Mastektomia prewencyjna: wskazania, przebieg i skuteczność

2013-05-14 11:55 ap

Mastektomia prewencyjna to amputacja piersi (jednej lub obu), którą wykonuje się, by zminimalizować ryzyko wystąpienie raka piersi. Amputacja prewencyjna piersi jest rozwiązaniem dla kobiet, u których w badaniach genetycznych wykryto mutację genów BRCA1 i/lub BRCA2, odpowiedzialnych za rozwój raka piersi.

Mastektomia prewencyjna może obniżyć ryzyko pojawiania się raka piersi nawet o 90 procent, jednak nie daje całkowitej pewności, że nowotwór się nie pojawi. To dlatego niektórzy lekarze, zamiast mastektomii prewencyjnej proponują stałe monitorowanie stanu piersi oraz ograniczenia alkoholu, wprowadzenia diety niskotłuszczowej, regularnych ćwiczeń i unikania hormonalnej terapii zastępczej. Decyzja zawsze jednak należy do kobiety.

Spis treści

 1. Mastektomia prewencyjna: rodzaje
 2. Mastektomia prewencyjna: wskazania
 3. Skuteczność prewencyjnej mastektomii
 4. Mastektomia prewencyjna: powikłania

Mastektomia prewencyjna: rodzaje

Są dwa rodzaje mastektomii prewencyjnej:

 • mastektomia prewencyjna całkowita - usuwana jest całą pierś wraz z brodawką, to rozwiązanie jest zalecane przez lekarzy, bo zapewnia największą ochronę przed rozwinięciem raka w pozostawionych tkankach
 • mastektomia prewencyjna tkanki podskórnej - usuwana jest tkanka piersi, ale brodawka pozostaje nienaruszona.

Mastektomia prewencyjna: wskazania

Mastektomia prewencyjna nie jest zabiegiem ratującym życie. Wykonuje się ją u pacjentek, które jako nosicielki zmutowanych genów BRCA1 i BRCA2, wyrażą wolę poddania się zabiegowi. Lekarze rekomendują mastektomię prewencyjną w przypadku pacjentek, które:

 • wcześniej chorowały na raka – jeśli nowotwór pojawił się w jednej piersi, to szanse na jego pojawienie się w drugiej rosną
 • w rodzinie występował nowotwór piersi
 • mają mutacje genów BRCA1 lub BRCA2
 • chorują na raka zrazikowego in situ
 • mają rozproszone i niedookreślone mikrozwapnienia piersi lub zgęstnienia – gęsta tkanka piersi zwiększa ryzyko raka piersi i utrudnia diagnozowanie
 • przechodziły radioterapię przed 30. rokiem życia

Kampania edukacyjna Zaawansowany rak piersi. Wiem więcej! jest skierowana do kobiet, u których rozpoznano przerzutowego raka piersi oraz ich otoczenia: rodziny, przyjaciół, znajomych. Jej celem jest wsparcie potrzeb pacjentek oraz poszerzanie wiedzy w społeczeństwie na temat tej choroby m. in. poprzez wspólną rozmowę na trudny temat zaawansowanej choroby nowotworowej.

W ramach akcji powstał m. in. specjalny, dedykowany serwis edukacyjny Zaawansowanyrakpiersi.pl, stworzony specjalnie dla kobiet chorych na zaawansowanego raka piersi. Inicjatorem kampanii jest firma Novartis Oncology Polska we współpracy z partnerem społecznym: federacją Stowarzyszeń „Amazonki” oraz partnerami wspierającymi: Polskimi Amazonkami Ruch Społeczny, Fundacją Onkocafe-Razem Lepiej, Fundacją Omea Life Rak piersi nie ogranicza i Fundacją Rak’n’Roll-Wygraj Życie.

PL2009300765

Skuteczność prewencyjnej mastektomii

Mastektomia prewencyjna nie wyklucza całkowicie ryzyka zachorowania na raka piersi. Dlaczego? Bo komórki budujące piersi mogą występować nie tylko w piersiach, ale również w okolicznych tkankach. Lekarz nie jest w stanie usunąć ich wszystkich, stąd ryzyko, że nowotwór rozwinie się w pozostałościach tkanki utkania gruczołu piersiowego.

Mastektomia prewencyjna: powikłania

Powikłania po mastektomii prewencyjnej mogą wystąpić tak jak w przypadku innych operacji - są to najczęściej krwawienia czy infekcje. Dużo częstszym powikłaniem po mastektomii prewencyjnej są problemy psychiczne: kłopoty z samooceną i samoakceptacją, utrata poczucia kobiecości.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE