypowe, wcale nie jest ono tak rzadkie, jak mogłoby się wydawać. W dodatku może być bardzo frustrujące. W większości przypadków jest ono jednak uleczalne.

To jedno z najbardziej niezwykłych zaburzeń zmysłów. Jak się objawia diplacusis?
Autor: Getty Images To jedno z najbardziej niezwykłych zaburzeń zmysłów. Jak się objawia diplacusis?

Podwójne słyszenie to jeden z rodzajów ubytków słuchu. Może mieć różne przyczyny - od zatkania ucha nadmiarem woskowiny przez infekcje po częściową utratę słuchu, a nawet nowotwór.

Wynika ze sposobu, w jaki mózg łączy informacje z różnych źródeł, a dochodzi do niego wówczas, kiedy każde ucho inaczej odbiera ten sam dźwięk. Nie wiadomo, jak dużej liczby osób dotyczy to zaburzenie, pewne jest natomiast to, że jest ono bardzo irytujące i frustrujące.

Poradnik Zdrowie - Kiedy iść do laryngologa?

Jak się objawia podwójne słyszenie?

Osoby, których słuch funkcjonuje normalnie, pobierają informacje z lewego i prawego ucha, łącząc je w jeden dźwięk - uszy działają wówczas jako jedna sprawna jednostka. U osób dotkniętych podwójnym słyszeniem przebiega to inaczej: ten sam dźwięk słyszany jest w każdym uchu oddzielnie, w dodatku ma inną wysokość i ton.

Istnieją różne wersje - a więc i objawy - tej przypadłości. W przypadku diplacusis binauralis dźwięk w jednym uchu brzmi inaczej, niż w drugim - odgłosy nie tworzą jednego spójnego dźwięku, co sprawia, że ten sam dźwięk jest słyszany dwa razy. Z kolei przy diplacusis monauralis w jednym uchu słychać dwie wersje tego samego dźwięku.

W podtypie diplacusis echoica dźwięk w jednym uchu jest opóźniony w stosunku do drugiego, co daje efekt echa, zaś w diplacusis dysharmonica w jednym uchu słyszalny jest dźwięk o niższej tonacji, a w drugim uchu o wyższej - dźwięk wydaje się być rozstrojony.

Przyczyny: od nadmiaru woskowiny do poważnej choroby

Przyczyny podwójnego słyszenia są bardzo różne - wiele zależy również od typu tego zaburzenia. Na przykład przyczyną diplacusis binauralis może być przejściowa utrata słuchu w jednym uchu wywołana zatkaniem przewodu słuchowego przez czop z woskowiny, urazem lub zapaleniem ucha środkowego.

Czynnikiem rozwoju tej przypadłości jest także m.in. choroba Ménière'a, która atakuje m.in. ucho wewnętrzne, a także choroby autoimmunologiczne i nowotwory oraz przyjmowanie niektórych leków o działaniu ototoksycznym (uszkadzającym słuch) przepisywanych w leczeniu m.in. chorób serca.

Podwójne słyszenie można wyleczyć

Zazwyczaj zaburzenie to pojawia się nagle i równie szybko mija. Częściej jednak przeradza się w stan przewlekły i wymaga leczenia. To zaś zależy od przyczyny. Na diplacusis nie ma jednego skutecznego lekarstwa - jeśli to zaburzenie wystąpi, konieczna jest wizyta u audiologa. Lekarz przeprowadzi szereg badań, w tym badanie percepcji tonów pozwalające na ocenę typu schorzenia.

Gdy okaże się, że przyczyną podwójnego słyszenia jest zatkany woskowiną przewód słuchowy, zazwyczaj wystarczy zabieg przepłukania uszu, by zacząć znów normalnie słyszeć, gdy zaś wywołała je infekcja, konieczne jest leczenie. Zdarza się jednak, że przyczyny podwójnego słyszenia nie sposób usunąć i trzeba nauczyć się z nim żyć.