Ciągle biegasz nocą do toalety? To może być objaw poważnej choroby

2024-01-24 10:55

Jeżeli nocą budzi cię nie tylko gonitwa myśli, ale też potrzeba gnania do toalety, to może być znak, że w organizmie dzieje się źle. O jakich chorobach mogą świadczyć nocne biegunki?

Ciągle biegasz nocą do toalety? To może być objaw poważnej choroby
Autor: Getty Images

Nocna biegunka - powód do niepokoju

Oczywiście, biegunka może się zdarzyć każdemu. Czasem to efekt zatrucia, czasem infekcji, a niekiedy nietolerancji pokarmowej. Jeżeli jednak biegunki zdarzają się częściej niż sporadycznie, może być to objaw poważnej choroby. Szczególnym przypadkiem są tu biegunki nocne.

W formie 24: oczyszczanie jelita grubego

Najczęstsze przyczyny biegunki - wirusy 

Za 90 proc. biegunek odpowiadają wirusy. Dolegliwości mogą być uciążliwe, ale zwykle mijają po kilku dniach. Jeśli biegunka trwa dłużej niż 30 dni, wówczas określana jest jako biegunka przewlekła. To niebezpieczny stan, który może prowadzić do odwodnienia i wyniszczenia organizmu.

Warto jednak mieć na uwadze, że zwykle ma ona inne podłoże i świadczy o tym, że organizm zmaga się z chorobą. Taka sytuacja wymaga konsultacji medycznej. Pacjent z przewlekłą biegunką potrzebuje wsparcia w celu wzmocnienia organizmu po biegunce, jak i uporania się z jej przyczyną. 

Nocne biegunki - niebezpieczny objaw

Biegunki, które towarzyszą pacjentowi nocami, to częsty objaw chorób nowotworowych, szczególnie w obrębie układu pokarmowego. Inne częste przyczyny, to skutki leczenia niektórymi farmaceutykami.

Nocne biegunki towarzyszą też osobom po chemioterapii. Również pacjenci z chorobami endokrynologicznymi i metabolicznymi mogą zmagać się z trudnym i uciążliwym problemem biegunek nocą.

Nocne biegunki mogą też być odpowiedzią organizmu na choroby wątroby, choroby jelit, pasożyty. Podobne objawy może generować też nadczynność tarczycy, cukrzyca i zaburzenia odporności, zarówno pierwotne, jak i nabyte. 

Jeśli biegunki nocne są epizodyczne, krótkotrwałe, mogą to być skutki emocji, stresu, ale również alergii lub nietolerancji pokarmowych, czy po prostu niewłaściwego menu danego wieczoru, jak choćby spożywania alkoholu.

Nocne biegunki - leczenie

Co powinno szczególnie niepokoić, jeśli pacjent zaobserwuje nocne biegunki? Warto pamiętać, że już sam ten fakt trzeba zgłosić lekarzowi. Poza tym alarmujące sygnały to: śluz w stolcu, krew w stolcu.

Inne niepokojące sygnały to m.in. nieuzasadnione chudniecie, bóle brzucha, utrzymująca się gorączka, utrzymujące się uczucie osłabienia i nieuzasadnionego zmęczenia.

Te objawy należy zgłosić lekarzowi, który skieruje pacjenta na dalszą diagnostykę u gastrologa lub gastroenterologa, a ten z kolei zdecyduje, czy potrzebna jest kolonoskopia, gastroskopia, badania pod kątem pasożytów, nietolerancji pokarmowych, czy inne testy.