Ból brzucha z prawej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z prawej strony?

2017-07-27 12:12

Ból brzucha z prawej strony może być spowodowany zapaleniem wyrostka robaczkowego albo pęcherzyka żółciowego lub problemami z wątrobą. Gdy jest bardzo silny lub trwa bardzo długo, nie należy go lekceważyć, bo choroby, które go powodują, mogą być nawet bezpośrednim zagrożeniem dla życia. Jakie są przyczyny bólu brzucha z prawej strony?

Ból brzucha z prawej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z prawej strony?
Autor: Photos.com Jakie są przyczyny bólu brzucha z prawej strony?

Spis treści

  1. Nagły, tępy, gniotący ból w okolicy prawego podżebrza
  2. Przewlekłe bóle w prawej połowie jamy brzusznej
  3. Pulsujące bóle brzucha z prawej strony
  4. Ostry, stały ból brzucha z prawej strony
  5. Ból w górnej prawej ćwiartce brzucha
  6. Silny skurczowy ból w prawym podbrzuszu

Ból brzucha z prawej strony, gdy trwa zbyt długo lub jest bardzo intensywny powinien być niezwłocznie skonsultowany z lekarzem. Jakie są przyczyny bólu brzucha z prawej strony?

Kiedy ból brzucha powinien szczególnie niepokoić?

Nagły, tępy, gniotący ból w okolicy prawego podżebrza

Nagły, tępy, gniotący ból w okolicy prawego podżebrza, promieniujący do tyłu lub pod prawą łopatkę często jest objawem kamicy żółciowej. Towarzyszą mu nudności i wymioty oraz wzdęcia brzucha. Chory bardzo cierpi, a żadna pozycja nie łagodzi bólu.

Przewlekłe bóle w prawej połowie jamy brzusznej

Przewlekłe bóle w prawej połowie jamy brzusznej mogą być pochodzenia jelitowego, choć często traktowane są jako objaw przewlekłego zapalenia wyrostka robaczkowego lub pęcherzyka żółciowego. Jeśli współistnieje z nimi niedokrwistość to z dużym prawdopodobieństwem można podejrzewać raka okrężnicy.

Czytaj także: Ból w okolicy pępka: przyczyny  

Pulsujące bóle brzucha z prawej strony

Pulsujący ból brzucha z prawej strony, często promieniujący do krzyża oraz krocza, może być objawem tętniaka aorty brzusznej. Pulsujący ból brzucha z prawej strony wymaga jak najszybszego kontaktu z lekarzem, bo gdy dojdzie do pęknięcia tętniaka, ból staje się nieznośny i dochodzi do wstrząsu krwotocznego.

Jest to stan najwyższego zagrożenia życia i tylko natychmiastowa operacja naczyniowa może uratować chorego.

Ostry, stały ból brzucha z prawej strony

Ostry, stały ból brzucha z prawej strony to znak, że rozwija się ostry stan zapalny, obejmujący otrzewną ścienną. Ból taki nasila się przy ucisku powłok brzusznych lub po nagłym oderwaniu ręki od skóry brzucha. Nasila się też podczas ruchów chorego.

Poza tym w miejscu bólu pojawia się tzw. obrona mięśniowa, czyli wzrost napięcia mięśni powłok brzucha. Objawy te wskazują na zapalenie otrzewnej, które wymaga natychmiastowego leczenia operacyjnego, gdyż jest to stan zagrożenia życia.

Czytaj też: Kłujący ból brzucha - kłucie w brzuchu może być objawem choroby

Co może oznaczać ból w okolicy pępka?

Ból w górnej prawej ćwiartce brzucha

Ból w górnej prawej ćwiartce brzucha, nasilający się z upływem dni, zmęczenie, gorączka, nudności i wymioty. Czasami ciemny mocz, jasny stolec, zażółcenie białek oczu i skóry. To może być zapalenie wątroby, rak trzustki. Należy bez zwłoki zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Czytaj też: Ból w nadbrzuszu - przyczyny. O czym świadczy ból w górnej części brzucha?

Silny skurczowy ból w prawym podbrzuszu

Silny skurczowy ból w prawym podbrzuszu może być objawem zapaleniu jajnika czy zapaleniem przydatków macicy. Ból jest rozlany, ma zmienne natężenie, często jest odczuwany obustronnie, przy czym rzadziej niż w innych przypadkach występuje obrona mięśniowa.

Jak najszybciej trzeba skonsultować się z ginekologiem, bo przedłużający się stan zapalny może prowadzić nawet do niepłodności.

Oto domowe sposoby na ból brzucha!