Zapalenie wyrostka - objawy. Sprawdź, jakie są objawy zapalenia wyrostka robaczkowego

2020-08-07 14:11 Anna Ławniczak

Zapalenie wyrostka robaczkowego objawia się przede wszystkim bólem brzucha. Zawsze wymaga interwencji lekarza. Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego mogą być jednak nietypowe, zwłaszcza u dorosłych. Sprawdź jakie objawy mogą świadczyć o zapaleniu wyrostka robaczkowego.

Wyrostek robaczkowy (łac. appendix vermiformis) to uwypuklenie pierwszej części jelita grubego, w miejscu, gdzie łączy się ono z cienkim. Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego to przede wszystkim ostry ból i podwyższona temperatura. Zapalenie wyrostka robaczkowego leczy się usuwając chory organ. 

Przy szybko rozwijającym się zapaleniu wyrostka robaczkowego do jego pęknięcia i zapalenia otrzewnej może dojść przed upływem 24 godzin.

Spis treści

  1. Zapalenie wyrostka robaczkowego - objawy
  2. Nietypowe objawy zapalenia wyrostka robaczkowego
  3. Leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego
Posłuchaj o zapaleniu wyrostka robaczkowego. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Zapalenie wyrostka robaczkowego - objawy

Typowe objawy zapalenia wyrostka robaczkowego to ból brzucha, który początkowo pojawia się wokół pępka lub ból w nadbrzuszu. Po kilku godzinach ból sytuuje się po prawej stronie w okolicy kości biodrowej. Jest ostry, nasila się przy podnoszeniu prawego kolana i przy wyciąganiu prawej nogi do tyłu, jak również przy chodzeniu i kaszlu.

Przy ucisku w dolnej części prawej strony brzucha, w tzw. punkcie McBurneya, czyli w połowie drogi między górną częścią kolca biodrowego a pępkiem, chory odczuwa dużą bolesność, jeśli otrzewna nie jest podrażniona.

Pojawia się objaw Blumberga - w trakcie badania palpacyjnego brzucha występuje obrona mięśniowa (sztywność mięśni nie pozwalająca pogłębić ucisku) oraz ból, gdy badający zaprzestaje ucisku i odrywa rękę od brzucha.

Dla zapalenia wyrostka robaczkowego charakterystyczny jest również objaw Jaworskiego, ujawniający zapalenie wyrostka robaczkowego ułożonego za kątnicą. Można go zaobserwować, gdy chory leżąc, opuszcza powoli, podniesioną wcześniej wyprostowaną prawa nogę, a badający w tym czasie uciska okolice wyrostka. Gdy w trakcie pojawia się narastający ból, objaw jest dodatni.

Typowym objawem zapalenia wyrostka robaczkowego jest także gorączka, ale nie przekraczająca 38 st. C oraz wstręt do jedzenia, nudności oraz wymioty.

Poza tym występuje tachykardia (przyspieszone bicie serca) i bolesność w przypadku badania per rectum.

Nietypowe objawy zapalenia wyrostka robaczkowego

Podejrzewając zapalenie wyrostka robaczkowego trzeba brać pod uwagę to, że objawy zależą od jego położenia oraz od tego, czy mamy do czynienie z podrażnieniem otrzewnej czy nie, i mogą być dość nietypowe.

Ból może od razu pojawić się w prawej dolnej części brzucha. Bywa, że chory odczuwa tylko wzdęcia, ma uczucie ciężkości w jelitach albo zaparcie.

Może wystąpić też parcie na mocz spowodowane tym, że wyrostek robaczkowy sąsiaduje z moczowodami, pojawia się przede wszystkim wtedy, gdy wyrostek położony jest w okolicy miednicy mniejszej.

Jeśli wyrostek zlokalizowany jest nietypowo, ostry ból może być odczuwany w okolicach nadbrzusza, linii środkowej, dolnej lewej części brzucha oraz pod żebrami.

Leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego

Z niepokojącymi objawami należy zgłosić się do lekarza. Jeśli wiele wskazuje na zapalenie wyrostka robaczkowego, ale lekarz nie jest tego pewny, chorego przyjmuje się do szpitala na 1-2 godziny obserwacji. Jeżeli diagnoza się potwierdzi, trzeba przeprowadzić operację usunięcia wyrostka robaczkowego.

Czytaj też: 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Artur
|

Witam od polowy grudnia 2017 pobolewa mnie brzuch po prawej stronie bole sa w miare delikatne i napadowe ale denerwujace miewam zaparcia np 2 dni a pozniej biegunka badania krwi imoczu dobra chirurg nie stwierdził przepukliny ani wyrostka ktorego podejrzewam :( sam uciskam kiedy pobolewa i nie czuje bolu
gastroskopia ok bole nasilaja sie kiedy dzwigam wpracy jak nic nie robie jest ok czasem zaboli wbrzuchu po posilku ma rewolucje bulgotanie co to moze byc bo lekarz rodz stwierdzil ze zrobil wszystko skierowalmnie jeszcze na kolonoskopie Prosze o odpowiedz :)

Tadeusz
|

A co może z lewej strony boleć,nisko przy miednicy?

Itsme
|

Woreczek zolciowy raczej

Ann
|

Ja takie bóle miałam przez długi okres czasu. Lekarz stwierdził nieprawidłowy rozrost flory bakteryjnej ktora standardowo bytuje w jelicie grubym w strone jelita cienkiego gdzie nie powinno ich byc. Objawy przeszły po antybiotykoterapii

maja
|

kuje mnie w prawym dolnym rogu brzucha czy to wyrostek

flmao
|

ziza jak tam Twoja sytuacja z tym dyskomfortem? Robiłaś jakieś badania, coś więcej wiesz? Pytam ponieważ sam miewam ten dyskomfort dokładnie jak opisujesz, byłem na badaniu usg i niby wszystko w normie, krew też w porządku. Zaczęło się już około 4 miesiące temu, około 2 tygodni na początku było cały czas a teraz tylko czasami. Zauważyłem, że po wypiciu kawy często ten dyskomfort się pojawia, a tak poza tym to losowo. Jak możesz to podziel się, pozdrawiam

gosia
|

idz do lekarza!!! a najlepiej na ostry dyzur. na wyrostek to nie wyglada..ale nie mozna tego lekcewarzyc

ziza
|

a jesli w moim przypadku dolegliwościami jest: dyskomfort po prawej części brzucha , czasem całkiem na dole jak by jajniki albo wyzej na wysokości pępka, zaznaczam że to nie BÓL tylko lekki ucisk. Nie mogłam nic zjeść przez około 2 dni ale nie wymiotowałam, raz czy dwa miałam biegunkę- zwykle po smażonych potrawach. Brzuch mam normalny, nawet przy uciskaniu nic mnie nie boli. Gorączki też nie było. Taki stan trwa u mnie już około tygodnia. Proszę o odpowiedź