Pierwsze objawy raka pęcherza moczowego. Co powinno zwrócić uwagę?

2021-10-25 12:34
Pęcherz
Autor: Getty Images

Rak pęcherza moczowego jest jednym z częściej diagnozowanych nowotworów u osób starszych. Niestety, w większości przypadków choroba wykrywana jest zbyt późno, kiedy to szanse wyleczenia są niewielkie. Jakie są pierwsze objawy choroby? Na co zwrócić uwagę?

Rak pęcherza moczowego rozpoznawany jest głównie u mężczyzn po 50. roku życia - to właśnie panowie stanowią aż 75 proc. pacjentów. W Polskce nowotwór pęcherza moczowego jest 5. pod względem rozpoznawania nowotworem złośliwym u mężczyzn, a u kobiet 14. Najważniejszym punktem leczenia jest jak najwcześniejsze wykrycie choroby, które daje szansę na całkowite wyleczenie bez wznowy. Rak pęcherza moczowego rozwija się podstępnie, a jego objawy często mylone są z zapaleniem pęcherza moczowego. Co powinno zwrócić uwagę? Jakich sygnałów nie należy bagatelizować?

Spis treści

  1. Pierwsze objawy raka pęcherza moczowego - krwiomocz
  2. Pierwsze objawy raka pęcherza moczowego - częstomocz
  3. Pierwsze objawy raka pęcherza moczowego - ból
  4. Objawy w zaawansowanym stadium choroby
Sprawdź, jak dbać o nerki

Pierwsze objawy raka pęcherza moczowego - krwiomocz

Krwiomocz jest jednym z wcześniejszych objawów raka pęcherza moczowego - występuje aż u 85 proc. chorych. Może mieć charakter nawracający lub stały.

Zabarwienie moczu obecną w nim krwią powinno być pierwszym sygnałem do niepokoju, skłaniającym do wizyty u lekarza. W niektórych przypadkach ilość krwi w moczu jest na tyle mała, że nie powoduje zmiany jego koloru. Krew możliwa jest do wykrycia podczas analizy moczu.

Pierwsze objawy raka pęcherza moczowego - częstomocz

Charakterystycznym, ale rzadziej występującym objawem nowotworu pęcherza moczowego jest częstomocz i uczucie parcia na pęcherz. Chorzy z toalety korzystają zdecydowanie częściej niż dotychczas, nawet i w nocy.

Zmiana trybu oddawania moczu najczęściej zostaje zbagatelizowana i nie skłania do konsultacji lekarskiej. To wielki błąd!

Pierwsze objawy raka pęcherza moczowego - ból

Dodatkowym objawem raka pęcherza moczowego - który może występować, ale nie musi - jest:

  • bolesność podczas oddawania moczu,
  • ból w podbrzuszu
  • i ból w okolicy lędźwiowej.

Ból najczęściej ustępuje po pewnym czasie po oddaniu moczu i pojawia się podczas kolejnej wizyty w toalecie.

Objawy w zaawansowanym stadium choroby

W zaawansowanym stadium raka pęcherza moczowego mogą pojawić się regionalnie powiększone węzły chłonne i obrzęki kończyn dolnych. Chorzy uskarżają się na bóle kostne, które wskazują na przerzuty odległe.

Pamiętaj!

Rak pęcherza moczowego rozwija się bardzo podstępnie, nie daje konkretnych objawów. Tym samym bardzo często wszystkie symptomy utożsamiane są z innymi, mniej niebezpiecznymi schorzeniami nieonkologicznymi np. zapaleniem pęcherza. Rzadko zdarza się, że osoba łączy występujące u niej objawy z rozwijającą się chorobą nowotworową.

W przypadku pojawienia się niepokojących sygnałów należy zgłosić się do lekarza, który zleci wykonanie badania USG jamy brzusznej i miednicy z prawidłowo wypełnionym pęcherzem oraz cytologię osadu moczu.

Ważnym etapem diagnostyki jest ocena moczowodów i układów kielichowo-miedniczkowych. Nowotwór złośliwy pęcherza moczowego często występuje wieloogniskowo.

Czytaj też: Rak pęcherza moczowego - przyczyny, objawy, leczenie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.