Olejek tymiankowy - właściwości i zastosowanie

2020-10-12 19:20

Olejek tymiankowy słynie ze swoich właściwości antyseptycznych i odkażających, dlatego znalazł zastosowanie w leczeniu objawów przeziębienia i grypy. Jest też popularnym składnikiem wielu kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów, ciała i twarzy.

Olejek tymiankowy - właściwości i zastosowanie
Autor: Getty Images

Olejek tymiankowy otrzymuje się z ziela tymianku pospolitego, które poddaje się destylacji. Olejek tymiankowy właściwie stosowany może przynieść bardzo wiele pożytku zarówno dla naszego zdrowia, jak i urody (ma bowiem działanie przeciwbakteryjne, antygrzybicze i przeciwzapalne). W zbyt dużych dawkach może być jednak śmiertelnie niebezpieczny. 

Spis treści

  1. Olejek tymiankowy - właściwości lecznicze
  2. Olejek tymiankowy - zastosowanie w kosmetyce
  3. Olejek tymiankowy - jak go stosować?
  4. Olejek tymiankowy - środki ostrożności i przeciwwskazania

Olejek tymiankowy - właściwości lecznicze

Olejek tymiankowy zawiera korzystne dla naszego zdrowia olejki eteryczne, głównie tymol i karwakrol, i to im zawdzięcza większość swoich prozdrowotnych właściwości:

Olejek tymiankowy - zastosowanie w kosmetyce

Olejek tymiankowy odkażająco i oczyszczająco na skórę, dlatego jest powszechnie dodawany do wszelkiego rodzaju kosmetyków przeznaczonych do cery tłustej i trądzikowej, dezodorantów, żeli po goleniu, z kolei w szamponach ma za zadanie zwalczać łupież i ograniczać nadmierne przetłuszczanie się włosów. Niektórzy producenci dodają go też do past do zębów i płynów do płukania jamy ustnej, gdyż ma działanie odkażające i łagodzi stany zapalne dziąseł.

Olejek tymiankowy - jak go stosować?

  • do płukania gardła i jamy ustnej
  • do inhalacji - 5-10 kropli olejku tymiankowego wlać do szklanki gorącej wody
  • do kąpieli - 1-2 łyżeczki olejku wlać do wanny wypełnionej w 1/3 wodą o temperaturze 36-38°C, czas kąpieli to 10-15 min
  • jako naturalny odświeżacz powietrza
  • do masażu - 3-5 kropli olejku dodać do 12 kropli olejku nośnikowego, a następnie kulistymi ruchami dłoni masować ciało

Olejek tymiankowy - środki ostrożności i przeciwwskazania

Tymol, któremu olejek tymiankowy zawdzięcza swoje właściwości, ma też niestety swoją ciemną stronę. W zbyt dużych ilościach może być trujący dla naszego organizmu: uszkodzić nam wątrobę, nerki, serce, a nawet ośrodkowy układ nerwowy, co zwykle kończy się śmiercią. Dlatego należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta co do dawkowania olejku i nigdy nie przekraczać zalecanej dawki.  

Oto pierwsze objawy zatrucia olejkiem tymiankowym:

Olejku tymiankowego nie powinny zażywać:

Czytaj też: