Zmarznięte i wilgotne stopy [Porada eksperta]

2014-08-22 14:45 dr n. med. Elżbieta Szymańska

Mam dość dziwny i przykry problem ze stopami. Kilkanaście miesięcy temu w zimę stałem po ponad godzinę przez kilkanaście dni na przystanku czekając na autobus - strasznie mi w tamtym czasie marzły stopy (jak się potem okazało miałem "nieszczelne" obuwie od strony podeszwy). Od tamtej pory moje stopy przesadnie reagują na jakikolwiek chłód (przeciąg), wtedy szybko marzną i bardzo się pocą. Pocące się obszary to głównie palce i pięta. Antyperspiranty nie są nawet w stanie osuszyć tych miejsc, jeśli się pocą (pedikiur bardzo mi wysuszył całą podeszwę stopy - zaś palce i pięta były wilgotne). Zmiana obuwia nie pomogła. W okresie jesienno-zimowym zmieniam skarpetki max 4x dziennie. Buty także są wilgotne / mokre, co w chłodne dni jest utrapieniem, bo potrafię się przez to rozchorować w ciągu kilkudziesięciu minut. Zdarza się, że po założeniu świeżych skarpetek stopy po chwili znowu robią się mokre, nawet od wierzchniej strony. O 24-godzinnym dyskomforcie i obniżeniu nastroju zarówno w domu jak i w pracy nie wspomnę, dlatego często chodzę bez skarpetek - co i tak nie rozwiązuje problemu. Bardziej pocą się, gdy stoję w miejscu dłuższy czas (np. podróż komunikacją miejską) niż gdy idę, odczuwam też nieprzyjemny ból w okolicy pięty, może śródstopia. Nie wiem, gdzie mam już szukać pomocy. Czy powinienem dalej próbować chodzić po dermatologach czy zrobić jakieś specjalistyczne badania? Dziękuję z góry za pomoc i pozdrawiam.

Powinien Pan zgłosić się do dermatologa. Warto również zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na temat powodów nadmiernej potliwości: http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/cialo-higiena/nadmierne-pocenie-sie-pach-i-stop-mozesz-je-pokonac_33657.html

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE