Bolą cię plecy? To jeden z objawów niedoboru kluczowej witaminy

2022-10-27 11:32

Ból pleców to bardzo powszechna dolegliwość. Może mieć różne przyczyny, ale najczęściej pojawia się w wyniku złej postawy, zmian zwyrodnieniowych czy stanów zapalnych w obrębie tkanek lub stawów. Jednym z powodów, z których odczuwamy nawracające bóle pleców, może być również niedobór witaminy D.

Bolą cię plecy? To jeden z objawów niedoboru kluczowej witaminy
Autor: Getty Images

Witamina D jest najważniejszą witaminą dla układu kostnego. Wpływa na regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej, a więc na to, czy kości są mocne i zdrowe. Ma również ogromne znaczenie dla prawidłowej pracy mięśni - zwiększa bowiem liczbę komórek mięśniowych i ich siłę.

Jej niedobór może doprowadzić m.in. do osteoporozy, czyli choroby, w trakcie której dochodzi do stopniowej utraty gęstości kości, i w związku z tym może dochodzić do częstych złamań. Skutkiem deficytu witaminy D może być również osłabienie siły mięśni.

Sprawdź, jakie są objawy niedoboru witaminy D

Naukowcy: nawracający ból pleców może mieć związek z niedoborem witaminy D

Niedobór witaminy D może objawiać się w bardzo nieprzyjemny sposób - silnym bólem mięśni i stawów. To, że w przypadku deficytu tej witaminy mogą boleć plecy, a ból może nawracać, udowodniły różne badania naukowe, przeprowadzone m.in. przez niemieckich naukowców z Uniwersytetu w Giessen, ale również badaczy z Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej w USA.

Co więcej, badania dowiodły, że suplementacja witaminą D może zmniejszyć uporczywy ból pleców, zwłaszcza u osób z nadwagą lub otyłością. W jeszcze innym badaniu naukowcy stwierdzili, że ból pleców nasilał się wraz ze wzrostem niedoboru witaminy D - i z tego powodu zalecali, by u pacjentów cierpiących na silny ból pleców lekarze oceniali również poziom stężenia tej witaminy.

Jak poznać, że plecy bolą z powodu braku tej witaminy?

Ból pleców spowodowany niedoborem witaminy D może pojawiać się w różnych sytuacjach - zarówno w trakcie ruchu, jak i w spoczynku. Dlatego jeśli bolą cię plecy, warto - przy okazji  innych zleconych przez lekarza badań - wykonać również oznaczenie stężenia poziomu witaminy D w surowicy.

Jeśli jej poziom będzie zbyt niski, może być to przyczyna bólu pleców. Wówczas konieczna będzie jej suplementacja w dawce zaleconej przez lekarza - dobiera się ją bowiem nie tylko w oparciu o poziom niedoboru, lecz również biorąc pod uwagę m.in. wagę pacjenta i jego dietę.

Inne możliwe objawy niedoboru witaminy D

Ból pleców nie jest bynajmniej jedynym objawem, na który warto zwrócić uwagę - niedobór witaminy D daje również szereg innych symptomów. Poziom witaminy D warto oznaczyć zwłaszcza, jeśli zauważamy u siebie takie objawy, jak:

  • łatwe męczenie się
  • ciągłe zmęczenie
  • obniżony nastrój
  • problemy ze snem, w tym również bezsenność
  • nawracające infekcje
  • choroby przyzębia
  • brak apetytu
  • nadmierna potliwość.