Ból gardła przy przełykaniu śliny - przyczyny i leczenie

2020-09-10 13:10

Ból gardła spowodowany jest najczęściej zakażeniami górnych dróg oddechowych. Szczególnie doskwiera nam on przy przełykaniu – przeczytaj, jakie są tego przyczyny i dowiedz się, jak poradzić sobie z tą dolegliwością!

Ból gardła przy przełykaniu śliny jest bardzo uciążliwy. Nic dziwnego - średnio co kilkanaście sekund przełykamy ślinę. To dość często, wziąwszy pod uwagę fakt, że podczas przełykania ból gardła odczuwamy intensywniej. Ból gardła przy przełykaniu występuje zarówno przy zakażeniach wirusowych, jak i bakteryjnych.

Co więcej zwiększa się on również wtedy, gdy jemy czy pijemy i często towarzyszą mu: uczucie drapania, chrypka, pieczenie w gardle.

Spis treści

 1. Ból gardła przy przełykaniu śliny - przyczyny
 2. Ból gardła przy przełykaniu śliny - jak zapobiec
 3. Sposoby na ból gardła przy przełykaniu
 4. Jak zapobiegać bólowi gardła?

Ból gardła przy przełykaniu śliny - przyczyny

Ból gardła przy zakażeniach górnych dróg oddechowych najczęściej powodują wirusy (85-95% przypadków bólu gardła w przypadku dorosłych i dzieci do lat 5 i 70% w przypadku dzieci w wieku 5-16 lat) bądź bakterie.

Wirus zakaża nos i gardło, co powoduje stan zapalny, a z tego z kolei wynika uszkodzenie nabłonka ich śluzówki.

Nasz organizm reaguje odpowiedzią immunologiczną, pojawiają się więc mediatory zapalenia, na skutek czego następuje wzrost wytwarzania przez błonę śluzową nosa obfitej wydzieliny, powodującej obrzęk śluzówki. Oprócz obrzęku pojawia się ból gardła i trudności w przełykaniu.

Dzieje się tak, gdyż błona śluzowa gardła jest zaczerwieniona i często wysuszona (m.in. na skutek spania z otwartymi ustami), migdałki natomiast się rozpulchniają. Dochodzi do powstania małych pęcherzyków wypełnionych przezroczystym płynem. Przełykanie i nieodpowiednia wilgotność przekrwionej błony śluzowej gardła prowadzą do jej zwiększonego podrażnienia, a co za tym idzie – intensyfikacji bólu.

Ból gardła przy przełykaniu śliny - jak zapobiec

Ból gardła szczególnie odczuwamy w nocy i rano, ponieważ podczas snu nie możemy odpowiednio go nawilżać – nie przyjmujemy płynów i oddychamy przez usta. Co więcej, w nocy wydzielina z nosa/zatok spływa po tylnej ścianie gardła.

Aby zminimalizować poranny ból gardła, przygotuj sobie przed snem wodę do picia, po którą sięgniesz w przypadku nocnej pobudki, wieczorem przewietrz sypialnię.

Sięgnij również po odpowiednie leki na ból gardła.

materiał partnera
Preparaty w sprayu – szybka pomoc na ból gardła

Warto wyposażyć domową apteczkę w aerozol na stany zapalne jamy ustnej i gardła, np. UNIBEN Silver - lek dostępny bez recepty*, który dzięki długiemu aplikatorowi działa bezpośrednio na ognisko zapalne. Aerozol to najlepszy sposób podania leku, ponieważ szybko osiąga duże stężenie w tkankach objętych procesem zapalnym i dolegliwości szybciej ustępują.

UNIBEN Silver to innowacyjne połączenie znanych mocy natury:

 • siła nanosrebra i porostu islandzkiego
 • na ból gardła bakteryjny i wirusowy
 • bezpieczny dzięki naturalnemu składowi
 • dla dorosłych i dzieci

Sposoby na ból gardła przy przełykaniu

 1. Wypijaj dziennie co najmniej 1,5 l płynów, by nawilżyć błonę śluzową gardła – pij wodę, zieloną herbatę lub herbatę z miodem.
 2. Płucz gardło roztworem soli (która ma działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe) – najlepiej kilka razy dziennie i przy użyciu ciepłej (nie zimnej lub gorącej) wody.
 3. Zastosuj płukanki ziołowe (np. z rumianku, tymianku, szałwii, czarnego bzu) – przygotuj intensywny wywar, ostudź, płucz kilka razy dziennie.
 4. Stosuj inhalacje parą wodną, nawilżającą wysuszone gardło.
 5. Nie zapominaj o lekach – domowe sposoby mogą być bowiem uzupełnieniem leczenia, ale zwłaszcza w przypadku bakteryjnego zapalenia gardła okażą się niewystarczające.

Jak zapobiegać bólowi gardła?

 • Unikaj substancji, które mogą podrażnić gardło – tytoniu, ostrych potraw.
 • Regularnie – co najmniej 2 razy w roku – odwiedzaj dentystę i dbaj o higienę jamy ustnej.
 • Wietrz mieszkanie i swoje miejsce pracy – dbaj o odpowiedni (40-60%) poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach.
 • Ubieraj się stosowanie do pogody – nie przegrzewaj ani nie chłodź organizmu.
 • Postaw na zdrowy tryb życia: uprawiaj sport, wprowadź do swojego menu zdrowe produkty, pamiętaj o czasie na wypoczynek.

*UNIBEN SILVER 30 ml - lek OTC, aerozol do stosowania w jamie ustnej. Składniki: INCI: srebro Ag, mentol, wyciąg z porostu islandzkiego, sorbitol, gliceryna, polisorbat 20, woda. Zastosowanie: do stosowania w jamie ustnej, wspomaga leczenie i łagodzi objawy stanów zapalnych gardła. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą wchodzącą w jego skład. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne „UNIA” Spółdzielnia Pracy, ul. Chłodna 56/60, 00-872 Warszawa.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
badompum
|

U mnie ból gardła skutecznie zwalczają tabletki do ssanie cevitt, szybko przynoszą ulgę na długo.