Życie może być dłuższe nawet o 9 lat. Wystarczy, że zrobisz to co dwa tygodnie

2025-05-23 20:13

To może być jedna z najprostszych recept na dłuższe życie. Naukowcy odkryli, że wystarczy powtarzać pewną czynność raz na 14 dni, by znacznie zwiększyć swoje szanse na dożycie sędziwego wieku. Co to takiego? Sprawdź, zanim pominiesz coś ważnego.

Życie może być dłuższe nawet o 9 lat. Wystarczy, że zrobisz to co dwa tygodnie
Autor: Getty Images

Zaskakujący sposób na długowieczność

Naukowcy odkryli, że wykonywanie jednej czynności raz na dwa tygodnie ma wpływ na długowieczność. Według badań, chodzenie na koncert muzyki na żywo co dwa tygodnie może wydłużyć twoją oczekiwaną długość życia aż o dziewięć lat.

Zespół badawczy reprezentujący firmę O2 oraz Patrick Fagan, specjalista w zakresie nauk behawioralnych z Goldsmith’s University, przeprowadził analizę, z której wynika, że osoby odczuwające obniżony nastrój mogą znaleźć skuteczne wsparcie znacznie bliżej, niż się spodziewają - w lokalnym klubie muzycznym.

Wystarczy zaledwie 20 minut uczestnictwa w koncercie, by doświadczyć aż 21 proc. poprawy samopoczucia. Dodatkowe analizy wskazują na wyraźną korelację między wysokim poziomem dobrostanu psychicznego a dłuższym życiem.

Uzyskane dane oparto na wynikach psychometrycznych oraz pomiarach tętna, które badano podczas różnorodnych aktywności, takich jak zajęcia jogi, spacery z psem czy udział w wydarzeniach muzycznych na żywo.

Respondenci, którzy uczestniczyli w koncertach, raportowali 21 proc. wzrost ogólnego dobrostanu, a także zauważalne podniesienie poziomu szczęścia, w tym 25-procentowy przyrost poczucia własnej wartości i poczucia więzi z innymi ludźmi. Szczególnie imponująco przedstawia się także poziom stymulacji umysłowej, który zwiększył się aż o 75 proc.

Zgromadzone dowody sugerują, że istnieje ścisły związek między częstym chodzeniem na koncerty a ogólnym stanem psychicznym. Osoby, które uczestniczą w wydarzeniach muzycznych przynajmniej raz na dwa tygodnie, znacznie częściej przyznają, że są zadowoleni z życia, produktywni, szczęśliwi i pewni siebie.

Te wyniki sugerują, że systematyczne chodzenie na koncerty może znacząco poprawiać samopoczucie. Warto przy tym zaznaczyć, że samo słuchanie muzyki, np. w domowym zaciszu, może nie przynosić tak silnych efektów.

Badanie wykazało, że ponad 67 proc. mieszkańców Wielkiej Brytanii uznaje uczestnictwo w koncertach za źródło większego szczęścia niż słuchanie muzyki w warunkach domowych. Wskazuje to na istotną rolę wspólnotowego wymiaru takich wydarzeń, który, jak podkreślają autorzy badania, znacząco wpływa na poprawę ogólnego dobrostanu.

Nasze badania pokazują, jak głęboki wpływ koncerty mają na poczucie zdrowia, szczęścia i dobrego samopoczucia. Łącząc wszystkie nasze ustalenia z badaniami O2, doszliśmy do wniosku, że koncert co dwa tygodnie może utorować drogę do prawie dekady kolejnych lat życia

- powiedział Patrick Fagan, ekspert w dziedzinie nauk behawioralnych i wykładowca na Goldsmith's University.

Co nam wydłuża życie, a co je skraca? Prof. Maciej Banach obala mity

Czy słuchanie muzyki poprawia zdrowie?

Słuchanie muzyki to nie tylko przyjemność, ale również realne wsparcie dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Muzyka wpływa na układ hormonalny - potrafi zmniejszyć stężenie kortyzolu, czyli hormonu stresu, a jednocześnie zwiększyć poziom endorfin i dopaminy, substancji odpowiedzialnych za uczucie przyjemności, radości i euforii.

Dzięki temu wykazuje silne działanie kojące, pomaga w redukcji napięcia nerwowego i przeciwdziała niepokojowi. Dodatkowo aktywuje obszary mózgu odpowiedzialne m.in. za koordynację ruchową, koncentrację, planowanie i zapamiętywanie, co wspomaga rozwój poznawczy.

Liczne badania pokazują, że spokojne, relaksujące utwory mogą skutecznie obniżać ciśnienie tętnicze oraz puls, zwłaszcza po wysiłku fizycznym. Z kolei żywiołowa muzyka poprawia wydolność organizmu w trakcie ćwiczeń.

Co więcej, muzyka pozytywnie wpływa na funkcjonowanie mózgu, wspomagając neuroplastyczność - zdolność do tworzenia nowych połączeń nerwowych, co przekłada się na lepsze zdolności poznawcze i pamięć.

Pozostałe sposoby na długowieczność

Choć badania podkreślają korzyści płynące z uczestnictwa w koncertach, warto pamiętać, że długowieczność zależy również od szeregu innych czynników, takich jak zdrowy tryb życia i uwarunkowania genetyczne.

Jednym z kluczowych elementów wspierających długie życie jest zbilansowana dieta - bogata w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste i chude źródła białka. Warto ograniczyć spożycie wysokoprzetworzonej żywności, napojów słodzonych oraz czerwonego mięsa.

Nieodzownym elementem zdrowego stylu życia jest również regularna aktywność fizyczna. Ruch pozytywnie wpływa na kondycję układu sercowo-naczyniowego i ogólne samopoczucie.

Warto zwrócić uwagę również na poziom stresu i długość snu, dorosła osoba powinna dążyć do 7-9 godzin nocnego odpoczynku. Ogromne znaczenie ma również zrezygnowanie z palenia papierosów i ograniczenie picia alkoholu. To, w połączeniu z regularnym chodzeniem na koncerty, z pewnością przyczyni się do wydłużenia życia.