Sposoby na zatkane uszy. Co robić, gdy uszy są zatkane?

2020-06-04 11:00 Monika Majewska

Sposoby na zatkane uszy można wykorzystać m.in. w czasie lotu samolotem, jazdy windą, a także przy katarze, w przebiegu którego często odnosi się wrażenie, że uszy są pełne wody lub powietrza. Dowiedz się, jakie są domowe sposoby na zatkane uszy.

Sposoby na zatkane uszy. Co robić, gdy uszy są zatkane?
Autor: Thinkstockphotos.com Sposobów na zatkane uszy jest wiele. Wszystko zależy od tego, z jakiej przyczyny dochodzi do zatkania ucha. Najczęstszym powodem jest gromadzenie się zbyt dużej ilości woskowiny w przewodzie słuchowym. Za uczucie zatkania ucha odpowiada trąbka Eustachiusza. Link: Zobacz, jak jest zbudowane ucho >>>

Sposoby na zatkane uszy są rozwiązaniem dla osób, które zmagają się z niedrożnymi przewodami słuchowymi, a co za tym idzie - z osłabieniem słuchu, z różnych przyczyn, np. z powodu nagłej zmiany ciśnienia podczas lotu samolotem lub podczas przeziębienia. Domowe sposoby na zatkane uszy pomogą nie tylko "odetkać" ucho, lecz także złagodzić dokuczliwe objawy współtowarzyszące, takie jak szumy uszne czy zawroty głowy.

Ze sposobów na zatkane uszy można korzystać przez mniej więcej 3 dni. Jeśli nie przyniosą one efektów lub problem będzie nawracał, należy zgłosić się do lekarza. W takim wypadku istnieje podejrzenie, że przyczyna zatkanych uszu jest znacznie poważniejsza. Może nią być np. zapalenie ucha lub pęknięcie błony bębenkowej.

Spis treści

  1. Sposoby na zatkane uszy przy katarze
  2. Sposoby na uszy zatkane woskowiną
  3. Sposoby na zatkane uszy podczas lotu samolotem

Sposoby na zatkane uszy przy katarze

Jeśli do zatkania uszu dochodzi w przebiegu przeziębienia, należy udrożnić drogi oddechowe. W czasie infekcji pojawia się obrzęk śluzówek nosa, który swoim zasięgiem może objąć także przewody słuchowe i trąbkę Eustachiusza (która łączy uszy z nosem), a dalej doprowadzić do ich zamknięcia. Wówczas ma się wrażenia zatkanych uszu.

W takiej sytuacji najlepiej sięgnąć po krople do nosa, które obkurczą śluzówkę nosa. Sprawdzą się także inhalacje z olejków eterycznych (np. eukaliptusowego) lub ziół (np. rumianku). Wystarczy wlać litr gorącej wody do miski i dodać do niej kilka kropli olejku. Następnie należy pochylić się nad miską, zarzucić na głowę ręcznik i przez kilka minut wdychać unoszące się opary.

WYPRÓBUJ >> Skuteczne sposoby leczenia kataru

Do lekarza należy się zgłosić, jeśli katar się przewleka. Może to wskazywać na zapalenie zatok. Wówczas może dojść do trwałej niedrożności lub zapalenia trąbki Eustachiusza, ponieważ gromadzi się w niej gęsta wydzielina spływająca z zatok. To właśnie ona daje uczucie przepełnienia i zatkania.

Sposoby na uszy zatkane woskowiną

Bardzo częstą przyczyną zatkanych uszu jest nadmiar woskowiny - naturalnej wydzieliny ucha. Produkowana w normalnej ilości oczyszcza i nawilża zewnętrzny przewód słuchowy. Jednak jej nadmiar blokuje światło przewodu słuchowego, co jest powodem osłabienia słuchu, a czasem nawet głuchoty. Do nadprodukcji woskowiny często dochodzi u osób, które noszą aparaty słuchowe (zwykle osoby starsze), przebywają w zanieczyszczonym środowisku czy miejscach, gdzie jest duże zapylenie, hałas. Także osoby, które używają słuchawek wkładanych do ucha oraz wystawiają ucho na duże zmiany ciśnienia atmosferycznego oraz kąpiele (woskowina w kontakcie z wodą pęcznieje i zatyka uszy), mogą zmagać się z czopami wosku w uchu.

Wówczas jedynym rozwiązaniem jest usunięcie woskowiny. Jednak uszu nie należy oczyszczać za pomocą patyczków higienicznych, gdyż nie tylko wpychają one woskowinę w głąb przewodu słuchowego, lecz także mogą uszkodzić delikatną błonę bębenkową, a co za tym idzie - słuch. W celu usunięcia woskowiny najlepiej użyć parafiny lub kropli do rozpuszczania woskowiny usznej. Rozmiękczają one zalegające złogi i zapobiegają ich przywieraniu do ścian przewodu słuchowego. Tego typu krople są dostępne w aptece bez recepty. Należy tylko pamiętać, by przed ich użyciem ogrzać opakowanie w dłoni do temperatury ciała.

Jeśli zabieg nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, należy udać się do lekarza, który fachowo usunie woskowinę.

TO CI SIĘ PRZYDA >> Czyszczenie uszu: Jak prawidłowo czyścić uszy?

Sposoby na zatkane uszy podczas lotu samolotem

Podczas lotu samolotem lub podczas jazdy windą do uszu dostaje się zbyt dużo powietrza, które uciska trąbkę Eustachiusza i na chwilę ją zwęża, dając uczucie zatkanych uszu. Rozwiązaniem tego problemu jest żucie gumy i ssanie cukierków. Wówczas stymuluje się produkcję śliny, przez co częściej się ją połyka, a to "odtyka" przewód słuchowy. Uszy łatwiej odetkać, gdy siedzi się prosto, bo ułatwia to odpływ powietrza.

Pomocne może okazać się także ziewanie. Podczas otwierania żuchwy wspomaga się ruch w okolicy ucha, co może pomóc w udrożnieniu przewodów słuchowych.

CZYTAJ TEŻ >> Najczęstsze przyczyny bólu ucha

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
sprawdzone
|

Do usunięcia woskowiny polecam płukanie ucha wodą utlenioną. Nic więcej nie trzeba robić, oprócz powarzenia do skutku.
Kiedy wreszcie doczekałem się na badanie, laryngolog nie widział przeciwwskazań. Okazało się, że był uraz i strupek przytkał ucho, więc z utlenioną trafiłem w dziesiątkę.

Barbara
|

Ja od dłuższego czasu się borykałam z zatkanym lewym uchem, byłam u laryngologa i stwierdził, że mam zwiększoną produkcje woskowiny i musze to ucho czyścić cały czas. Szukałam rozwiązania powiem wam, różnych kropli próbowałam ale najlepszym dla mnie sposobem jest usunąć to mechanicznie i znalazłam takie urządzenie Smart Swab, można je kupić na allegro bo u mnie się sprawdza mega!

Gosia
|

Miałam podobne objawy i lekarz laryngolog powiedział mi, żeby brać wtedy jednorazowo 3-4 tabletki rutinoscorbinu. U mnie to był problem, gdy były różnice ciśnienia atmosferycznego i wtedy bębenki w uszach wciągało i puszczało.

Ala
|

Rano byłam w banku i klimatyzacja tak jakby wpuściła mi powietrze do uszu. Cały dzień mnie trzymało, męczyło, przeszkadzało. Teraz przeglądałam informacje aby dowiedzieć się co zrobić, spadła myszka na podłogę, schyliłam się (pupa do góry, głowa w dół) i powietrze uciekło z obojga uszu :D
Wiem, ze to niebezpieczny skłon, ale odetkało uszy :D
Może taka pozycja komuś pomoże.

Barbara
|

Kochani, u mnie laryngolog nie stwierdził nic w uchu ale powiedział że to od kręgów szyjnych mam zatkane ucho i niestety miał rację. Na rezonansie wyszło, że ząb obrotnika uciska tętnice i jest złe krążenie. Pomogło nastawianie kręgów i Bilobil intens 120mg/2tab. na dobę .

AdamL
|

Czytałem ostatnio artykuł na adamed expert o zatkanych uszach, to powiem wam, że nie tak trudno jest odetkać ucho. Jest kilka dobrych i sprawdzonych sposobów, poczytajcie na ten temat więcej.

Lioness
|

ma ktoś pomysł co zrobić z łopoczącym bębenkiem usznym ? -tak mi sie zdaje ze to jest właśnie to , bo czasem mama wrażenie iz jakby w uchu ktoś załamywał karton blachy

g
|

W samolocie niezastąpione zatyczki do uszu 15 minut przed lądowaniem; najlepiej "stopery"

tom
|

przez kilka lat miałem problem i chcę sie podzielić moim rozwiazaniem bo wiem jaki to dyskomfort
próbowałem wszystkiego: krople, swieczki itp
od ostatniego płukania u laryngologa od kilku lat mam spokój
a to dzięki laryngologowi z zakopca
poradził mi żeby raz w tygodniu użyć sprayu audispray, (może byc inny oraz kropelki ale te maja krotki termin po otwarciu) potrzymać to w uchu przez chwilę a następnie nachylić ucho i wypłukać ciepla wodą w trakcie kąpieli
no i od 3 lat mam spokój

xps
|

Ja mam alergie okresowe (na przełomie wiosny i lata oraz sierpień/wrzesień) i m.in. w ten sposob się to objawia. Nadprodukcja śluzu, łzy w oczach, uczucie w gardle jak by mi ktoś coś do niego włożył, zdrętwiały język no i te nieszczęsne zatkane uszy.
Nie mam pojęcia jak sobie z tym poradzić, leki na alergię nie działają.