Zaczerwienione i bolące palce u stopy mojej prababci [Porada eksperta]

2014-01-09 10:53 dr n. med. Elżbieta Szymańska

Piszę do pani w sprawie mojej prababci. Moja babcia od kilkunastu lat zmaga się "dziurami w nogach" - najpierw powstają małe rany, które potem samoistnie zamieniają się w duże rany o głębokości nawet 3-4 cm. Po codziennym myciu i przemywaniu tych ran większość się zrosła. Jednak nie piszę do Pani z myślą o ranach. Od kilku tygodni babcia się skarży na mocny ból pierwszego i drugiego palca prawej nogi. Palce nachodzą na siebie, co bardziej sprzyja bólom, więc zakupiłam wkładkę, która oddziela palce. Są one bardzo zaczerwienione. Przy każdym nawet najmniejszym dotknięciu, palce bardzo mocno bolą i babcia nie może wytrzymać z bólu. Chciałabym dodać, że babcia nie ma możliwości pójścia czy pojechania do lekarza, ponieważ od kilku lat leżu w łóżku i nie wychodzi z domu z powodu złamanego biodra, które się nie zrasta. Babcia ma 78 lat. Bardzo proszę panią o pomoc. Mam tylko 13 lat i nie wiem jak jej pomóc. Może jakieś maści, leki? Proszę o szybką odpowiedź. Pozdrawiam panią bardzo serdecznie, Ada.

Niestety wizyta lekarska w tym przypadku jest konieczna. Należy poprosić lekarza o wizytę domową. Zmiany, które Pani zauważyła, mogą wynikać ze stanu zapalnego lub niedokrwienia obwodowego, co wymaga leczenia farmakologicznego.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE