Popularny składnik leków na przeziębienie może uszkodzić serce. Pewnie masz go w domu

2023-11-07 22:51

Kojarzysz te wszystkie reklamy, w których zasmarkany, ledwo żywy człowiek, przyjmuje coś bez recepty i niemal natychmiast staje na nogi? To niekoniecznie ściema. Faktycznie niektóre leki bez recepty doskonale maskują objawy infekcji. Choroba się rozwija, możesz nią zarażać otoczenie, ale przez parę godzin czujesz się naprawdę nieźle. Kto by wtedy myślał o powikłaniach i skutkach ubocznych? A te mogą być poważne.

Popularny składnik leków na przeziębienie może uszkodzić serce. Pewnie masz go w domu
Autor: GettyImages

Absolutnie nie chcemy demonizować pseudoefedryny, ważnego składnika wielu leków przeciwprzeziębieniowych. Niewątpliwie znacząco poprawiła funkcjonowanie wielu pacjentów, których dopadają sezonowe infekcje. Dodaje energii, ułatwia oddychanie, pomaga przy nieżytach nosa i przy zapaleniu ucha. Ma jednak także ciemną stronę. Prawidłowo stosowana nie jest groźna, ale wciąż toczy się dyskusja, czy powinna być dostępna bez recepty. Niekontrolowany dostęp do niej może być szkodliwy dla wielu osób, niekoniecznie tylko tych, które próbują się nią narkotyzować.

Poradnik Zdrowie: przeziębienie

Pseudoefedryna - w jakich lekach się znajduje

jeszcze kilka lat temu o pseudoefedrynie i możliwych skutkach ubocznych jej stosowania było głośno. Potem temat przycichł, a ludzie stosują na potęgę preparaty bez recepty, które mają ją w składzie.

Syropy, tabletki, saszetki z proszkiem do rozpuszczenia w wodzie, aerozol do nosa - kto z nas nie stosował kilku specyfików naraz? W ten sposób można pseudoefedrynę przedawkować, bo jest wszechobecna.

Masz w domu leki przeciw przeziębieniu? Sprawdź ich skład i się przekonaj.

Pseudoefedryna - środki ostrożności

Lekarka rodzinna Joanna Zambonelli przyznaje, że sama stosuje preparaty z pseudoefedyną i zaleca je pacjentom, ale pod konkretnymi warunkami:

  • powinny to być osoby ogólnie zdrowe (bez chorób przewlekłych, w dobrej kondycji ogólnej)
  • dorosłe
  • leki należy stosować krótko (3-4 dni), czyli wtedy, gdy objawy są najbardziej dokuczliwe, a ograniczony czas pozwala uniknąć ewentualnych niepożądanych skutków ubocznych
  • nie wolno przekraczać zalecanych dawek maksymalnych i pamiętać o możliwej kumulacji z kilku preparatów.

Pseudoefedryna - możliwe działania niepożądane i skutki uboczne

Lekarka nie zaleca preparatów z pseudoefedryną osóbom starszym, z nadciśnieniem, chorobami serca, zaburzeniami rytmu itp.

- W praktyce nie spotkałam się ani razu z poważnymi konsekwencjami stosowania pseudoefedryny - zapewnia Joanna Zambonelli. Podkreśla zarazem, że jej pacjenci są uprzedzeni o możliwych konsekwencjach, a przede wszystkim skonsultowani pod kątem zagrożeń.

Gorzej, gdy ktoś samodzielnie leczy infekcje, nie czyta ulotek i zapomina o środkach bezpieczeństwa.

Wśród najważniejszych efektów niepożądanych po pseudoefedrynie wymienia się:

  1. niekorzystny wpływ na układ krążenia, w tym podwyższenie ciśnienia tętniczego, zaburzenie rytmu serca, tachykardia (jego przyspieszenie).
  2. problemy ze strony ośrodkowego układu nerwowego, czyli ból głowy, nudności, bezsenność, pobudzenie, drżenie mięśni, zaburzenia snu, rzadko omamy.

Tak, to wszystko po syropku na kaszel czy specyfiku na katar? Owszem. Trzeba też pamiętać, że infekcje osłabiają organizm i wymagają odpoczynku, żeby ten mógł się zregenerować. Jeśli dzięki pseudoefedrynie nie robisz sobie przerwy w pracy, znacząco zwiększasz ryzyko powikłań i nawrótu choroby.