Podagra: przyczyny, objawy, leczenie podagry

2016-01-26 8:08

Podagra to choroba metaboliczna, której istotą jest zapalenie tkanek słabo unaczynionych - najczęściej stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Nieleczona podagra może doprowadzić do poważnych w skutkach powikłań. Jakie są przyczyny i objawy podagry? Na czym polega leczenie tej choroby?

Podagra: przyczyny i objawy. Jak przebiega leczenie podgary? Jakie leki są stosowane w terapii?
Autor: Photos.com Podagra: przyczyny i objawy. Jak przebiega leczenie podgary? Jakie leki są stosowane w terapii?

Podagra to inaczej dna moczanowa. Istotą podagry jest specyficzny stan zapalny tkanek słabo unaczynionych - najczęściej stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Szacuje się, że obecnie z podagrą zmaga się 2 procent populacji. Jak wynika z badań, najczęściej dotyka ona osoby po 60. roku życia, zwłaszcza mężczyzn.

Spis treści

 1. Przyczyny podagry
 2. Objawy podagry
 3. Diagnostyka podagry
 4. Leczenie podagry
 5. Podagra: jakie leki stosuje się w terapii?
 6. Podagra: powikłania

Przyczyny podagry

Podagra to choroba metaboliczna, której przyczyną jest hiperurykemia, czyli nadmiar kwasu moczowego we krwi. Kwas moczowy jest produkowany ponad normę przez organizm lub niedostatecznie wydalany przez nerki z organizmu, a następnie odkładany w tkankach i stawach.

Nadmierna produkcja kwasu moczowego przez organizm może być wynikiem uwarunkowanego genetycznie braku enzymu biorącego udział w dalszych przemianach tego związku. Przyczyną mogą być także choroby rozrostowe szpiku kostnego, łuszczyca oraz zażywanie niektórych leków (np. salicylanów, sulfonamidów czy niektórych leków moczopędnych).

Z kolei do upośledzenia wydalania kwasu moczowego przez nerki przyczyniają się choroby tego narządu, takie jak np. kłębuszkowe zapalenie nerek.

Jednak do nagromadzenia się kwasu moczowego w organizmie dochodzi najczęściej w wyniku stosowania niewłaściwej diety, bogatej w puryny, których źródłem jest przede wszystkim alkohol i czerwone mięso) i niezdrowego, głównie siedzącego trybu życia, który sprzyja spowalnianiu przemiany materii, a co za tym idzie - zatrzymywaniu kwasu moczowego w organizmie.

Czytaj: Dieta niskopurynowa: zasady. Co można jeść na diecie ubogopurynowej?

Objawy podagry

Objawy podagry to:

 • nagły, intensywny ból, który nasila się i po pewnym czasie staje się trudny do zniesienia
 • zaczerwienienie i obrzęk chorego miejsca
 • rozgrzanie miejsca zmienionego zapalnie

Ich wystąpienie spowodowane jest przez guzki dnawe (nazywane guzkami artretycznymi), które odkładają się w tkankach słabo unaczynionych, takich jak stawy, ścięgna czy więzadła. Najczęściej pojawiają się w okolicach stopy – w stawie śródstopno-paliczkowym palucha (z tego powodu podagra nazywana jest również "paluchem w sidłach").

  Inne niecharakterystyczne objawy rzutu choroby to objawy grypopodobne, takie jak podwyższona temperatura czy dreszcze. Warto wiedzieć, że każdy następny rzut choroby trwa coraz dłużej, a okresy między napadami zwykle są coraz krótsze.

  Diagnostyka podagry

  Wstępną diagnozę stawia się w oparciu o wywiad z chorym i badanie przedmiotowe, a także wyniki badania określającego poziom kwasu moczowego w surowicy. Wyniki powyżej 6 mg% u kobiet i 7 mg% u mężczyzn mogą wskazywać na podagrę.

  Leczenie podagry

  Podagra jest chorobą nieuleczalną. Stosuje się tylko leczenie objawowe, którego celem jest złagodzenie dokuczliwych objawów, a także leczenie profilaktyczne.

  • leczenie objawowe

  Najczęściej zalecana jest zmiana diety na ubogą w tłuszcze i białka. Z jadłospisu należy wyeliminować także kawę i alkohol.

  SPRAWDŹ: Jaką dietę stosować w przypadku podagry?

  Kiedy choroba jest już w zaawansowanym stadium, stosuje się leczenie ortopedyczne i rehabilitacyjne, by przywrócić sprawność niekształconym stawom.

  • profilaktyka

  Niewskazana jest ekspozycja na niskie temperatury. Chory nie powinien być narażony na wysiłek fizyczny. Bardzo ważne jest także utrzymanie prawidłowej masy ciała.

  To ci się przyda

  Co robić w przypadku ataku podagry?

  W przypadku ataku podagry, należy jak najszybciej unieruchomić dotknięty staw i podać leki przeciwzapalne oraz zmniejszające stężenie kwasu moczowego we krwi.

  Podagra: jakie leki stosuje się w terapii?

  W przypadku nagłego ataku bólu można zastosować leki zawierające kolchicynę. Gdy chory bardzo źle toleruje podany lek, wskazane jest zastosowanie leków sterydowych.

  Profilaktycznie stosuje się leki przeciwzapalne i obniżające poziom stężenia kwasu moczowego we krwi.

  Podagra: powikłania

  Nieleczona podagra może doprowadzić do ostrego lub przewlekłego zapalenia stawów (a w konsekwencji do zniekształcenia i zesztywnienia stawów), niewydolności nerek czy nadciśnienia tętniczego.