MASLD to cichy wróg wątroby. Poznaj 5 rzeczy, które możesz zrobić od razu
MASLD, czyli stłuszczeniowa choroba wątroby związana z zaburzeniami metabolicznymi, to diagnoza, którą słyszy coraz więcej osób. Choć może nie dawać wyraźnych objawów, jej konsekwencje bywają poważne. Eksperci wskazują cztery podstawowe kroki, które warto podjąć od razu po rozpoznaniu tej choroby.

Co to jest MASLD?
Stłuszczeniowa choroba wątroby związana z zaburzeniami metabolicznymi (MASLD) to stan, kiedy nadmiar tkanki tłuszczowej gromadzi się w wątrobie. Zwykle jest spowodowana czynnikami, takimi jak otyłość, insulinooporność, cukrzyca, zespół policystycznych jajników lub zbyt wysokie stężenie cholesterolu. Warto pamiętać, że wśród przyczyn MASLD nie wymienia się znacznego spożycia alkoholu.
U wielu osób początkowo nie powoduje żadnych objawów, może tylko pewne zmęczenie lub łagodny dyskomfort, ale jest to sygnał, że metabolizm wymaga uwagi
- wyjaśniła dr n. med. Pamela Tambini, lekarka medycyny wewnętrznej i medycyny uzależnień,
Zignorowanie tego stanu może mieć bardzo niebezpieczne konsekwencje.
Nieleczona MASLD może rozwinąć się w poważniejsze schorzenia, takie jak MASH (bardziej agresywna postać obejmująca stan zapalny), marskość wątroby, a nawet rak wątroby
- dodała.
MASLD jest zazwyczaj powiązana ze stylem życia. Spożywanie dużych ilości cukru i tłuszczów nasyconych przyczynia się do gromadzenia tłuszczu trzewnego. Nie bez znaczenia są też uwarunkowania genetyczne.
Diagnoza stłuszczeniowej choroby wątroby często jest szokująca i powoduje wiele emocji. Pacjenci nie wiedzą co będzie dalej ani co należy zrobić w pierwszej kolejności. Dobra wiadomość jest taka, że MASLD można opanować, a w niektórych przypadkach nawet odwrócić, zmieniając swoje nawyki. Jakie powinny być pierwsze kroki po rozpoznaniu MASLD?

Weź oddech
Jeśli właśnie dowiedziałaś się, że masz MASLD, weź głęboki oddech. Nie jesteś sama i nie jesteś bezsilna. MASLD jest bardzo powszechne, szczególnie u osób z takimi schorzeniami, jak otyłość, cukrzyca typu 2, wysokie ciśnienie krwi lub wysoki poziom cholesterolu
- powiedziała dr Tambini.
Diagnoza może wywołać skrajne emocje, ale pierwszym krokiem powinno być wyciszenie, dopiero wtedy można zacząć działać.
MASLD jest często możliwe do opanowania, a nawet odwracalne, jeśli podejmie się odpowiednie kroki
- podkreśliła ekspertka.
Panika lub poczucie przytłoczenia nie pomogą. Choroba nie rozwinęła się w ciągu jednego dnia i również nie pozbędziemy się jej tak szybko.
Oceń swoje spożycie alkoholu
Jeśli spożycie alkoholu jest wysokie zaleca się jego ograniczenie do umiarkowanego poziomu, ponieważ zbyt duże spożycie alkoholu może nasilać uszkodzenia wątroby
- wyjaśnił Gareth Morris-Stiff, doradca medyczny ds. onkologii i raka.
Spożywanie alkoholu może przyczyniać się do odkładania tłuszczu w komórkach wątroby, co z czasem pogarsza jej stan i powoduje stan zapalny. Kontynuowanie picia zwiększa również prawdopodobieństwo rozwoju marskości wątroby - zaawansowanego, nieodwracalnego uszkodzenia narządu.
Rezygnacja z alkoholu daje wątrobie szansę na regenerację, wspiera leczenie MASLD i korzystnie wpływa na ogólny stan zdrowia metabolicznego. Jak wykazały badania opublikowane na łamach Journal of Hepatology, nawet niewielkie ilości alkoholu mogą być szkodliwe dla osób z MASLD. Umiarkowane spożycie wiązało się z nasilonym zwłóknieniem wątroby, procesem polegającym na tworzeniu się blizn w odpowiedzi na przewlekłe uszkodzenia lub zapalenie, co zaburza prawidłowe funkcjonowanie tego narządu.
Stosuj zbilansowaną dietę
Diagnoza stłuszczeniowej choroby wątroby powinna skłonić do zmiany nawyków żywieniowych, ponieważ mają one ogromny wpływ na kondycję narządów.
Ogranicz dodane cukry, rafinowane ziarna i żywność ultraprzetworzoną przy diagnozie MASLD. Postaw na dietę śródziemnomorską z dużą ilością kolorowych warzyw, zdrowych tłuszczów, chudego białka i pełnych ziaren
- powiedziała dr Pamela Tambini.
Taki sposób żywienia przyspieszy regenerację wątroby i pozytywnie wpłynie na ogólny stan zdrowia.
Chroń swoją wątrobę
Jeśli zdiagnozowano u ciebie MASLD, dobrym pomysłem będzie sprawdzenie, czy masz aktualne szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Ewentualne zakażenie może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, zwłaszcza jeśli wątroba jest już osłabiona przez MASLD. Szczepienia to prosty, a zarazem skuteczny sposób na ograniczenie ryzyka i wspieranie ogólnego stanu zdrowia.
Zadbaj o aktywność fizyczną i masę ciała
W przypadku MASLD ogromne znaczenie ma również codzienna dawka ruchu.
Regularna aktywność fizyczna może zredukować tłuszcz w wątrobie, poprawić wrażliwość na insulinę i wspomóc utratę wagi. Zacznij od tego, co jest dla ciebie wykonalne. Nawet 30 minut dziennie, przez większość dni w tygodniu, może zrobić prawdziwą różnicę
- wytłumaczyła lekarka.
Zacznij od spacerów, ale skup się na znalezieniu takiej formy ruchu, która będzie sprawiać ci przyjemność. Jedynie w taki sposób będziesz mieć motywację, by każdego dnia znaleźć czas na ćwiczenia.
Przyczyni się to również do uzyskania i utrzymania prawidłowej masy ciała.
Utrata zaledwie 5 do 10 proc. masy ciała może radykalnie zmniejszyć ilość tłuszczu i stan zapalny w wątrobie
- podkreśliła ekspertka.