Powikłania (komplikacje) po zabiegach kardiologicznych

2015-07-29 12:29

Powikłania (komplikacje) po zabiegach kardiologicznych - dzięki postępowi medycyny - są coraz rzadziej spotykane. Jednak w niektórych przypadkach lekarze nie są w stanie im zapobiec. Wówczas znacznie zwiększają ryzyko śmierci pacjenta. Sprawdź, jakie mogą być powikłania po zabiegu kardiologicznym i kto jest na nie najbardziej narażony.

Powikłania (komplikacje) po zabiegach kardiologicznych
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Powikłania (komplikacje) po zabiegach kardiologicznych - przyczyny
  2. Powikłania (komplikacje) po zabiegach kardiologicznych - rodzaje
  3. Powikłania (komplikacje) po zabiegach kardiologicznych - grupa ryzyka

Powikłania (komplikacje) po zabiegach kardiologicznych są coraz rzadziej spotykane, mimo że operuje się nawet pacjentów w złym stanie i z wieloma obciążeniami (np. w zaawansowanym wieku, z niewydolnością nerek). Wszystko dzięki postępowi w kardiochirurgii, który dotyczy nie tylko technik operacyjnych (coraz mniej inwazyjnych), lecz także oddziałów pooperacyjnych, na których znajdują się nowoczesne aparatury monitorujące i urządzenia wspomagające. Opieka po operacji kardiochirurgicznej odgrywa bardzo dużą rolę w zapobieganiu powikłaniom, gdyż właśnie w tym wczesnym okresie pacjent jest najbardziej narażony na różnego rodzaju komplikacje zagrażające życiu.

Powikłania (komplikacje) po zabiegach kardiologicznych - przyczyny

Już same leki mające na celu znieczulenie ogólne pacjenta mogą przyczynić się do osłabienia organizmu, a co za tym idzie - zwiększyć ryzyko powikłań pooperacyjnych. Podobny efekt może dać wprowadzenie oddechu zastępczego na czas operacji.

Prawdopodobieństwo wystąpienia komplikacji po zabiegach kardiochirurgicznych zwiększają również rozległe rany operacyjne, zwłaszcza w przypadku pomostowania naczyń wieńcowych, gdy konieczne są dodatkowe cięcia po pobraniu żył na nogach. Po pierwsze, takie rany długo się goją. Po drugie - są przyczyną ciągłego bólu i stresu po operacji, co prowadzi u pacjenta do tachykardii i wzrostu ciśnienia. Nie bez znaczenia jest także konieczność podawania choremu silnych leków przeciwbólowych.

Jednak większość powikłań po operacjach kardiochirurgicznych dotyczy pacjentów podłączonych do urządzenia zastępującego krążenie pozaustrojowe (sztuczne płuco-serce).

Powikłania (komplikacje) po zabiegach kardiologicznych - rodzaje

Wśród komplikacji po operacji kardiologicznej wymienia się:

Opieka w pierwszej dobie po operacji kardiologicznej ma kluczowe znaczenie w powrocie pacjenta do zdrowia

  • nadmierne krwawienie pooperacyjne
  • zaburzenia rytmu serca
  • niedokrwienie narządów, a w szczególności serca, co prowadzi do zawału
  • powikłania neurologiczne - udar mózgu, psychoza pooperacyjna
  • powikłania brzuszne - np. zaburzenia czynności wątroby, zapalenie trzustki
  • SIRS, czyli zespół ogólnoustrojowej reakcji zapalnej, który jest pierwszym etapem rozwoju wstrząsu septycznego.

Jak wynika z obserwacji lekarzy, SIRS występuje u wszystkich pacjentów po operacjach serca, jednak o bardzo zmiennym natężeniu.

Dlatego każdy chory po zabiegu kardiochirurgicznym trafia na oddział pooperacyjny, gdzie przebywa z reguły 1–2 doby. Opieka nad pacjentem po zabiegu kardiochirurgicznym składa się z kliku elementów, którymi są: monitoring chorego, walka z bólem, zapobieganie zakażeniom i inne.

Powikłania (komplikacje) po zabiegach kardiologicznych - grupa ryzyka

W grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia komplikacji po zabiegach kardiologicznych wymienia się osoby, które są w zaawansowanym wieku i przeszły udar mózgu lub zawał serca.

Bibliografia: Rogowski J., Jarmoszewicz K., Siondalski P., Pawlaczyk R., Opieka pooperacyjna po zabiegach kardiochirurgicznych, "Choroby Serca i Naczyń" 2006