Woskowina uszna - czym jest? Kolor, czyszczenie, funkcje

2023-03-03 10:11

Woskowina jest naturalną wydzieliną występującą w uszach. Chroni i nawilża przewód słuchowy i błonę bębenkową. Zanieczyszczenia, które gromadzą się w przewodzie słuchowym wraz z woskowiną usuwane są na zewnątrz. Nadmiar woskowiny nie jest pożądany, a jej wygląd może niekiedy świadczyć o rozwoju choroby.

Woskowina uszna - czym jest? Kolor, czyszczenie, funkcje
Autor: Getty Images Nadmiar woskowiny szkodzi. Jak czyścić zatkane ucho?

Spis treści

  1. Czym jest woskowina uszna?
  2. Funkcje woskowiny usznej
  3. Kolor woskowiny usznej – co powinno zaniepokoić?
  4. Czop woskowinowy
  5. Jak czyścić zatkane ucho?
  6. Na czym polega płukanie uszu?
  7. Jak dbać o uszy?

Woskowina jest nieco kleista, ma specyficzny zapach i jest gorzka w smaku. Może gromadzić się w uchu w nadmiarze, co niesie za sobą szereg nieprzyjemnych objawów. Niekiedy doprowadza do zapchania przewodu słuchowego.

Czym jest woskowina uszna?

Woskowina to naturalna, oleista substancja znajdująca się w zewnętrznym przewodzie słuchowym. To mieszanina sebum czyli lepkiej wydzieliny gruczołów łojowych oraz wydzieliny gruczołów apokrynowych, które wchodzą w skład struktur zewnętrznego przewodu słuchowego.

W jej składzie znajdziemy również złuszczone komórki nabłonka płaskiego oraz włosy. Najczęściej jest koloru jasnożółtego, żółtego lub brązowego. Kolor woskowiny usznej u osób młodszych jest zazwyczaj jaśniejszy w porównaniu do osób starszych. Jednak prawidłowa barwa substancji nie powinna znacznie odbiegać od normy.

Funkcje woskowiny usznej

Główną funkcją woskowiny usznej jest oczyszczanie i nawilżanie przewodu słuchowego, a także ochrona przed zanieczyszczeniami, grzybami i bakteriami. Woskowina ochrania zewnętrzny przewód słuchowy przed niekorzystnymi czynnikami środowiska np. drobnoustrojami.

Dba o właściwe nawilżenie i utrzymanie odpowiedniego pH w przewodzie słuchowym. Podczas gryzienia wykonujemy ruchy żuchwą, dzięki czemu wydzielina przesuwa się na zewnątrz ucha. Komórki znajdujące się w błonie bębenkowej transportowane są do ujścia przewodu słuchowego. Razem z nimi wydostają się zanieczyszczenia.

Kolor woskowiny usznej – co powinno zaniepokoić?

Woskowina nie ma jednolitego koloru. Może być jasno żółta, żółta, jasno lub ciemnobrązowa. Wszystko w dużej mierze uzależnione jest od wieku – im starsza osoba tym kolor woskowiny jest ciemniejszy. Najważniejsze, by jej barwa nie odbiegała znacząco od normy. Nieprawidłowy kolor lub konsystencja woskowiny może być objawem nieprawidłowości.

  • Zielona wydzielina w uszach zazwyczaj jest oznaką zaawansowanej infekcji ucha.
  • Woskowina zabarwiona krwią nie zawsze musi być powodem do niepokoju. W przewodzie słuchowym znajduje się wiele naczyń krwionośnych, krew może pojawić się w wyniku zadrapania. Jednak niekiedy może być wynikiem pęknięcia błony bębenkowej.
  • Szara i lepka wydzielina świadczy o infekcji ucha zewnętrznego.
  • Czarna wydzielina to wynik nagromadzenia się starej woskowiny.
  • Szara wydzielina w uchu świadczy o nagromadzeniu się dużej ilości zanieczyszczeń i kurzu.
  • Biała, łuszcząca się i sucha wydzielina nie jest powodem do niepokoju. Niektórzy produkują właśnie taką, nieco odbiegającą od normy wydzielinę.

Czop woskowinowy

Choć z jednej strony, ucho nigdy nie powinno być idealnie czyste, to z drugiej, ilość wydzieliny nie może być za duża. Nagromadzenie się zbyt dużej ilości woskowiny w uchu prowadzi do powstania czopu woskowinowego, który może powodować ból ucha.

Korek woskowinowy najczęściej tworzy się podczas kąpieli, wizyty na basenie, kiedy to dostająca się do przewodu słuchowego woda prowadzi do rozmięknięcia i zwiększenia objętości czopu woskowinowego. Gdy woskowiny usznej jest zbyt dużo, mogą pojawić się nieprzyjemne objawy, a do najczęstszych z nich należą:

Jak czyścić zatkane ucho?

Osoby mające problem z nadmiarem wydzieliny, chętnie sięgają po patyczek kosmetyczny. Niestety, taka próba często kończy się dopchnięciem czopu woskowiny aż do powierzchni błony bębenkowej, co niekiedy może doprowadzić do jej uszkodzenia.

By uniknąć negatywnych konsekwencji warto udać się do laryngologa, który wykona bezbolesny i szybki zabieg płukania uszu. Codzienna higiena uszu powinna opierać się jedynie na przemywaniu wodą, ewentualnie z niewielką ilością mydła.

Na czym polega płukanie uszu?

Płukanie uszu to skuteczna, prosta i szybka metoda pozwalająca na pozbycie się nadmiaru wydzieliny usznej z przewodu słuchowego. Polega na wprowadzeniu do ucha, za pomocą strzykawki o pojemności 20-30 ml wody o temperaturze pokojowej. Zabieg najlepiej przeprowadzić u laryngologa, który od razu oceni, czy uczucie zatkania ucha nie jest spowodowane infekcją.

Jak dbać o uszy?

Kanały słuchowe posiadają zdolność samooczyszczania się z nadmiaru woskowiny. Uszu, przy użyciu patyczków higienicznych nie należy czyścić zbyt głęboko. Mogą posłużyć jedynie do oczyszczenia małżowiny usznej.

Osoby zmagające się z problemem gromadzenia nadmiernej ilości woskowiny w uszach, mogą używać specjalnych preparatów rozpuszczających wydzielinę i zapobiegających jej nadmiernemu gromadzeniu się. Kiedy w uchu znajduje się nadmiar wydzieliny lub czop woskowinowy należy udać się do laryngologa.