Obniżenie ciśnienia bez leków? Lekarz zdradza, jak leczył swoją mamę

2023-10-18 15:15

Dostępny na YouTube filmik, na którym lekarz rodzinny Michał Domaszewski zdradza, w jaki sposób pomógł swojej mamie wygrać z nadciśnieniem tętniczym, obejrzało do tej pory ponad 90 tysięcy osób. Lubiany i znany z mediów społecznościowych doktor podkreśla, że nie jest wrogiem leczenia farmakologicznego. Wręcz przeciwnie - są takie sytuacje, że jest ono po prostu konieczne. Nie oznacza to jednak, że inne sposoby są bezwartościowe i nieskuteczne.

Obniżenie ciśnienia bez leków? Lekarz zdradza, jak leczył swoją mamę
Autor: GettyImages/Milena Stańczak

Mama doktora Michała Domaszewskiego konsekwentnie odmawiała przyjmowania leków, a w każdym razie moment rozpoczęcia leczenia odkładała na bliżej niesprecyzowany termin. Znacie to z własnych rodzin, gdy opór stawia uparta babcia, tata czy partner? Trzeba było szybko znaleźć inne rozwiązanie. Doktor nie kryje, że nie było trzeba cudu, tylko leczenia dietą o dowiedzionej skuteczności. Bezpłatne jadłospisy o nią oparte proponował Polakom NFZ.

Domowe sposoby na nadciśnienie

Nadciśnienie tętnicze to zabójca

To nie jest filmik lekki, łatwy i przyjemny. lek. Michał Domaszewski bez owijania w bawełnę przypomina, czym kończy się nieraz lekceważona choroba ponad 10 milionów Polaków.

Pokazuje dość obrazowo, jaki związek ma nadciśnienie tętnicze z udarem, zawałem, chromaniem przestankowym. Usztywnione naczynia krwionośne sprzyjają przyklejaniu się blaszek miażdżycowych, a te zamykają światło naczyń krwionośnych. Wówczas już ich nie odetkasz dietą czy aktywnością fizyczną, bo są twarde, niczym beton.

Nadciśnienie tętnicze - co pomogło mamie doktora?

Michał Domaszewski nie kryje, że najistotniejsza była zmiana diety. Jego mama uwielbiała żółty ser i smażone kotlety. Tych specjałów nie przewiduje dieta idealna dla nadciśnieniowców, ale generalnie także dla osób jeszcze zdrowych, czyli dieta DASH.

Mama doktora konsekwentnie omija gabinety lekarskie, własnego syna również. Nic nie mogło jej zmotywować równie mocno, jak obietnica, że nie będzie musiała "chodzić po lekarzach". Zdecydowała się na eksperyment żywieniowy. I zadziałało.

Na czym polega dieta DASH?

Najważniejsze zasady zdrowej diety DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension):

  • rezygnacja z produktów przetworzonych,
  • ograniczenie spożycia soli,
  • zrezygnowanie z białego pieczywa, innych wyrobów cukierniczych na bazie białej mąki i z czerwonego mięsa,
  • obfitość warzyw, owoców i generalnie źródeł błonnika pokarmowego.

Zdecydowanie więcej na ten temat: Dieta DASH: zasady, efekty, przykładowy jadłospis