Czyszczenie uszu: jak prawidłowo czyścić uszy?

2019-06-07 15:26 Agata Joanna Nowicka - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie" | Konsultacja: dr Edward Ślączka

Ciągle masz zatkane uszy, mimo że dokładnie czyścisz je z woskowiny? Boisz się, że możesz sobie zaszkodzić usuwając nadmiar woskowiny patyczkiem? I czy w ogóle musisz to robić? Warto wiedzieć, jak prawidłowo czyścić uszy i uniknąć płukania ucha u laryngologa.

Oczyszczanie uszu nie powinno ci spędzać snu z powiek, bo zdrowe uszy oczyszczają się same, a wydzieliny nie powinno się usuwać. Woskowina, czyli wydzielina, która wydobywa się z uszu, jest zjawiskiem normalnym. Chroni ona skórę w przewodzie słuchowym i błonę bębenkową. Może mieć różne odcienie - od jasno miodowej do brunatnej, i różną konsystencję - lepką, wilgotną albo suchą. To mieszanka wydzieliny gruczołów łojowych i woskowinowych oraz fragmentów złuszczonego naskórka wyściełającego przewód słuchowy.

Jak usuwać woskowinę z ucha?

Jeśli masz karygodny zwyczaj wkładania patyczka głęboko do ucha, prawdopodobnie usuwasz zbyt dużo woskowiny. Organizm reaguje na to wzmożoną jej produkcją. Może to spowodować gromadzenie się wydzieliny i zatkanie uszu.

Bywa i tak, że zamiast usuwać wydzielinę, wpychasz ją głębiej. A poza tym, wsuwając patyczek głęboko do ucha, ryzykujesz uszkodzenie skóry lub błony bębenkowej. Prawidłowa higiena uszu polega na myciu ich wodą z mydłem. Patyczki służą zaś do oczyszczania małżowiny usznej tylko do ujścia przewodu słuchowego.

Jeśli w uchu utworzy się czop z nadmiaru woskowiny, pojawią się nieprzyjemne objawy:

Można spróbować usunąć czop samemu, stosując parafinę, która jest tania, skuteczna, a dodatkowo bezpieczna, gdyż nie uczula. W tym celu należy podgrzać parafinę do temperatury zbliżonej temperaturze ciała 36,6 i wkropić do ucha kilka kropli, następnie umożliwić parafinie swobodne wypłynięcie z ucha. Profilaktycznie można stosować parafinę regularnie 1-2 razy w tygodniu.

Do usuwania nadmiaru woskowiny z uszu można też użyć specjalnego sprayu kupionego w aptece. Wybierając odpowiedni dla siebie produkt, nie sugeruj się reklamą lecz sięgnij po preparat posiadający rekomendacje specjalistów.

Stosując powyższe rozwiązania, unikniesz częstych wizyt u laryngologa w celu płukania uszu.

Płukanie ucha u laryngologa

Gdy to nie pomoże, trzeba iść do laryngologa, który przeprowadzi płukanie ucha. Na 2-3 dni przed zabiegiem warto zakraplać do uszu parafinę, która zmiękczy woskowy korek i ułatwi jego usunięcie.

Zabieg polega na wprowadzeniu do ucha letniej (około 37 st. C) wody pod niedużym ciśnieniem. Sam zabieg jest bezbolesny, czuć jedynie delikatne łaskotanie.

Czasem, gdy lekarz podejrzewa jednocześnie zapalenie ucha lub perforację błony bębenkowej, woskowinę usuwa specjalnym haczykiem lub odsysa ssakiem. Te zabiegi też na ogół nie są bolesne.

Przeczytaj też:

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Renata Solinska
|

Jakie mydlo stosowac najlepiej do mycia uszu? Zwykle szare?

Irmina
|

Muszę przyznać, że przez całe życie czyściłam uszy patyczkami, dzieciom również, a jestem już mamusią z kilkuletnim stażem. Osobiście nie mam doświadczenia z płukaniem ucha ale niestety ostatnio przytrafiło się to mojemu synkowi. Z początku nie bardzo wiedziałam co się stało bo zaczęło swędzieć ucho i przez cały czas wpychał sobie tam palec. Podrażnił skórę i zaczęło go boleć. Poszłam do laryngologa, który stwierdził, że ma czap w uchu. Co prawda pielęgniarka nie używała gruchy tylko strzykawki z ciepłą wodą ale było to dość nieprzyjemne i wcale nie poszło tak łatwo. Lekarz polecił mi stosować spray do czyszczenia uszu.

Lara
|

Też miałyście takie dziwne uczucie przy pierwszym psiknięciu do ucha ? Teraz już na mnie nie robi wrażenia ale na początku nie wiedziałam ile psiknąć, żeby je dobrze oczyścić. To jest bardzo fajna sprawa, nawet nie przypuszczałam, że tak mi przypadnie do gustu. Przynajmniej przestanę odwiedzać laryngologa.

Megga
|

Masz rację, sama sobie kupiłam ten spray do uszu, żeby więcej nie mieć problemu z korkiem woskowiny. Lepiej zapobiegać, niż szukać laryngologa.

Alex
|

Najważniejsze by nie czyścić uszu patyczkami, które mogą człowiekowi zrobić sporo kłopotów. Z własnego doświadczenia polecam spray, taki, jak fonix, do usuwania woskowiny i dbania o higienę ucha. Łatwy w użyciu, z szeroką i bezpieczną końcówką. Po ostatnim odtykaniu woskowiny jestem wielkim fanem takiego właśnie czyszczenia uszu.

misia
|

Bardzo dobrym sposobem na usunięcie woskowiny i odetkanie uszu są ziołowe świece Indian Hopi. Stosowałam kilka razu, zawsze pomogło. Można zabieg przeprowadzić w domu z pomocą drugiej osoby. Świece kupowałam w sklepie zielarskim, cena to kilkanaście złotych.

tymianek
|

a teraz to nawet w spożywce pełno ładują ulepszaczy

aptekarka
|

kupuje się specjalnie oczyszczoną oliwę z oliwek, do tego celu przygotowaną. To oczywiście nie jest taka sama oliwa jak do jedzenia, bo pozbawiona jest wszelkich zawiesin, które mogłyby podrażnić wrażliwe kanały słuchowe. Lepiej naturalna oliwa z oliwek niż parafina.

elsa
|

Napisze krótko: Miałem zatkane ucho, myślałem, że ogłuchłem do końca życia. Strach spowodował o wizycie w ośrodku zdrowia. Tam pielęgniarka przemyła mi dużą strzykawką ucho i wyleciał czop z innymi brudami. Wstyd, wstyd i wstyd. Od tej pory przy każdej kąpieli płuczę uszy gruszką do lewatywy. Przecież to nic nie boli, ani niczemu nie grozi. Śmiać mi się chce z ludzi, którzy myślą inaczej i żyją jak brudasy ze Średniowiecza.

Magdara
|

Mam niedosłuch obu stronny i uszy zatkane bo myłam patyczkami