Znany lek pomoże chorym na Parkinsona i Alzheimera? Obiecujące badania naukowców

2024-09-06 6:54

Lek, który z powodzeniem stosowany jest przy innych problemach zdrowotnych, pomaga usuwać z mózgu toksyczne substancje - ustalili naukowcy z USA. Choć ustalenia dotyczą badań na myszach, to wyniki sugerują, że lek może wspierać terapię takich zaburzeń jak choroba Alzheimera czy Parkinsona.

Znany lek pomoże chorym na parkinsona i alzheimera? Obiecujące badania naukowców
Autor: Getty Images Znany lek pomoże chorym na parkinsona i alzheimera? Obiecujące badania naukowców

Jak wyjaśniają naukowcy z University of Rochester (USA), choroby Parkinsona czy Alzheimera w dużej mierze powodowane są tym, że mózg ma trudności z usuwaniem toksycznych substancji. Jednym z czynników, które utrudniają wspomniane oczyszczanie się mózgu, jest zaawansowany wiek.

Okazuje się jednak, że mózgowi można pomóc, usprawniając działanie naczyń limfatycznych z pomocą znanego od dawna leku. Chodzi o prostaglandynę F2A, która oddziałuje na mięśnie gładkie.

To zwykłe zapominanie, czy choroba Alzheimera? Ekspert: "Często pacjent nie zdaje sobie sprawy, ale bliscy widzą"

Badania wykazują, że przywrócenie funkcji szyjnych naczyń limfatycznych może znacznie poprawić usuwanie toksyn z mózgu w przypadku związanego z wiekiem osłabienia tego procesu

– mówi prof. Douglas Kelley, autor publikacji, która ukazała się piśmie "Nature Aging".

– Co więcej, udało się to uzyskać z pomocą substancji stosowanej już klinicznie, co wskazuje na potencjalną strategię leczenia – dodaje.

Znany lek daje obiecujące wyniki

Jak wyjaśniają badacze, w tym przypadku prostaglandyna F2A wpłynęła na pracę mięśni w naczyniach układu glimfatycznego. To odkryta w 2012 roku część systemu limfatycznego, która pomaga właśnie usuwać z mózgu różnego rodzaju toksyny.

Prof. Kelly podkreśla, że płyn w układzie limfatycznym przenoszony jest przez "sieć małych pomp" - czym różni się od układu sercowo-naczyniowego, w którym jest jedna, duża pompa - serce.

Naukowcy zauważyli, że wraz z wiekiem osłabieniu ulegały skurcze mięśni wspomnianych naczyń oraz pogarszało się działanie obecnych w tych naczyniach zastawek zapobiegających cofaniu się transportowanego płynu. Podanie leku myszom wyraźnie poprawiło działanie naczyń i transport płynu.

Usprawniając ten system z pomocą leku, prawdopodobnie można by wspierać mózg w usuwaniu m.in. nieprawidłowych białek towarzyszących chorobie Alzheimera czy Parkinsona – uważają naukowcy.

– Naczynia te są wygodnie dla nas rozmieszczone blisko powierzchni skóry. Wiemy, że są ważne, a teraz wiemy, jak poprawić ich funkcję. Można sobie wyobrazić, jak takie podejście, być może w połączeniu z innymi interwencjami, mogłoby być podstawą przyszłych terapii tych chorób – podkreśla prof. Kelley.

Choroba Alzheimera - objawy

Choroba Alzheimera to jedna z chorób otępiennych. Dotyka głównie osób po 65. roku życia, przy czym wraz z wiekiem ryzyko zachorowania rośnie. I tak, w grupie 65+ choruje statystycznie 3 proc. osób, powyżej 80. roku życia już 23 proc. osób, a powyżej 90 lat – aż 69 proc.

Coraz częściej mówi się o wczesnej postaci demencji, którą można wykryć nawet u 30-latków. Do rozwoju choroby Alzheimera dochodzi na skutek zmian zachodzących w mózgu wraz z wiekiem i degradacji komórek mózgowych.

Wśród pierwszych objawów choroby Alzheimera wymienić można m.in.:

  • zaniki pamięci, luki dotyczące niedawnych wydarzeń
  • trudności w wykonywaniu dobrze znanych czynności
  • problemy z mową: zapominanie słów, trudności w rozumieniu innych
  • dezorientacja w czasie i miejscu
  • trudności z koncentracją
  • trudności z ustaleniem bieżącej daty
  • kłopoty ze znajdowaniem rzeczy
  • odkładanie rzeczy w niewłaściwe, nietypowe miejsca
  • nietypowe zmiany nastroju i zachowaniu
  • zaburzenia w poruszaniu się i postawie ciała, spowolnienie ruchowe.

Objawy choroby Alzheimera na początkowym etapie łatwo przeoczyć lub zbagatelizować. Dlatego jeśli podejrzewasz, że u kogoś z twoich bliskich może rozwijać się demencja, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Czy grozi ci choroba Alzheimera?
Pytanie 1 z 11
Czy rozwiązywanie codziennych problemów sprawia ci trudności?
Listen on Spreaker.