Ból w okolicy pępka: przyczyny

2022-07-29 14:56

Ból w okolicy pępka może mieć wiele przyczyn - od zbyt ciasnego ubrania po poważne choroby, wymagające natychmiastowej interwencji chirurga. Źródłem bólu w okolicy pępka może być jelito cienkie (czyli końcowy odcinek jelita krętego, kątnica, wstępnica), wyrostek lub prawa połowa jelita grubego. W przypadku kobiet, ból wokół pępka może pojawiać się również w trakcie owulacji. Jakim chorobom może towarzyszyć ból w okolicy pępka?

Ból w okolicy pępka? Może być objawem wielu schorzeń
Autor: Getty Images

Spis treści

 1. Ból w okolicy pępka: tak zaczyna się zapalenie wyrostka robaczkowego
 2. Ból w okolicy pępka, któremu towarzyszy opuchlizna
 3. Bóle w okolicy pępka w ciąży
 4. Ból w okolicy pępka u kobiet
 5. Ból w okolicy pępka wywołany przez nieżyt jelit
 6. Ból i wyczuwalne bicie serca w okolicy pępka
 7. Nagły, kłujący ból w okolicy pępka bez przyczyny
Kiedy ból brzucha powinien szczególnie niepokoić?

Ból w okolicy pępka może być nagły i kłujący lub przewlekły, niekiedy przypomina kolkę. Zanim zaczniesz się nim niepokoić, zastanów się, kiedy odczuwasz dolegliwości - być może przyczyny bólu w okolicy pępka są bardzo prozaiczne: zbyt ciasne ubranie powodujące ucisk często sprawia, że pojawiają się dolegliwości bólowe w obrębie jamy brzusznej. Zdarza się też, i to nie tylko w przypadku alergików, że pasek z metalową klamrą staje się przyczyną bolesnej opuchlizny i swędzącej wysypki.

Ból w okolicy pępka: tak zaczyna się zapalenie wyrostka robaczkowego

Ból, nasilający się przy kaszlu i uciskaniu w okolicy pępka jest jednym z pierwszych objawów ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego - dopiero z czasem ból ten przemieszcza się  do jego prawej dolnej części. Charakterystyczny jest brak apetytu, nudności, wymioty i gorączka. W razie podejrzenia zapalenia wyrostka należy jak najszybciej pojechać do szpitala.

Ból w okolicy pępka, któremu towarzyszy opuchlizna

Jeśli bólowi w okolicy pępka towarzyszy opuchlizna, to może oznaczać, że przyczyną jest:

 • przepuklina pępkowa - potwierdzenie uzyskuje się po badaniu palpacyjnym i wykonaniu USG
 • czyrak - konieczne jest zastosowanie antybiotyku miejscowo i również doustnie
 • ropień - zwykle należy go naciąć i zdrenować, konieczne jest przyjmowanie antybiotyku

Bóle w okolicy pępka w ciąży

W ciąży bóle brzucha w okolicy pępka, często promieniujące na boki i zdaniem wielu kobiet przypominające wbijanie szpilki albo kolkę, spowodowane są przede wszystkim rozrastaniem się macicy, która uciska jelita i pęcherz.

Ból w okolicy pępka u kobiet

Kobiety mogą odczuwać ból w okolicy pępka przede wszystkim z dwóch powodów:

 • pęknięcie pęcherzyka Graafa - ból owulacyjny, który pojawia się nagle między 10. a 16. dniem cyklu miesiączkowego po prawej lub lewej stronie pępka, może być dość ostry, trwa od kilku sekund do kilku minut
 • zapalenie przydatków - nagły skurczowy ból po obu stronach pępka, nasilający się podczas stosunku, może również promieniować do pachwin i ud; towarzyszą mu osłabienie, gorączka lub stan podgorączkowy, niekiedy pojawiają się także nudności, wymioty (wskutek podrażnienia otrzewnej) oraz biegunka

Ból w okolicy pępka wywołany przez nieżyt jelit

Nieżyt jelit, najczęściej wywołany przez bakterie lub wirusy stan zapalny błony śluzowej jelit, często objawia się napadowym bólem w okolicy pępka, przypominającym kolkę.

Ból i wyczuwalne bicie serca w okolicy pępka

Wiele szczupłych osób uskarża się na takie objawy, ale w ich przypadku rzadko mają one podłoże patologiczne, są raczej normą. Zawsze jednak warto odwiedzić lekarza, bo tego typu objawy towarzyszyć mogą tętniakowi aorty brzusznej.

Nagły, kłujący ból w okolicy pępka bez przyczyny

Jeśli badania nie wskazują na żadną chorobę, to należy wziąć pod uwagę nerwoból - to częsta przypadłość u osób nadpobudliwych emocjonalnie.