Ból głowy z przodu - przyczyny i leczenie

2022-01-20 16:54

Ból głowy z przodu to dolegliwość, na którą często skarży się wielu pacjentów. Odczuwanie bólu w przedniej, czołowej części głowy miewa bardzo różne przyczyny – doprowadzać do problemu może zarówno migrena, jak i inne rodzaje bólów głowy czy choroby zatok lub oczu. Jakie jeszcze mogą być przyczyny bólu głowy z przodu i kiedy tego rodzaju ból powinien szczególnie niepokoić?

Młoda kobieta leżąca na kanapie, dokucza jej silny ból głowy z przodu.
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Przyczyny bólu głowy z przodu
  2. Ból głowy z przodu - migrena
  3. Ból głowy z przodu - napięciowy ból głowy
  4. Ból głowy z przodu - choroby oczu
  5. Ból głowy z przodu - choroby zatok
  6. Ból głowy z przodu - guzy mózgu
  7. Ból głowy z przodu - krwotok podpajęczynówkowy
  8. Leczenie bólu głowy z przodu

Bóle głowy to jedna z najczęstszych skarg pacjentów. Pojawiają się u osób z każdej grupy wiekowej i miewają bardzo różne przyczyny. Wtedy, gdy z ich powodu pacjent udaje się do lekarza, zazwyczaj jednym z pierwszych pytań jest to, jakiego rodzaju ból odczuwa chory oraz w którym dokładnie miejscu ból się pojawia.

Pytanie to jest istotne przede wszystkim z tego powodu, iż bóle głowy w różnych lokalizacjach miewają odmienne przyczyny. Co oznacza ból głowy z przodu?

Migrena - czym jest i co ją powoduje?

Przyczyny bólu głowy z przodu

Duża ilość pacjentów skarży się na bóle głowy w przedniej części głowy – do nich doprowadzać może bardzo duża ilość całkowicie odmiennych jednostek.

Ból głowy z przodu - migrena

Jedną z częstszych przyczyn bólu głowy z przodu są migreny. Tego rodzaju bóle głowy trwać mogą od 4 do nawet 72 godzin. Charakteryzuje je to, że ból ma charakter pulsujący i typowo jest on jednostronny.

Dolegliwościom bólowym w tym przypadku towarzyszą zwykle różne inne objawy, takie jak:

Pacjenci mogą zmagać się również z aurą migrenową.

Ból głowy z przodu - napięciowy ból głowy

Ból głowy z przodu pojawiać się może u tych osób, które zmagają się z napięciowymi bólami głowy. Dla jednostki typowe jest to, że związany z nią ból jest tępy i ma charakter uciskający. Nierzadko pacjenci, którzy cierpią na tę dolegliwość, mają wrażenie, jakby jakaś opaska ściskała ich głowę.

Ból w przebiegu napięciowych bólów głowy trwa od kilku do kilkunastu godzin. Charakterystyczne jest także to, że poza bólem pacjenci nie skarżą się na występowanie żadnych innych dolegliwości.

Czytaj też: Jakie leki wywołują ból głowy?

Ból głowy z przodu - choroby oczu

Doprowadzać do bólu głowy z przodu mogą różne schorzenia narządu wzroku. Najczęściej problem spotykany bywa u osób z wadami wzroku oraz u pacjentów chorujących na jaskrę.

W przypadku wad wzroku do bólu głowy predysponuje przede wszystkim dalekowzroczność. Na częste bóle głowy mogą skarżyć się te osoby, które mają nieskorygowaną wadę i np. dużo czytają lub pracują przy komputerze.

U chorych na jaskrę bólowi głowy w przedniej części głowy towarzyszyć mogą inne dolegliwości, takie jak:

  • światłowstręt,
  • łzawienie oczu,
  • nudności,
  • czy odbieranie zamazanego obrazu.

Czytaj też: Ból głowy - przyczyny i rodzaje

Ból głowy z przodu - choroby zatok

Kolejną możliwą przyczyną bólu głowy z przodu są choroby zatok. W przypadku zapalenia zatok pacjenci mogą odczuwać ból głowy w przedniej jej części, który nasila się przy pochylaniu i który ma zazwyczaj charakter pulsujący lub rozpierający.

Typowo w przypadku schorzenia dochodzi do występowania dodatkowych dolegliwości, takich jak:

Ból głowy z przodu - guzy mózgu

Jedną z rzadszych, ale również możliwych przyczyn bólu głowy z przodu, są choroby nowotworowe ośrodkowego układu nerwowego. Dolegliwości bólowe głowy, które związane są z wystąpieniem u chorego guza mózgu, dość często pojawiają się rano.

Oprócz tego zdarzać się może, że ból będzie wybudzał pacjenta ze snu. Charakterystyczne jest również to, że bólowi dość często towarzyszą nudności.

Ból głowy można utożsamiać z przyczyną guzów mózgu, gdy towarzyszy mu nagła, znaczna zmiana zachowania pacjenta (do której może dochodzić w razie pojawienia się zmiany nowotworowej w płatach czołowych mózgu).

Czytaj też: O czym może świadczyć ból z tyłu głowy?

Ból głowy z przodu - krwotok podpajęczynówkowy

Kolejną rzadką, lecz również możliwą przyczyną bólu w przedniej części głowy jest krwotok podpajęczynówkowy. W jego przypadku ból głowy zazwyczaj jest na tyle silny, że pacjenci mawiają, że jest to najsilniejszy ból, jakiego doświadczyli oni w swoim życiu.

Ból ten pojawia się nagle i towarzyszą mu inne, poważne dolegliwości, takie jak np.:

Zobacz, jakie są rodzaje bólu głowy

Leczenie bólu głowy z przodu

Najistotniejsze w przypadku bólu głowy z przodu jest stwierdzenie jego przyczyny. Jako dowód można podać sytuację, w której pacjent zażywa duże ilości leków przeciwbólowych, a tak naprawdę do ustąpienia dolegliwości wystarczyłoby zastosowanie korekcji okularowej istniejącej u niego wady wzroku.

To właśnie dlatego postawienie właściwego rozpoznania jest naprawdę kluczowe – dopiero wtedy można dobrać odpowiednie dla danego pacjenta leczenie, np.:

  • w przypadku migren stosowane są leki z grupy tryptanów, jak i środki zmniejszające ryzyko pojawienia się napadu migreny (takie jak np. kwas walproinowy),
  • zapalenie zatok leczone jest z wykorzystaniem antybiotyków i leków przeciwzapalnych,
  • napięciowe bóle głowy leczy się z kolei z zastosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Boli cię głowa? Sprawdź, czy to migrena
Pytanie 1 z 6
Gdzie zlokalizowany jest ból głowy?
Zdjęcie