Zapalenie mieszków włosowych a grzybica pochwy [Porada eksperta]

2014-12-23 12:51 dr n. med. Elżbieta Szymańska

Mój mąż od jakiegoś czasu skarży się na nawracające krostki na udach i pośladkach, które swędzą, a po kilku dniach robią się z nich strupy, znikają i pojawiają się kolejne. Był u dermatologa i dostał siarkę w płynie do przemywania zarażonych okolic ciała. Siarka pomaga tylko chwilowo i krostki wracają. Co z tym zrobić? Na dodatek, mój ginekolog ostatnio wykrył u mnie grzybicę pochwy. Nigdy wcześniej nie miałam takiej choroby. Nie zauważam u siebie żadnej ze znanych przyczyn wystąpienia grzybicy pochwy. Czy istnieje związek między krostami na udach i pośladkach u mężczyzny i grzybicą u kobiety?

W przypadku opisywanych zmian konieczna jest wizyta u dermatologa. Wymienione objawy mogą występować między innymi w przypadku zapalenia mieszków włosowych, które może mieć podłoże bakteryjne lub drożdżakowe. Jednoznaczne rozpoznanie i właściwe postępowanie medyczne można ustalić dopiero po wykonaniu badania lekarskiego.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE