Ta witamina może chronić komórki przed śmiercią. Sprawdź, czy masz ją w apteczce
Ta witamina jest niezbędna dla utrzymania prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bierze udział w procesie krzepnięcia krwi, reguluje gospodarkę wapniową. Jak niedawno udowodnili naukowcy, ta substancja działa jako silny przeciwutleniacz i ochrania komórki przed jednym z rodzajów ich naturalnej śmierci. Według nich to odkrycie może być pomocne w leczeniu różnego typu chorób degeneracyjnych.
Każda witamina wpływa inaczej na nasz organizm. Tu jest mowa o witaminie K, która odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego i kostnego, bierze udział w szeregu reakcji enzymatycznych i ma szczególnie ważny wpływ na gospodarkę wapnia. Okazuje, że ma ona jeszcze niezwykłe właściwości, o których napisali niemieccy naukowcy z Centrum Helmholtza w Monachium na łamach czasopisma "Nature".
Nowa, nieznana funkcja witaminy K
Witamina K może działać jako silny przeciwutleniacz i hamować ferroptozę, czyli proces obumierania komórek pod wpływem żelaza. Jest on skutkiem oksydacyjnych uszkodzeń komórkowych błon. W ciągu ostatnich lat w kilku publikacjach naukowych powiązano go nawet m.in. z rozwojem choroby Alzheimera i uszkodzeniami różnych narządów.
Hamowanie ferroptozy jest obiecującym podejściem, jeśli chodzi o terapie leczenia różnego typu chorób degeneracyjnych. Uczeni przyglądają się temu intensywnie i badają różne substancje, które właśnie mogą oddziaływać na ten proces. To, co odkryli naukowcy z różnych ośrodków badawczych w Niemczech, rzuca nowe światło na rolę witaminy K. W ramach przeprowadzonej analizy sprawdzili działanie w tym zakresie naturalnych witamin oraz ich pochodnych.
Jeden z głównych autorów badania, dr Eikan Mishima, powiedział, że ich wnioski są zaskakujące. - Odkryliśmy, że witamina K, w tym filochinon (witamina K1) oraz menachinon-4 (witamina K2) mogą sprawnie chronić komórki przed ferroptozą - dodał. Co więcej, zdaniem naukowców ta substancja jest w stanie zatrzymywać tlenowe rodniki wewnątrz podwójnej błony komórkowej, przez co znacznie im utrudnia destrukcyjne zadanie.
Witamina K działa jako silny przeciwutleniacz. Tak wywnioskowali naukowcy
Odwołując się do wcześniejszych badań, zrealizowanych w 2019 roku przez zespół badawczy pod kierownictwem dr Marcusa Conrada, warto nadmienić, że został zidentyfikowany enzym (FSP1). Zmienia on właśnie witaminy K w taką formę, która chroni komórki przed śmiercią.
W opinii naukowca Conrada te wyniki łączą w sobie badania nad ferroptozą i biologią witaminy K. - Posłużą one jako stopień na drodze do opracowania nowych strategii terapeutycznych, w których znaczenie ma ferroptoza - podkreśla.
Jak zauważyli badacze, ferroptoza prawdopodobnie stanowi jeden z najstarszych rodzajów komórkowej śmierci. Jednocześnie podejrzewają, że witamina K może być jednym z najstarszych przeciwutleniaczy. Dr Conrad skomentował te doniesienia naukowe, stwierdzając, iż "można spodziewać się ujawnienia nieznanego wcześniej znaczenia witaminy K dla ewolucji życia".
Polecany artykuł: