Kluczowa dla kobiet w ciąży i palaczy. Sprawdź, czy nie brakuje ci witaminy B9

Witamina B9 (kwas foliowy) nie jest potrzebna tylko kobietom w ciąży. Pewne grupy osób, np. palacze, powinni przyjmować jej więcej niż dzienna zalecana dawka wynosząca 400 μg folianów. Przyswajalność syntetycznej witaminy B9 jest znacznie większa aniżeli tej zawartej w produktach spożywczych. Sprawdź, czym skutkuje niedobór kwasu foliowego.

Zbliżenie na kobietę, która pali papierosa
Autor: Getty Images

Witamina B9 występuje pod postacią folianów wrażliwych na promienie UV, a także obróbkę termiczną. Urozmaicona dieta bogata w owoce i warzywa powinna zapewniać konieczne zapotrzebowanie na tę witaminę, ale pewne grupy osób powinny przyjmować go więcej.

Są to m.in.:

  • osoby palące i nadużywające alkoholu,
  • kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną i będące w ciąży,
  • osoby często korzystające z solarium,
  • niemowlęta, a w szczególności noworodki z niską masą urodzeniową,
  • osoby cierpiące na niedobór żelaza i witaminy C.
Poradnik Zdrowie: palenie papierosów - skutki przyjmowania nikotyny

Kwas foliowy ma wpływ na wiele istotnych funkcji w organizmie człowieka - syntezę czerwonych krwinek, płodność i układ nerwowy.

Trudno jest przedawkować kwas foliowy bez dodatkowej suplementacji. W przypadku tej witaminy znacznie częściej dochodzi do sytuacji, gdy organizmowi jej brakuje.

Sprawdź, czym skutkuje niedobór witaminy B9, czyli kwasu foliowego

Dlaczego warto dbać o odpowiedni poziom kwasu foliowego w organizmie?

Przede wszystkim kwas foliowy odpowiada za regulowanie wszystkich komórek organizmu, a także:

O autorze
P.Pupiec
Patrycja Pupiec
Redaktorka specjalizująca się w tematyce promocji zdrowia i psychologii. Ciekawość ludzi i ich historii popycha ją do podejmowania trudnych społecznie tematów. Autorka cyklu #StrefaKobiety poświęconego zdrowiu kobiet, w którym rozmawia z lekarzem o profilaktyce i problemach, z jakimi się zmagają. Lubi być na bieżąco, dlatego śledzi naukowe odkrycia, zwłaszcza te dotyczące medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.